• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Murawa na stadionie nie będzie wymieniana

jag.
23 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Lechia Gdańsk

Już podczas inauguracyjnego meczu Lechia - Wisła piłkarze narzekali na stan murawy na PGE Arenie. Już podczas inauguracyjnego meczu Lechia - Wisła piłkarze narzekali na stan murawy na PGE Arenie.

Po dwóch pierwszych meczach Lechii na PGE Arenie niemal tyle samo co o grze biało-zielonych, mówi się i pisze o stanie boiska. Trawa na obiekcie w Letnicy była już wymieniana pięciokrotnie i w najbliższym czasie nie jest planowana kolejna tego typu operacja. - Murawa wygląda w najlepszy możliwy sposób. Fachowcy wkraczają tuż po tym, jak zejdą z niej piłkarze. Prace nierzadko trwają do świtu, a następnie przez kolejnych kilka dni. Wszystkie zabiegi związane z utrzymaniem murawy prowadzone są systematycznie i z uwagą. Reszty musi dopełnić natura - informuje Lesław Januszewski, rzecznik prasowy operatora stadionu.



Jak oceniasz obecny stan murawy na PGE Arenie?

Poniżej zamieszczamy obszerne fragmenty oświadczenia, które na temat stanu murawy, jej podgrzewania, prowadzony prac pielęgnacyjnych, a także historii i przyszłości trawy w Letnicy, otrzymaliśmy od PGE Arena Gdańsk, operatora stadionu. Śródtytuły pochodzą od autora oświadczenia, wyróżnienia od redakcji.

Pielęgnacja murawy obejmuje szereg specjalistycznych prac, ale o ich skuteczności decyduje przede wszystkim nasłonecznienie. W zimowe krótkie dni słońca jest zbyt mało, by trawa rosła. Od jesieni aż do wczesnej wiosny często całkowite zachmurzenie dodatkowo ogranicza dostęp do promieni słonecznych. Ten okres powszechnie uznawany jest jako pozawegetacyjny, co oznacza brak stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych trawy. Na PGE Arenie podejmowano już próby sztucznego doświetlenia murawy. Jednak efekty nie były satysfakcjonujące. Różnice pomiędzy fragmentami doświetlanymi a pozostałą powierzchnią murawy okazały się niemal niezauważalne.

Stadion nad chłodnym morzem
Trudno porównywać z Gdańskiem stadiony cieplejszego Wrocławia czy Poznania, gdzie wiosna przychodzi znacznie szybciej. Wybrzeże z jego właściwościami klimatycznymi różni się od klimatu nizinnego wnętrza kraju co powoduje niższe dobowe i roczne amplitudy temperatur u nas. W Skandynawii na wielu stadionach, na których odbywają się rozgrywki w najwyższej klasie, częstym jest korzystanie ze sztucznej nawierzchni. Menedżerowie takich obiektów decydują się na to właśnie z mniejszego nasłonecznienia i wpływu klimatu. Wprowadzenie sztucznej nawierzchni na PGE Arenie, na której rozgrywane są mecze Ekstraklasy, byłoby jednak niezgodne ze wskazaniami UEFA. Zabieg ten obniżyłby prestiż stadionu, a tym samym atrakcyjność grających tu drużyn.

Cały czas śledzimy najnowsze osiągnięcia w zakresie odpowiedniego utrzymania murawy w zadaszonych obiektach naszej strefy geograficznej - niewykluczone, że w przyszłości zapadnie decyzja o stosowaniu murawy hybrydowej bądź nowych technologii doświetlania.

Fachowcy od trawy
Murawą na PGE ARENIE Gdańsk opiekuje się firma Trawnik Producent, która obsługuje też inne stadiony Ekstraklasy - obok PGE Areny również obiekt Piasta Gliwice - oraz Stadion Narodowy w Warszawie. Zajmuje się także utrzymaniem boisk treningowych Lechii Gdańsk przy ul. Traugutta (które wielokrotnie były podawane jako przykład jednej z najlepszych muraw w Polsce) i jest stałym dostawcą murawy na większość piłkarskich płyt w Polsce. Firma uprawia trawę na ponad 300 hektarów pól, co odpowiada około 400 dodatkowym boiskom.

Nasz stadion korzysta między innymi z glikolowego systemu podgrzewania murawy, który mimo braku wymagań ze strony PZPN oraz T-Mobile Ekstraklasa, jest włączony bez przerwy od momentu, gdy temperatury spadły poniżej 5 st. C. Nie wywołuje on efektu pełnej wegetacji, ale ma na celu utrzymanie chociaż minimalnego wzrostu trawy oraz przyswajanie przez nią nawozów i środków stymulujących.

