Godek na 5. miejscu w mistrzostwach świata

1 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Piąta osada świata w dwójkach bez sternika. Jarosław Godek pierwszy z prawej. Piąta osada świata w dwójkach bez sternika. Jarosław Godek pierwszy z prawej.

Jarosław Godek zajął piąte, a Miłosz Jankowski i Przemysław Borchardt ósme miejsca w mistrzostwach świata w koreańskim Chungju. Te wyniki dają wioślarzom AZS AWFiS stypendia na przyszły rok. Jedyny medal dla Polski zdobyła czwórka podwójna kobiet, która wywalczyła brąz.

Jarosław Godek osiągnął najlepszy wynik w historii swoich startów w mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. 32-letni wioślarz AZS AWFiS poprawił osiągnięcie z Aten (2004), gdy zajął 6. miejsce. Na razie medale (złoto, trzy srebrne) podopieczny Witolda Srogi zdobywał tylko na mistrzostwach Europy.

W Korei Południowej przedstawiciel gdańskiego klubu pływał z Wojciechem Gutorskim (Bydgostia). Była to zaledwie jedna z trzech biało-czerwonych osad, która przebiła się do walki o medale. Apetytów, nawet na podium, narobiła w półfinale, który wygrała.

DWÓJKA BEZ STERNIKA WYGRAŁA W PÓŁFINALE

Wyścig finałowy Polacy rozpoczęli bardzo dobrze. Po 500 metrów wiosłowali na 3. miejscu za Nowozelandczykami i Hiszpanami. Potem Nowozelandczycy odpływali coraz dalej, a nasi reprezentanci i Hiszpanie zmieniali się lokatami, ale już tylko w przedziale 4-5. Od półmetka na drugą pozycję wyszli Francuzi, a na trzecią Holendrzy, którzy na pierwszym punkcie pomiaru czasu, zamykali stawkę. Nic nie zmieniło się już do mety. Biało-czerwoni finiszowali z 5. lokatą ze stratą ponad 8 sekund do podium.

6. Włochy 6:52.23

Dwaj pozostali zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk startowali w mistrzostwach w wadze lekkiej. Obaj podopieczni Piotra Bulińskiego zakwalifikowali się do finałów B, dających prawo walki o miejsca 7-12 w końcowej klasyfikacji.

W sobotę na dwójce podwójnej popłynął Miłosz Jankowski, mając za partnera Artura Mikołajczewskiego (Gopło Kruszwica). Tej osadzie do awansu do finału A zabrakło zaledwie 0,4 sekundy.

DWÓJKA PODWÓJNA WAGI LEKKIEJ UŁAMKI SEKUNDY OD FINAŁU

W ostatnim starcie na mistrzostwach Polacy potwierdzili dobre przygotowanie. Biało-czerwoni prowadzili przez 1500 metrów. Na finiszu pozwoli zaś wyprzedzić się tylko Holendrom, odpierając atak Austriaków.

6. USA 6:42.15

W niedzielę również po 8. miejsce na czwórce bez sternika wagi lekkiej popłynął Przemysław Borchardt. Gdańszczanin wraz z Łukaszem Pawłowskim (AZS UMK Energa Toruń), Pawłem Cięszkowskim oraz Tomaszem Zagórskim (obaj AZS Szczecin) w finale B przez cały dystans utrzymywali się za Włochami.

Na 500 metrów przed metą strata do liderów wynosiła zaledwie 0,22 sekundy. Jednak na finiszu zamiast walczyć o wygraną, nasi reprezentanci musieli bronić się przed atakiem Hiszpanów, którzy zdecydowanie ruszyli na końcówce, choć przez większą część dystansu plasowali się na 5. pozycji. Biało-czerwoni z tą osadą wygrali o 0,21 sekundy.