Wioślarska czwórka podwójna znów ze złotem

30 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Adam Korol (AZS AWFiS Gdańsk) wraz z Markiem Kolbowiczem, Michałem Jelińskim i Konradem Wasielewskim zdobył w Poznaniu złoty medal mistrzostw świata w wioślarstwie. Polska czwórka podwójna w tym składzie jest niepokonana na najważniejszych regatach od pięciu sezonów! Dziś gdańszczanin wyszedł do dekoracji z flagą swojego miasta.

Biało-czerwoni trzykrotnie byli mistrzami świata w latach 2005-07. Przed rokiem przywieźli złoty medal z igrzysk olimpijskich w Pekinie. Dziś po raz piąty z rzędu osiągnęli jako pierwsi metę na najważniejszej wioślarskiej imprezie sezonu!

- Przechodzimy do historii, z przejściem do muzeum jeszcze poczekamy. Do pobicia są kolejne rekordy i cele do zrealizowania - mówił żartobliwie trener biało-czerwonych, Aleksander Wojciechowski.

W finale Polacy popłynęli doskonale pod względem taktycznym. Do połowy dystansu płynęli na drugim miejscu. Po 500 metrach tracili 1,36, a po 1000. - 1,52 sekundy do Australijczyków. Zaatakowali na trzeciej ćwiartce 2-kilometrowego dystansu. Na 1500. metrów nasza osada była już pierwsza z przewagą 1,10 sekund nad Australią. - Australia nas dosyć mocno zaskoczyła. Jednak następnie zrobiliśmy silny atak i ją przeszliśmy. Od tego momentu nie daliśmy już sobie wyrwać zwycięstwa - zapewniał Korol, który w osadzie jest szlakowym.

Finisz był niezwykle emocjonujący, gdyż prowadzących zaatakowali jeszcze Niemcy i Chorwaci. Ale nasi "Dominatorzy" jeszcze raz potwierdzili klasę. Metę osiągnęli z czasem 5:38:33, czyli o 1,33 sekundy przed Australijczykami. Niemcy dogonili jedynie brąz.

W poznańskich regatach reprezentacja Polski zdobyła łącznie dwa złote, srebrny i brązowy medal. To najlepszy wynik w historii. Poprawione zostało osiągnięcie z 1991 roku z Wiednia, kiedy to Polacy zdobyli trzy medale.

Poza czwórką podwójną na najwyższym stopniu podium stanęła dwójka podwójna kobiet. Julia Michalska/Magdalena Fularczyk przeszły do historii polskiego wioślarstwa, gdyż przed nimi żadna z Polek w tej rangi imprezie nie zdobyła mistrzowskiego tytułu.

Srebro zdobyły Magdalena Kemnitz/Agnieszka Renc w dwójkach podwójnych wagi lekkiej. Polki ustąpiły miejsca Greczynkom, a na finiszu zaledwie o 0,02 sekundy wyprzedziły Brytyjki.

Na podium stanęli również nasi wicemistrzowie olimpijscy w czwórce podwójnej wagi lekkiej. Biało-czerwoni popłynęli w składzie z jedną zmianą w porównaniu do występu w Pekinie. Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys, Łukasz Pawłowski i Łukasz Siemion zdobyli brązowy medal, kończąc wyścig za Duńczykami i Niemcami.

Tuż koło podium regaty ukończyła nasza męska ósemka, która medal przegrała na finiszu, kończąc rywalizację na czwartej pozycji.