• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żeglarskie mistrzostwa Polski zakończone

Jacek Główczyński
23 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
W klasie RS:X mężczyzn podczas żeglarskich mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców deskarze z Trójmiasta zdobyli 5 z 6 medali! Na pierwszy planie najlepszy w tej specjalności Piotr Myszka. W klasie RS:X mężczyzn podczas żeglarskich mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców deskarze z Trójmiasta zdobyli 5 z 6 medali! Na pierwszy planie najlepszy w tej specjalności Piotr Myszka.

Piotr Myszka został żeglarskim mistrzem Polski, a Przemysław Miarczyński i Maja Dziarnowska wicemistrzami w kategorii seniorów. W rywalizacji młodzieżowców po tytuły sięgnęli: Marcin Urbanowicz, Filip Ciszkiewicz i Jakub Marciniak. Łącznie z 14 kompletów medali, które w klasach olimpijskich rozdano w Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego "Galion" w Gdańsku, przedstawiciele trójmiejskich klubów zdobyli 11 kruszców.Przez cztery dni na wodach Zatoki Gdańskiej oraz rozlewisku Wisły Śmiałej rywalizowało 160 żeglarek i żeglarzy. Udało się rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi, po 10 w każdej specjalności. Warunki do ścigania były dobre, choć niezwykle selektywne, gdyż podmuchy były zmienne zarówno co do siły jak i kierunku.

-Nieskromnie możemy siebie ocenić, że podołaliśmy zadaniu. Uczestnicy mają prawo być zadowoleni tak z warunków pobytowych jak i startowych. Mam nadzieje, że choćby gwarancja wiatru, realizacja wszystkich założonych wyścigów będzie kolejny atutem, który PZŻ weźmie pod uwagę, gdy w przyszłym roku po raz trzeci z rzędu wystąpimy o organizację mistrzostw Polski w klasach olimpijskich - podkreśla Rafał Zakrzewski, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego "Galion".

Rywalizacja odbyła się siedmiu konkurencjach olimpijskich. Do zdobycia było dwa razy tyle kompletów medali, gdyż równocześnie toczyła się rywalizacja w mistrzostwach seniorów i młodzieżowców. Ten punkt regulaminu najlepiej wykorzystała Agata Barwińska w klasie Laser Radial. 18-latka z Iławy sięgnęła po złote medale w obu kategoriach wiekowych!

Kilkoro innym uczestnikom regat udało się również skompletować po dwa krążki, ale nie tylko z najcenniejszego kruszcu. Na przykład Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot) do brązu wśród seniorów w RS:X dołożył złot młodzieżowców, wyprzedzając ostatniego dnia regat, w tzw. wyścigu medalowym kolegę klubowego i ubiegłorocznego mistrza - Pawła Tarnowskiego.

To była zresztą specjalność, która została zdominowana przez trójmiejskich deskarzy. Z 6 medali oddali rywalom tylko 1! W seniorach po raz drugi w karierze triumfował Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który pokonał odwiecznego rywala, brązowego medalisty olimpijskiego - Przemysława Miarczyńskiego (SKŻ Ergo Hestia).

-Wyścig medalowy był bardzo prosty w moich założeniach. Musiałem trzymać się bardzo blisko Przemka Miarczyńskiego. Aby zdobyć tytuł, mogłem najdalej dojechać 4 miejsca za nim. Na tym się na początku koncentrowałem. Jak nadarzyła się okazja i złapałem szkwał to oczywiście zaatakowałem. Przesunąłem się na 2. pozycję. Przemek spadł za mną. Potem jeszcze z powodzeniem zaatakowałem i dojechałem pierwszy na metę.

Jeśli chodzi o całe regaty to w sumie mogę mówić tylko o samych korzyściach, był to bardzo dobry występ. Udało się przetestować sprzęt. Trochę błędów gdzieś popełniłem, zgubiłem ze 2 punkty, ale czasami tak bywa. Nie zawsze da się wszystko obronić. Koledzy też się mylili, co ja wykorzystywałem. Takie jest żeglarstwo. Najbardziej cieszę się, że w silnym wietrze wróciła szybka jazda.