Firma, która opiekuję się naszą murawą, pracuje zgodnie ze szczegółowym harmonogramem. Obok koszenia czy podlewania obejmuje on też tak zwane piaskowanie, aerację, wertykulację, specjalistyczne opryski zapobiegające chorobom i grzybom oraz szereg aplikacji nawozowych uzupełniających składniki pokarmowe, odpowiednich dla pory roku.

Po meczu z Zawiszą Bydgoszcz temat stanu boiska wrócił jeszcze mocniej, nie tylko dlatego, że gospodarzom nie udało się wygrać. Po meczu z Zawiszą Bydgoszcz temat stanu boiska wrócił jeszcze mocniej, nie tylko dlatego, że gospodarzom nie udało się wygrać.


Temat wielowarstwowy
Murawę sprawdza się także pod względem jej przesiąkalności. Testy filtracji przechodzą górne warstwy płyty boiska. Jej specjalna konstrukcja pozwala uniknąć problemów z zastojem wody. Jest ona odprowadzana dzięki systemowi drenażu, warstwie piasku, która pełni też funkcję retencyjną. To tutaj ważną rolę odgrywa warstwa wegetacyjna, którą wykonano zgodnie z restrykcyjną normą DIN 18035, precyzyjnie dobierając jej skład. Musi być ona nośnikiem części organicznych, będących pożywieniem dla korzeni murawy, a ponadto utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności. W przypadku murawy wynosi on 20-30 procent.
Wymiana po dużym koncercie

Częste wymiany murawy, poza tym, że są kosztowne, nie są potrzebne. Korzystne jest aby murawa leżała jak najdłużej, wtedy jest dobrze ukorzeniona, jest bardziej przewidywalna w utrzymaniu.

Organizacja dużego koncertu, przykrycie części murawy sceną powoduje jednak jej całkowite zniszczenie w tym miejscu. Jedyną opcją jest wtedy wymiana murawy i w celu zapewnienia jak najlepszych warunków dla piłkarzy, chcemy wymieniać całą murawę, a nie tylko jej części. Gdyby tak duże imprezy masowe nie odbywały się na stadionie, ta sama murawa utrzymywałaby się dalej.

Od momentu wybudowania stadionu w 2011 r. murawę wymieniano 5 razy, raz z powodu wymagań UEFA na EURO 2012, trzy razy po koncertach, jakie miały miejsce na naszym stadionie oraz raz dodatkowo w związku z koniecznością wymiany warstwy wegetacyjnej.

Murawa, tak jak wszystko, przy dużej eksploatacji zużywa się. Aby ten proces spowolnić, po każdym meczu wykonywane są liczne naprawy. W miejsca większych uszkodzeń przeszczepia się nową darń, pochodzącą z poletka, które znajduje się na stadionie. Fachowcy wkraczają na murawę tuż po tym, jak zejdą z niej piłkarze. Prace nierzadko trwają do świtu, a następnie przez kolejnych kilka dni. Wszystko po to, by przed kolejnym meczem boisko było w optymalnym stanie, gotowe do gry. Wszystkie zabiegi związane z utrzymaniem murawy na PGE ARENIE Gdańsk prowadzone są systematycznie i z uwagą. Reszty musi dopełnić natura.

Murawa na PGE ARENA Gdańsk - stan obecny
W chwili obecnej murawa wygląda w najlepszy możliwy sposób. Należy zwrócić uwagę, że obecna murawa w ciągu 12 dni była intensywnie eksploatowana 3 razy - podczas 2 meczy Lechii Gdańsk w ramach T-Mobile Ekstraklasa oraz 1 treningu I-go zespołu Lechii Gdańsk (przed pierwszym meczem).

W ciągu najbliższych niespełna dwóch tygodni będziemy podejmowali wszelkie możliwe kroki i działania w celu poprawienia stanu murawy. Niemniej w najbliższych dniach nie planujemy wymiany murawy, ponieważ obecne temperatury powodują ogromne ryzyko w zakresie przeszczepiania murawy z pól uprawnych oraz faktu, czy murawa przyjmie się, czy za chwilę nie będzie konieczna jej kolejna wymiana w związku z brakiem ukorzenienia się przez warunki atmosferyczne.
jag.

Kluby sportowe

Opinie (156) 10 zablokowanych

  • Jakie wyniki taka murawa

    • 10 5

  • Lampy naswietlajace, drogi system ale skuteczny.

    • 10 3

  • jak się kupuje mercedesa to byle naprawa też nie kosztuje 100 PLN

    chcieliście lemingi stadion za miliard to teraz będziemy wszyscy bulić za trawę, ogrzewanie, wymiany itp. Wszystko po to by co dwa tygodnie na 90 minut wybiegła tam grupa 22 kopaczy średniej klasy.

