Dobek z drugim srebrem, Borys ze złotem

23 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Paulina Borys z trenerem Piotrem Kaczmarkiem Paulina Borys z trenerem Piotrem Kaczmarkiem

Lekkoatleci SKLA Sopot sięgnęli po kolejne sukcesy na międzynarodowej arenie. Paulina Borys wygrała konkurs skoku wzwyż podczas 12. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Natomiast Patryk Dobek po raz drugi został wicemistrzem kontynentu juniorów, tym razem stając na podium po sztafecie 4x400 metrów.

12. Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w lekkoatletyce był uznawany za nieoficjalne mistrzostwa Europy do lat 16. W Utrechcie doskonale spisała się Paulina Borys. Zawodniczka SKLA Sopot wygrała konkurs skoku wzwyż wynikiem 1.79.

Taki sam rezultat uzyskała druga w klasyfikacji Michaela Hruba, ale Czeszka ostatnią wysokość pokonała dopiero w trzeciej próbie. Natomiast podopieczna Piotra Kaczmarka miała w Holandii doskonałą passę. Rozpoczęła rywalizację od 1.64 i tę wysokość, podobnie jak i pięć kolejnych, pokonała w pierwszych podejściach!

BORYS Z REKORDEM POLSKI

Rekord życiowy ustanowił Michał Galikowski. W biegu na 400 metrów przez płotki poprawił się aż o 0,5 sekundy. Jednak wynik 53.44 wystarczył sopocianinowi tylko do 5. lokaty. Do podium trzeba było pobiec o 0,25 sekundy szybciej.

Doskonałe wiadomości po raz kolejny napłynęły z Rieti. Patryk Dobek po raz drugi został wicemistrzem Europy juniorów. Najpierw 400-metrowiec SKLA sięgnął po srebro w biegu indywidualnym. Teraz ten sukces powtórzył w sztafecie 4x400 metrów.

DOBEK Z REKORDEM ŻYCIOWYM I TYTUŁEM WICEMISTRZA EUROPY JUNIORÓW

Dobek we Włoszech startował wspólnie z Pawłem Walczukiem (Młodzik Warszawa), Rafałem Smoleniem (Victoria Racibórz) i Łukaszem Ozdarskim (AZS-AWF Warszawa, Jakub Ogonowski). Podopieczny Krzysztofa Szałacha kończył sztafetę.

Niewiele brakowało, aby to Polacy zostali mistrzami, gdyż prowadzili od startu aż do ostatniej prostej. Dobkowi, na jego zmianie zmierzono czas 45.58, ale to nie wystarczyło, aby odeprzeć atak Rosjanina Pawła Iwaszko, który wcześniej był najlepszy również w biegu indywidualnym.

DOBEK POJEDZIE NA MISTRZOSTWA ŚWIATA SENIORÓW

Nasza sztafeta uzyskała czas 3:05.07, czyli pobiegła wolniej zaledwie o dwie setne wolniej od rekordu Polski z ubiegłorocznych mistrzostw świata, w których również zajęła drugie miejsce. Złoci Rosjanie uzyskali 3:04.87, a do brązu dobiegli Brytyjczycy z czasem 3:05.14.

TRÓJMIEJSKIE MEDALE W SZTAFETACH NA MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTWACH EUROPY

Ogółem w mistrzostwach Europy juniorów polska reprezentacja zdobyła 8 medali (3 złote, 4 srebrne, 1 brązowy), co w klasyfikacji medalowej dało jej 4. miejsce. Gwiazdą ekipy była Patrycja Wyciszkiewicz (Olimpia Poznań), która została mistrzynią zarówno w biegu na 400 metrów jak i w sztafecie 4x400. Trzecie złoto było dziełem męskiej sztafety 4x100 metrów.