Chlewińska zdobyła Puchar Polski

11 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Karolina Chlewińska zdobyła Puchar Polski w sezonie 2013/14. Florecistka Sietom AZS AWFiS sukces przypieczętowała w Gdańsku, wygrywając zawody "O Trójząb Neptuna". Kolejne miejsca na podium w klasyfikacji generalnej zajęły jej koleżanki klubowe, siostry bliźniaczki Hanna i Marta Łyczbińskie.

W tym sezonie cykl Pucharu Polski rozegrano w ekspresowym tempie. Cztery zawody odbyły się między 5 stycznia a 10 maja. Trzykrotnie florecistki rywalizowały w Gdańsku. Karolina Chlewińska była bezsprzecznie najlepszą uczestniczką. Dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium, a ponadto zajęła 2. i 3. miejsce.

CHLEWIŃSKA NAJLEPSZA W MEMORIALE PIECZYŃSKIEGO

W klasyfikacji generalnej wszystkie miejsca na podium zajęły florecistki Sietom AZS AWFiS. Druga była Hanna Łyczbińska. Triumfatorka dwóch pierwszych zawodów cyklu wiosną zgubiła zimową formę, plasując się na 6. pozycji w Poznaniu oraz na 10. w ostatnim turnieju w Gdańsku.

3. lokatę zdobyła Marta Łyczbińska, która także w zawodach o "O Trójząb Neptuna" stanęła na najniższym stopniu podium. Wcześniej 24-latka dwukrotnie była siódma, a cykl zainaugurowała miejscem w finale.

FINAŁ WEWNĘTRZNĄ SPRAWĄ SIÓSTR ŁYCZBIŃSKICH

Najlepsze w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski
1. Karolina Chlewińska 238 punktów
2. Hanna Łyczbińską 200
3. Marta Łyczbińska 183

W ostatnich zawodach pucharowych tego sezonu zaprezentowało się 54 zawodniczki. W finale zmierzyły się dwie obecnie najwyżej klasyfikowane na krajowych listach zawodniczki. Po zaciętej walce Chlewińska pokonała Martynę Synoradzką (AZS AWF Poznań) 15:14.

Dla 31-letniej gdańszczanki to już czwarty zdobyty Trójząb Neptuna, w siedemnastej edycji tego turnieju. Poprzednio Karolina w tych zmaganiach była najlepsza w: 2008, 2009 i 2013 roku.

WYNIKI XVII TURNIEJU "O TRÓJZĄB NEPTUNA":
Ćwierćfinały:
Karolina Chlewińska - Emilia Rygielska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 12:11, Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) - Marika Chrzanowska (Budowlani Toruń) 15:8; Marta Łyczbińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń) 9:3; Natalia Gołębiowska - Monika Paliszewska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 11:10;

2. Synoradzka (AZS AWF Poznań)
3. Gołębiowska i M Łyczbińska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
5. Marika Chrzanowska (Budowlani Toruń)
6. Emilia Rygielska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
7. Monika Paliszewska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
8. Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń)
..........................

9. Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
10. Hanna Łyczbińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
11. Anna Szymczak (UKS Atena)

Dla reprezentantek Polski gdański turniej był pierwszym sprawdzianem po tournee na przełomie kwietnia i maja po Azji. Jednak w Seulu i Szanghaju biało-czerwone nie osiągnęły dużych sukcesów.

Drużyna uplasowała się na 6. miejscu po zwycięstwie nad Niemki 39:34 oraz porażkach z Koreą Południową 30:45 i Chinami 35:45. Indywidualnie najlepsza była Synoradzka - 22. w Szanghaju.

Z gdańszczanek punkty do rankingu zdobyły: Zuzanna Sobczak (41. miejsce w Seulu), Monika Paliszewska (45. w Szanghaju) i Chlewińska (64. w Szanghaju). Karolina może mówić o pechu, gdyż już w 1/32 finału musiała zmierzyć się z późniejszą triumfatorką, Arianną Errigo (Włochy), której uległa 12:15.

Przed mistrzostwami Europy (7-14 czerwca Strasbourg) polskie florecistki czeka jeszcze jeden sprawdzian. 23 maja kadrowiczki walczyć będą w Grand Prix Pucharu Świata w Marsylii.

Na mistrzostwa Europy selekcjoner Paweł Kantorski cztery florecistki będzie mógł zabrać wedle własnego wyboru. Natomiast przy ustalaniu składu na jesienne mistrzostwa świata będzie musiał powołać do reprezentacji dwie najlepsze zawodniczki z krajowego rankingu, który uwzględnia starty z minionych 12 miesięcy w Polsce oraz na międzynarodowej arenie.

Po zwycięstwie w Gdańsku Chlewińska zmniejszyła stratę do prowadzącej Synoradzkiej do 18 punktów. W pierwszej "7" jest aż pięć gdańszczanek.