    • 18 2

  • Koszty

    W przerwie meczu Bundesligi poprawki murawy robi kilkanaście osób, na
    Lechii 2-3. Podejrzewam, że pozostałe usługi pielęgnacyjne są robione równie oszczędnie w ramach kwot przeznaczonych przez operatora, które jak widac są niewystarczające. Ale spółka miejska musi się wykazać, że stadion ma mały deficyt, a warunki do gry to nie ich problem.

    • 13 1

  • profesjonaliści

    Lechia i firma Trawnik Producent.
    Efekty gry i trawnika widać gołym okiem.
    Ci pierwsi zawsze mogą zwalić , że jakość gry jest konsekwencją stanu trawnika.
    Włłaściwie to i trawniki też mogą powiedzieć na odwrót.Stan trawnika jest efektem jakości gry.
    A miasto dołoży kasiorki.

    • 11 0

  • aa to dlatego tylko remis z Zawiszą

    • 11 1

  • po prostu żenujące są owe wyjaśnienia , żenujące , bo takie kity to moznaby wciskac w latach osiemdziesiątych , teraz każdy z nas widzi jaki jest stan murawy w pn Niemczech , Holandii Anglii czy Szkocji , tam nasłonecznienie jest podobne jak i u nas i zbliżone temperatury a zwłaszcza w ostatnich latach , zatem panowie od Operatora i Trwnika nie wciskajcie nam kitów , bo tam można a u nas nie ? jedyne co u nas jest ladniejsze to kolor murawy bo tam widać ,że okres wegetatywny jeszcze nie nastapił i ta zieleń jest taka bura zaś nasza jest soczysta i tu tkwi błąd , zatrudnijcie konsultanta z Anglii a on wam wytknie całe mnóstwo błędów i murawa będzie ok. to takie proste

    • 18 1

  • lol

    Jestem lechistą i woem że murawa wyglada beznadziejnie ale spoko i tak jeszcze tego benda żalowali

    • 2 5

  • Bla bla bla,a w Gdyni jest ciepłe morze i trawa jest idealna

    • 16 1

  • o kurde (2)

    To w Gdyni inny klimat mamy ze ta sama trawa 4 lata leży i non stop dywanik ?

    • 21 1

    • ale ile tam zrobili przez te 4 lata koncertow?!

      • 1 6

    • nawet nie wiesz, że trafiłeś w sedno sprawy

      dokładnie o to chodzi, mikroklimat tam jest zupełnie inny niż w Letnicy!

      • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Stal Rzeszów
27 kwietnia 2024, godz. 17:30
4% Stal Rzeszów
17% REMIS
79% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Łukasz Gawlik 30 65 60%
2 Piotr Matusiak 30 63 66.7%
3 Karol Zubel 30 62 56.7%
4 Mariusz Kamiński 30 61 63.3%
5 Wojciech Tabis Tabis 30 61 63.3%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 29 18 5 6 48:22 59
2 Arka Gdynia 29 16 7 6 47:29 55
3 GKS Tychy 29 15 3 11 38:34 48
4 GKS Katowice 29 13 8 8 49:30 47
5 Wisła Kraków 29 12 10 7 53:36 46
6 Odra Opole 29 13 7 9 36:28 46
7 Górnik Łęczna 29 11 13 5 30:25 46
8 Motor Lublin 29 13 7 9 39:36 46
9 Wisła Płock 29 12 9 8 41:39 45
10 Miedź Legnica 29 10 11 8 38:30 41
11 Stal Rzeszów 29 11 6 12 41:45 39
12 Znicz Pruszków 29 10 4 15 26:36 34
13 Chrobry Głogów 29 9 7 13 30:45 34
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 29 7 10 12 42:45 31
15 Polonia Warszawa 29 7 9 13 35:42 30
16 Resovia 29 8 5 16 32:51 29
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 29 4 10 15 23:47 22
18 Zagłębie Sosnowiec 29 2 9 18 19:47 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 29 kolejki

  • LECHIA GDAŃSK - Polonia Warszawa 1:0 (1:0)
  • Znicz Pruszków - ARKA GDYNIA 2:0 (0:0)
  • Zagłębie Sosnowiec - Stal Rzeszów 0:1 (0:1)
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Tychy 0:2 (0:1)
  • Resovia - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
  • Wisła Płock - Miedź Legnica 2:1 (0:1)
  • Motor Lublin - Chrobry Głogów 1:1 (1:0)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Odra Opole 0:1 (0:1)
  • GKS Katowice - Górnik Łęczna 0:0

Ostatnie wyniki Lechii

Polonia Warszawa
93% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
3% Polonia Warszawa
Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
14% Górnik Łęczna
26% REMIS
60% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane