Trener Lechii Gdańsk wskazuje słabości. Piotr Stokowiec: Zostaliśmy w szatni

30 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Raków Częstochowa poniósł się w Gdańsku, mimo że przegrywał 0:1. Natomiast Piotr Stokowiec ma 2 tygodnie czasu, podczas przerwy w rozgrywkach ekstraklasy, aby podnieść Lechię Gdańsk zarówno pod względem piłkarskim jak i przygotowania fizycznego. Raków Częstochowa poniósł się w Gdańsku, mimo że przegrywał 0:1. Natomiast Piotr Stokowiec ma 2 tygodnie czasu, podczas przerwy w rozgrywkach ekstraklasy, aby podnieść Lechię Gdańsk zarówno pod względem piłkarskim jak i przygotowania fizycznego.

Czerwona kartka, złe wejście w drugą połowę, gol stracony po stałym fragmencie gry oraz przede wszystkim brak odpowiedniej formy zarówno pod względem piłkarskim jak i fizycznym to zdaniem Piotr Stokowca główne przyczyny przegranej z Rakowem Częstochowa 1:3. Trener Lechii Gdańsk obiecuje dużo pracy podczas 2-tygodniowej przerwy w ekstraklasie, aby przywrócić lepszą i skuteczniejszą grę.

Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 1:3 - relacja, foto, video, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowi

Fart z inauguracji utrzymał się tylko do przerwy

Lechia Gdańsk już szczęśliwie wygrała na inaugurację rozgrywek ligowych z Wartą Poznań 1:0 w meczu, w którym beniaminek ekstraklasy był co najmniej równorzędną drużyną. W pierwszym spotkaniu sezonu 2020/21 na Stadionie Energa Gdańsk tego farta wystarczyło tylko do przerwy.

Omran Haydary po kapitalnym strzale w doliczonym czasie pierwszej połowy wyprowadził biało-zielonych na prowadzenie, zdobywając - jak się często mówi o takich sytuacjach - bramkę z niczego. Co więcej trudno było mówić o sprawiedliwym wyniku, gdyż do przerwy Raków oddał dwukrotnie więcej strzałów od gospodarzy (8:4), był częściej przy piłce (55:44) i składniej operował piłką, o czym świadczyły m.in. korzystne dla gości statystyki liczby podań (262:214) oraz procent ich celności (83:76).

Z pomeczowych wypowiedzi trenerów wyłania się obraz czterech podstawowych słabości Lechii w sobotnie popołudnie.

Raport z meczu Lechia - Raków
Ile przebiegli piłkarze?

Czerwona kartka

- Czerwona kartka trochę pokrzyżowała nam plany - ocenił Piotr Stokowiec, trener biało-zielonych.
Konieczność gry od 39. minuty w "10" nie oznaczała jednak automatycznie przegranej, a ponadto osłabienie było następstwem rosnącego naporu gości. W ciągu trzech minut Michał Nalepa, próbując przerywać akcję faulami tuż przed własnym polem karnym, otrzymał żółtą, a następnie bezpośrednio czerwoną kartkę, co skutkuje automatyczną absencją co najmniej w jednym kolejnym meczu.

- Gra 11 na 10 wcale nie oznacza, że mecz w osłabieniu musi być przegrany. W pierwszej kolejce przez całą drugą połowę graliśmy w "10" z Legią Warszawa i mogliśmy wyciągnąć z tego meczu więcej niż wynik 1:2. W Gdańsku role się odwróciły. To że Nalepa dostał czerwoną kartkę, było pokłosiem tego, że coraz mocniej zagrażaliśmy Lechii. Może nie były to mega klarowne sytuacje, ale złapaliśmy swój rytm po pierwszych minutach, które były badawcze. Obie drużyny z wyrachowaniem i szacunkiem patrzyły na siebie - podkreślał Marek Papszun, szkoleniowiec Rakowa.

Piotr Stokowiec przed grą z Rakowem Częstochowa zapewniał: To będzie inny mecz

Co usłyszeli piłkarze Lechii Gdańsk od kibiców? Jak cieszył się Raków Częstochowa

Mecz rozstrzygnął się w szatni

- Szczególnie możemy mieć pretensje do siebie za początek drugiej połowy, gdy praktycznie zostaliśmy w szatni i dostaliśmy bramkę już w pierwszej minucie. To się absolutnie nie ma prawa zdarzyć - przyznał trener Stokowiec.
W przerwie obaj trenerzy dokonali po jednej zmianie, ale to ta gości okazała się na wagę zwycięstwa. Czech Daniel Bartl, który wszedł do gry na prawym skrzydle, zaliczył asystę przy wyrównującym golu, a i później należał do najlepszych piłkarzy na boisku.