To mój drugi tytuł w seniorach. Cieszę się bardzo, bo to zawsze ważne osiągnięcie w karierze. Mam nadzieje, że kilka lat się pościgam i tych złotych medali jeszcze trochę będzie
- powiedział nam Myszka.

Trzy kolejne medale dla Trójmiasta zdobyły deskarki. W seniorkach Maja DziarnowskaMałgorzata Białecka uznały tylko wyższość brązowej medalistki olimpijskiej Zofii Klepackiej, dla której był to pierwszy start po urlopie macierzyńskim. Natomiast wśród młodzieży brąz zdobyła Klaudia Mańkucka.

Szósty seniorski medal dla Trójmiasta wywalczyła męska załoga w klasie 470 - Marek Wysocki, Paweł Wysocki (AZS AWFiS). To była jedyna konkurencja, w której panie ścigały się z mężczyznami, ale medale przyznawano osobno i dla jednych, i dla drugich.

Kolejne dwa kruszce - i to złote - Trójmiasto zdobyło w kategorii młodzieżowej. Mistrzem w Laserze został Filip Ciszkiewicz (Arka Gdynia), który wśród seniorów uplasował się na 4. miejscu. Tę samą lokatę na Laserze Radialu zajęła jego koleżanka klubowa, Natalia Majcher.

Natomiast w klasie Finn najlepszym młodzieżowcem okazał się Jakub Marciniak (AZS Politechniki Gdańskiej).

Mówią pozostali mistrzowie Polski w kategorii seniorów:
Agata Barwińska (klasa Laser Radial):
Przyjechałam tutaj z zamiarem wygrania nie tylko w kategorii młodzieżowej, ale także w seniorkach. Robiłam wszystko, aby zwyciężyć, ale zwłaszcza po pierwszym dniu regat, nie miałam pewności, że to się uda. Dopiero w piątek nabrałam przekonania, że rzeczywiście będą to moje regaty, uda się zrealizować plany. Przed tymi regatami dużo pracowałam z moim trenerem nad kursami pełnymi. Kiedyś na tych kursach praktycznie stałam. Teraz udało znacznie się poprawić szybkość, także na halsówce było pod tym względzie dobrze. Na wyścig medalowy taktyka była prosta - płynąć obok dziewczyn, które były za mną w klasyfikacji, pilnować ich. Była też strategia awaryjna, gdyby złoto uciekało, to miałam zaryzykować, zaatakować, ale na szczęście nie trzeba było to tego się uciekać. To pierwszy seniorski tytuł, który mam nadzieje sporo zmieni. Przede wszystkim czuje się coraz pewniejsza swoich umiejętności. Chciałabym potwierdzić dobrą formę w meczowych mistrzostwach Polski, a pod koniec roku w mistrzostwach swiata w Omanie. Myślę też o igrzyskach w Rio. Każda z dziewczyn chce tam pojechać. Ja również. Przy pomocy mojego trenera zrobię wszystko, aby się zakwalifikować do startu olimpijskiego.

Zofia Klepacka (RS:X kobiet)
Cieszę się z tego wyniku, bo miałam rok przerwy. Tak naprawdę zaczęłam w sierpniu ostre treningi. Przez miesiąc wykonałam ciężką pracę. Mam satysfakcję, że są już tego efekty w postaci złotego medalu. Na pewno technicznie i taktycznie dobrze pływałam. Brakuje mi wydolności. Muszę popracować nad treningiem ogólnorozwojowym, czyli bieganie, rower, pływalnia inne sporty, które pozwolą mi poprawić kondycję. Ale czuję, że jestem na dobrej drodze. W tym roku chcę jeszcze wystartować we Francji, a zimą, jeśli się uda, to chciałabym pojechać na regat do Australii oraz w Miami.

