• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczepionka przeciw rakowi piersi? Bliżej przełomu

Piotr Kallalas
29 stycznia 2023, godz. 14:00 
Opinie (66)

Leczenie raka piersi za pomocą szczepionki, która nauczyłaby nasz organizm wychwytywać i niszczyć komórki nowotworowe, brzmi jeszcze dość futurystycznie. Okazuje się jednak, że może nie jest to tak odległa przyszłość, bowiem amerykańscy naukowcy są już po pomyślnej pierwszej fazie badań klinicznych - te trwały 10 lat.Onkolog w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Czy badasz się regularnie pod kątem profilaktyki raka piersi?

Wszystko wskazuje, że jesteśmy coraz bliżej światowego przełomu w walce z rakiem piersi. Na początku listopada zespół naukowców Uniwersytetu w Seattle, którym kieruje Mary L. Disis, opublikował optymistyczne wyniki badań dotyczące stworzenia skutecznej szczepionki.

Publikacja ukazała się w czasopiśmie naukowym 'JAMA Oncology' i dotyczyła wniosków po zrealizowanej I fazie badań klinicznych.

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Na badania zgłasza się tylko 40 proc. Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Na badania zgłasza się tylko 40 proc.

Kluczowy receptor HER2W badaniu wzięło udział 66 pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi ERBB2 (HER2), które otrzymały szczepionkę i następnie były monitorowane przez kolejnych 10 lat. Wyniki są bardzo obiecujące - bowiem 80 proc. kobiet przeżyło, a tak rozwinięta choroba nowotworowa zwykle charakteryzuje się o wiele wyższą śmiertelnością i to w ciągu pięciu lat. Szczepionka DNA, którą opracował zespół naukowców, miała za zadania wypracować mechanizmy odporności wyłapujące komórki nowotworowe za pomocą detekcji białka HER2.

Białkowy receptor HER-2 (receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2) występuje na powierzchni komórek. Receptor jest również jednym z markerów kilkudziesięciu procent nowotworów piersi, ze względu na jego znaczną nadekspresję w komórkach.

Co istotne, po podaniu szczepionki nie zaobserwowano znaczących działań niepożądanych.Na raka piersi choruje już od 20 lat. Na raka piersi choruje już od 20 lat. "To było zadanie. Mam się leczyć, a nie płakać, że włosy wypadają"

Problemy z profilaktykąObecnie trwają przygotowania do drugiej fazy badań klinicznych. W Polsce rak piersi jest najczęstszym schorzeniem onkologicznym wykrywanym u kobiet. Prawie 20 tys. Polek rocznie musi zmierzyć się z diagnozą, a na gorsze rokowania wpływa stosunkowo niska zgłaszalność na regularne badania profilaktyczne. To sprawia, że rak jest wykrywany zbyt późno, więc maleją szanse na wyleczenie.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (66)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane