Gdańska florecistka ma historyczne złoto

25 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Anna Sobczak została najlepszą florecistką Europy w kategorii wiekowej do 17 lat. Anna Sobczak została najlepszą florecistką Europy w kategorii wiekowej do 17 lat.

Anna Szymczak wywalczyła pierwszy w historii polskiej szermierki złoty medal mistrzostw Europy juniorów młodszych we florecie kobiet. W jej ślady mógł pójść Maciej Podralski, który jednak uległ w finałowym starciu i musiał pocieszyć się wicemistrzostwem. Oboje są zawodnikami UKS Atena Gdańsk i absolwentami Gdańskiej Szkoły Floretu. W środę odbędzie się turniej drużynowy mężczyzn, a dzień później kobiet.

Turnieje indywidualne mistrzostw Europy juniorów młodszych (kategoria do lat 17) okazały się szczęśliwe dla gdańskich florecistów. Podczas zawodów rozgrywanych w Jerozolimie Anna SzymczakMaciej Podralski praktycznie nie mieli sobie równych.

Szymczak, którą w gdańskiej Szkole Floretu prowadziła Katarzyna Zakrzewska, a jej obecnym trenerem jest Longin Szmit, przez ćwierćfinał i finał przeszła jak burza. W pierwszej z wymienionych walk pokonała Francuzkę Marię Duchesne 15:8. Jeszcze lepiej poszło jej w półfinale, w którym rozprawiła się z Greczynką Aikateriną-Marią Kontochristopoulou 15:7.

W finale nie było już jednak tak łatwo. W nim czekała na nią Rosjanka Marta Martianova. Florecistki stoczyły wyrównany pojedynek, w którym o dwa punkty lepsza okazała się Polka. Dzięki temu Szymczak po raz pierwszy w historii imprezy tego typu zdobyła złoty medal we florecie kobiet dla naszego kraju. W turnieju startowało 61 florecistek.

Wyniki floretu kobiet:

Ćwierćfinały: Anna Szymczak (Polska, UKS Atena Gdańsk) - Marie Duchesne (Francja) 15:8, Marta Martianova (Rosja) - Julia Chrzanowska (Polska, Budowlani Toruń) 15:8, Aikaterini-Maria Kontochristopoulou (Grecja) - Honorine Millepied (Francja) 15:1, Meredith Guillaume (Francja) - Julia Walczyk (Polska, Zjednoczeni Pabianice) 15:13

................................
33. Beata Żurowska (Polska, KSz Wrocławianie)

69 florecistów stanęło do walki o mistrzostw Europy juniorów młodszych. Wśród nich znalazł się Maciej Podralski. Po trenerze Adamie Kaszubowskim, który opiekował się nim w Gdańskiej Szkole Floretu, obecnie prowadzi go Krzysztof Walka. Ich współpraca zaowocowała w Jerozolimie srebrnym medalem.

PODRALSKI WYGRAŁ ZAWODY PUCHARU POLSKI DO LAT 17

Polak już w ćwierćfinale stoczył zacięty bój z Portugalczykiem Jose Charreu. Okazał się jednak lepszy od rywala w dwóch akcjach więcej, a to zapewniło zwycięstwo. Po półfinale pojawiły się nadzieje na złoto. Podralski spokojnie rozprawił się z innym Polakiem, Maximem Tarasiewiczem z klubu KSz Wrocławianie. Florecista UKA Atena wygrał 15:8.

Zacięty przebieg miał za to finał. Enguerand Roger z Francji zaprezentował umiejętności zbliżone do Polaka. Był jednak lepszy o jedno pchnięcie i to on został mistrzem Europy.

Wyniki floretu mężczyzn:

Ćwierćfinały: Enguerand Roger (Francja) - Sebastiano Bicego (Włochy) 15:10, Maciej Podralski (Polska, UKA Atena Gdańsk) - Jose Charreu (Portugalia) 15:13, Maxime Tarasiewicz (Polska, KSz Wrocławianie) - Daniel Kiss (Wielka Brytania) 15:14, Andrzej Rządkowski (KSz Wrocławianie) - - Iskander Achmetov (Rosja) 15:9

......................................
17. Ludwik de Bazelaire (Polska, AZS-AWF Warszawa)

Opinie (6)

• Super

Gratuluję wszystkim-a zwłaszcza Maciejowi który przegrał pechowo jednym punktem!! Głowa do góry i tak trzymać!!