Agnieszka Skrzypulec (klasa 470 kobiet wraz z Natalią Wójcik):
Było nerwowo. Pierwszy dzień mistrzostw mieliśmy trochę słabszy. Dlaczego? Nie wiedziałyśmy czego możemy się spodziewać, był to takie rozpływanie, a może trochę też byłyśmy zbyt pewne siebie i to nas zwiodło. W drugim dniu sam sobie jeszcze bardziej skomplikowałyśmy sprawę. Uszkodziłyśmy żagiel, ale zmiany nie zgłosiłyśmy komisji sędziowskiej. Dostałyśmy za to aż 9 punktów karnych. Jednak nie załamałyśmy się. Powiedziałyśmy sobie, że gra toczy się dalej. Już w sobotę żeglowałyśmy bardzo dobrze, nadrabiając sporo punktów. Medal race był ekscytujący. Działo się wiele. Cały czas łódki się tasowały. Nam też zdarzyło się płynąć daleko. Ostatecznie skończyliśmy na 3. miejscu, co dało nam wygranie klasyfikacji nie tylko kobiet, ale i open. Dla mnie w tej klasie to już piąty tytuł mistrzowski. Dla Natalii pierwszy. Jeszcze nie kończymy sezonu. Za tydzień jedziemy do Berlina na mistrzostwa Niemiec.

Karol Jączkowski (klasa 470 mężczyzn wraz Arturem Baranowskim):
Całe regaty oceniamy bardzo pozytywnie. Medal race w naszym wykonaniu nie był udany. Zmiany wiatru chodzące po 60 stopni, jego siły od 0 do 15 węzłów sprawiły, że żeglowało się bardzo trudno. Wyszliśmy ze startu ostatni, potem jeszcze dostaliśmy karę od sędziego, ciężko było gonić. Najważniejsze, że jesteśmy na pierwszym miejscu podium mężczyzn. Dla nas to fajne wrażenie. Wcześniej byliśmy młodzieżowymi mistrzami Polski, w meczowej rywalizacji wygrywaliśmy i w juniorach i w seniorach, ale jeśli chodzi o regaty floty to nasze pierwsze złoto. Wcześniej miałem to szczęście, że byłem w najsilniejszej polskiej drużynie w historii klasy Optimist. Teraz jest przede wszystkim trenerem w tej klasie, w Łebie, w Chojnicach. Chciałbym wychować zawodników na miarę medali mistrzostw świata i Europy. Natomiast jako zawodnik to startuję co najwyżej 10 dni w roku. Oczywiście człowiek zawsze tęskni za dużym wyczynem. Do tego stopnia chcę się ściagać, że czasem siadam nawet do Optimista, aby na krótkiej trasie porywalizować z moimi podopiecznymi. A czy w 470 dostanę szansę? Mam 25 lat i raczej w tym wieku już na mnie nie postawią, choć chciałbym się mylić.

Piotr Kula (klasa Finn):
Plan na wyścig medalowy był prosty. Nie oddać tego co wypracowałem przez ostatnie trzy dni w ciężkich bólach i walkach. Konkurencja w tym roku była super mocna. Chłopaki naprawdę dali mi niezły wycisk. Wstartowałem pierwszy z lewej z założeniem, że na pierwszym znaku mam być już najlepszy. I faktycznie tak było. Przeciąłem im przed dziobami. Już do mety żeglowałem jako pierwszy. Prosto to brzmi, ale było tam dużo walki, po zejściu z łódki byłem jeszcze zasapany, pewnie także nie z wysiłku fizycznego co i z emocji. To mój czwarty tytuł, a trzeci z rzędu na seniorskim Finnie. Myślę, że najtrudniej zdobyty z dotychczasowych i to z kilku powodów. Przede wszystkim żeglowałem z kontuzją kolana. To był dla mnie dodatkowy przeciwnik. Regaty zakończyłem 6 wyścigami z rzędu. Wcześniej miałem passę 20 wygranych biegów na mistrzostwach Polski. Chciałbym do niej nawiązać, aczkolwiek patrząc na rozwój całej naszej ekipy w tej klasie to będzie to coraz trudniejsze do wykonania, ale będę się starał.

