Srebrny Kask

Tomasz Łunkiewicz
30 sierpnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Krzysztof Kasprzak z Unii Leszno wygrał w Rybniku finałowe zawody o Srebrny Kask. Z gdańskich zawodników lepiej spisał się Maciej Kierzkowski, który zajął siódmą lokatę. Marek Cieślewicz był czternasty.

Szóstego zawodnika od trzynastego dzieliły tylko trzy punkty. Najrówniej jeździł Kasprzak, który zdobył 14 punktów. Jedynej porażki doznał z Mirosławem Jabłońskim (Puls Start Gniezno). Gnieźnianin miał szansę na końcowy sukces, ale został w jednym z biegów wykluczony za przekrocznienie limitu dwóch minut. Po przegranym biegu barażowym z Karolem Baranem (Jasol Rzeszów) musiał się zadowolić czwartym miejscem. Drugą pozycję zajął Rafał Kurmański (ZKŻ quick mix Zielona Góra), zdobywając 12 "oczek". W zawodach startowało dwóch gdańszczan. Większe nadzieje wiązano z występem Marka Cieślewicza, który w niedzielę zajął czwarte miejsce w finale mistrzostw Europy. Rozpoczął od zwycięstwa nad Kurmańskim i Łukaszem Jankowskim. Potem dotknął taśmę, a kolejnych wyścigów nie kończył. Lepiej wypadł Maciej Kierzkowski, jeżdżący bardziej regularnie.

...
14. MAREK CIEŚLEWICZ (WYBRZEZE) 3 (3, t, d, d, d).

8 Energa Wybrzeże Gdańsk 11 1 1 9 -124 3
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięzca.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 13 kolejki

• H. Skrzydlewska Orzeł Łódź - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK (niedziela, godz. 14, pierwszy mecz 49:41)