- To w przerwie opanowaliśmy sytuację. To jest największa wartość tego meczu, że odpowiednio zareagowaliśmy. Graliśmy mądrze. Wyrównaliśmy ładną bramką po modelowej akcji. Bartl zrobił różnice na skrzydle. Gospodarze mieli duże problemy, aby go zatrzymać. Wniósł dużo spokoju, dobrze utrzymywał się przy piłce w bocznych sektorach - chwalił trener Papszun.

Kenny Saief do dyspozycji trenera Lechii Gdańsk. Może zagrać nie tylko na skrzydle

Oprawa kibiców Lechii Gdańsk

Gole tracone po stałych fragmentach

Już w poprzednim sezonie Lechia miała olbrzymie problemy, broniąc się przed stałymi fragmentami gry. Po rzucie rożnym straciła m.in. gola w 88. minucie finału Pucharu Polski z Cracovią, który doprowadził do przegranej dogrywki 2:3. Natomiast w ekstraklasie biało-zieloni stracili w takich zainkasowali aż 21 bramek, co było 14. najsłabszym wynikiem. Gorzej broniły tylko ekipy, które zostały zdegradowane: ŁKS Łódź (30) i Arka Gdynia (22).

W meczu z Rakowem biało-zieloni po rzucie rożnym stracili gola na 1:2, ale i w kilku innych sytuacjach było pod bramką Dusana Kuciaka groźnie.

- To są elementy, które na pewno musimy poprawić - przyznał trener Stokowiec.

Lechia Gdańsk w nowym ustawieniu. Próby na żywym organizmie

Minuta ciszy przed meczem Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa

Brak odpowiedniej formy

W drugiej połowie Raków oddał na bramkę Lechii 9 strzałów, w tym 6 celnych. Gdańszczanie nie odpowiedzieli żadnym uderzeniem w światło bramki.

- Z mojejj perspektywy mecz mieliśmy pod kontrola. Zagraliśmy drugie dobre spotkanie z zespołem z czołówki tabeli, wywozimy zwycięstwo z trudnego terenu i możemy dalej spokojnie pracować - mówił z satysfakcją szkoleniowiec Rakowa, który wygrał z Lechią trzeci mecz ligowy z rzędu, ponownie w Gdańsku zdobywając 3 gole.
Zgoła odmienne nastroje i założenia na 2 najbliższe tygodnie w biało-zielonych szeregach.

- Na pewno rozczarowani jesteśmy wynikiem, gdyż chcieliśmy zagrać dobre spotkanie. Generalnie nie jesteśmy w dyspozycji optymalnej piłkarskiej i fizycznej. Dlatego cieszę się że jest przerwa na kadrę. Zamierzamy ten czas wykorzystać, bo dużo pracy nas czeka. Na pewno stać nas na lepszą i skuteczniejszą grę - zapewnił Piotr Stokowiec.

Karol Fila koncentruje się na grze dla Lechii Gdańsk, a menedżer prowadzi negocjacje transferowe

16 Cracovia 2 1 1 0 4:3 -1
W tym sezonie rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie jedynie najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 drużyn.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.
Tabela wprowadzona: 2020-08-31

Wyniki 2 kolejki

• LECHIA GDAŃSK -Raków Częstochowa 1:3 (1:0)
  • Zagłębie Lubin - Warta Poznań 1:0 (0:0)
  • Stal Mielec - Górnik Zabrze 0:2 (0:1)
  • Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 1:3 (1:1)
  • Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 1:2 (0:2)
  • Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 0;1 (0:0)
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2 (1:1)
  • Lech Poznań - Wisła Płock 2:2 (0:1)

Opinie (158) ponad 10 zablokowanych

• radek

a kiedy ten rudy trener lechii powie ze on slabym trenerem jest-i trzeba zmienic trenera w lechii czas przyszedl

• 0 0

• "zostaliśmy w szatni"

Co za farmazony...

• 3 1

• Może jak przyjdzie Kenny to coś ruszy...