Kacper Ziemiński (klasa Laser):
Wyścig medalowy był bardzo ciekawy, dużo zmian, sporo słabszego wiatru. Chciałem popłynąć tak, aby nie przeszkadzać chłopakom, którzy mieli tutaj jeszcze o co walczyć. Dlatego nie odniosłem 10. zwycięstwa z rzędu, a poprzestałem na 3. lokacie. Jestem z niej bardzo zadowolony, bo warunki były naprawdę bardzo trudne. Z całych regat jestem bardzo zadowolony. We wszystkich wyścigach zrealizowałem założenia, żeglowałem tam jak chciałem potwierdziłem dobrą formę. To pierwszy seniorski tytuł w Laserze. Wcześniej byłem mistrzem Polski w klasach 470 i Optimist. W sumie to... nie wiem, ile ich wszystkich było. Trudno mi w tej chwili policzyć, bo były i w juniorach, i w grupach A i B na Optymiście. Na pewno jednak dorobek całkiem pokaźny.
MEDALIŚCI ŻEGLARSKICH MISTRZOSTW POLSKI W KLASACH OLIMPIJSKICH
ZOBACZ WYNIKI WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH (.DOC)
SENIORZY
RS:X kobiet
1. Zofia Klepacka (YKP Warszawa) 10 punktów
2. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) 20
3. Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 22

RS:X mężczyźni
1. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) 13
2. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia) 26
3. Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia) 37

470 kobiet
1. Agnieszka Skrzypulec, Natalia Wójcik (Sejk Pogoń Szczecin) 36
2. Ewa Szczęsna, Jagoda Reszka (CHKŻ Chojnice) 42
3. Julia Rokosz, Katarzyna Rybacka (Spójnia Warszawa) 84

Klasa 470 mężczyźni
1. Karol Jączkowski Karol, Artur Baranowski (Marina Łeba) 24 punkty
2. Filip Florek, Dominik Janowczyk (CHKŻ Chojnice) 51
3. Marek Wysocki, Paweł Wysocki (AZS AWFiS) 57

Finn
1. Piotr Kula (BTŻ Biskupiec) 12
2. Rafał Szukiel (AKS OSW Olsztyn) 28
3. Miłosz Wojewski (Sejk Pogoń) 34

Laser
1. Kacper Ziemiński (Sejk Pogoń) 14
2. Patryk Piasecki (AKS OSW Olsztyn) 40
3. Jonasz Stelmaszczyk (Spójnia Warszawa) 43

Laser Radial
1. Agata Barwińska (MOS SSW Iława) 22
2. Paulina Czubachowska (FIR Warszawa) 25
2. Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa) 39

MŁODZIEŻOWCY
RS:X kobiety
1. Kamila Smektała (YKP Warszawa) 33 punkty
2. Hanna Zembrzuska (CŻ Szczecin) 43
3. Klaudia Mańkucka (GKŻ Gdańsk) 61

RS:X mężczyźni
1. Marcin Urbanowicz (SKŻ Ergo Hestia) 37
2. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia) 41
3. Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) 58

470 kobiety
1. Ewa Szczęsna, Jagoda Reszka (CHKŻ Chojnice) 42
2. Julia Rokosz, Katarzyna Rybacka (Spójnia Warszawa) 84
3. Justyna Kalinowska, Karolina Kowalewska (Dwójka Warszawa/Spójnia Warszawa) 109

Klasa 470 mężczyźni
1. Filip Florek, Dominik Janowczyk (CHKŻ Chojnice) 51
2. Damian Jaskólski, Adam Sikora (Sejk Pogoń) 77
3. Maciej Sapiejka, Damien Beaumont (Sejk Pogoń) 82

Finn
1. Jakub Marciniak (AZS PG Gdańsk) 54
2. Mikołaj Lahn (Fir Warszawa) 66
3. Jeremi Zimny (WKŻ Wolsztyn) 84

Laser
1. Filip Ciszkiewicz (Arka Gdynia) 46
2. Aleksander Arian (Sailing Team Rzeszów) 51
3. Tadeusz Kubiak (Sejk Pogoń) 61

Laser Radial
1. Agata Barwińska (MOS SSW Iława) 22
2. Paulina Czubachowska (FIR Warszawa) 25
3. Zofia Urbaś (AZS UW Warszawa) 48

Opinie (1)

  • czyli co 4 medal średnio został w 3mieście

    dobrze...

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane