Starty żużlowców Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Karol Żupiński wygrał na Narodowym

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Karol Żupiński (z lewej) i Denis Zieliński (z prawej) w czwartek mieli startować w Grudziądzu w finale Brązowego Kasku. Zawody przełożono ze względu na niekorzystne prognozy pogody. fot. Joanna Michalkiewicz

Karol ŻupińskiDenis Zieliński w czwartek mieli wystartować w finale Brązowego Kasku w Grudziądzu. - Chcę wygrać te zawody - mówił "Żupek", który przed tymi zawodami miał okazję pościgać się na Stadionie Narodowym wygrywając turniej par będący sprawdzianem nawierzchni przed sobotnim Grand Prix Polski. Niestety, ze względu na złe prognozy, finał Brązowego Kasku zostanie przeniesiony na inny termin. Pozostali gdańscy żużlowcy z różnym skutkiem ścigali się w ligach zagranicznych.

Aktualizacja, godz. 14:14
Ze względu na niekorzystne prognozy pogody, czwartkowy finał Brązowego Kasku w Grudziądzu został odwołany. Zawody zostaną przeniesione na inny termin, który nie został jeszcze wyznaczony.

Brązowy Kask, najbardziej prestiżowe zawody dla zawodników do 19. roku życia to równocześnie turnieje eliminacyjne do indywidualnych mistrzostw Europy juniorów oraz do Pucharu Europy Juniorów. Podczas finału w Grudziądzu będzie można wywalczyć cztery przepustki do pierwszej i dwie do drugiej imprezy. W gronie 16 zawodników, którzy wystartują w finale znaleźli się Karol ŻupińskiDenis Zieliński, żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk.

- Zobaczymy jak pójdzie, ale nie ukrywam, że chciałbym te zawody wygrać. Znam dość dobrze grudziądzki tor i mam nadzieję, że to będzie mój atut. Ostatnio notuję całkiem niezłe wyniki. Wpływ na to na pewno ma fakt, że sporo zimą pracowałem nad refleksem i poprawiłem wyjścia spod taśmy - mówi Żupiński, który z pewnością jest jednym z kandydatów do podium.

Przeczytaj dlaczego Zdunek Wybrzeże zostało rozgromione w Rybniku

Lista startowa finału Brązowego Kasku:
1. Mateusz Świdnicki (forBET Włókniarz Częstochowa), 2. Wiktor Lampart (Speed Car Motor Lublin), 3. Michał Curzytek (Power Duck Iveston PSŻ Poznań), 4. Denis Zieliński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk), 5. Damian Lotarski (MRGARDEN GKM Grudziądz), 6. Kacper Pludra (Fogo Unia Leszno), 7. Kamil Kiełbasa (Get Well Toruń), 8. Jakub Miśkowiak (forBET Włókniarz Częstochowa), 9. Piotr Gryszpiński (Euro Finannce Polonia Piła), 10. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk), 11. Przemysław Liszka (Betard Sparta Wrocław), 12. Bartłomiej Kowalski (forBET Włókniarz Częstochowa), 13. Marcel Studziński (ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz), 14. Jakub Osyczka (Stelmet Falubaz Zielona Góra), 15. Mateusz Cierniak (Unia Tarnów), 16. Mateusz Bartkowiak (truly.work Stal Gorzów Wielkopolski), R1. Kamil Pytlewski (truly.work Stal Gorzów Wielkopolski), R2. Przemysław Giera (PGG ROW Rybnik).
Awans do IMEJ uzyska 4 najlepszych zawodników, a oprócz nich Jakub Miśkowiak i jeden zawodnik nominowany przez GKSŻ.
Awans do PEJ uzyska 2 najlepszych zawodników i jeden nominowany przez GKSŻ.

"Żupek" przed zawodami o Brązowy Kask miał okazję pościgać się na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Razem z Igorem Kopciem-Sobczyńskim wygrał młodzieżowy turniej par, który był sprawdzianem nawierzchni przed sobotnią, inauguracyjną rundą cyklu Grand Prix. Zdobył 7 z 22 pkt pary, która wygrała przed Jakubem MiśkowiakiemMichałem Curzytkiem (20 pkt).

- Jestem zadowolony z występu w Warszawie, tor był przygotowany bardzo fajnie. Taką okazję pościgania się przed Grand Prix miałem też przed rokiem i wrażenia są tak samo pozytywne. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane wystartować na PGE Narodowym w zawodach najwyższej rangi. Na pewno czeka mnie sporo pracy, aby tak się stało - mówi Karol.

Przeczytaj jak Żupiński i Zieliński awansowali do finału Brązowego Kasku po kuriozalnym turnieju

13. Kopeć-Sobczyński, Miśkowiak, Żupiński, Curzytek

Zdunek Wybrzeże w najbliższy weekend nie ma zaplanowanej kolejki ligowej w Nice 1. Lidze Żużlowej. Gdańscy zawodnicy nie narzekają jednak na brak startów w ligach zagranicznych.

Krystian PieszczekBradley Wilson-Dean ścigali się w Anglii w bezpośrednim pojedynku swoich drużyn. Lepiej spisał się "Krycha", którego Ipswich Witches pokonało Peterborugh Panthers. Wychowanek Wybrzeża zdobył 4 pkt i bonus w czterech startach. Dwukrotnie jednak notował defekty motocykla i stracił już trzeci w tym sezonie silnik. Nowozelandczyk wypadł jeszcze słabiej - zdobył punkt i bonus w trzech startach.

Lepiej w lidze szwedzkiej wypadł Mikkel Bech. Duńczyk zdobył 8 pkt i bonus w czterech wyścigach a jego Vastervik pokonało na wyjeździe Rospiggarnę Halstavik 53:37.

Partnerski klub Wybrzeża Dackarna Malilla wygrał z Piraterną Motala 51:39. Ze względu na ograniczenia KSM, w składzie nie pojawił się Kacper Gomólski, ale wystartowali Jacob ThorssellJoel Kling. Jacob zdobył 9 pkt w pięciu startach a Joel 3 w trzech wyścigach.

Wyścigi z Wilsona-Deana i Pieszczka:
2. Allen, Heeps, Summers, (d) 1:5 (3:9)
4. Allen, Tungate, Pieszczek, Wilson-Dean(d) 3:3 (7:17)
6. Pieszczek, Heeps, Andersen, Bjerre 1:5 (12:24)
8. Allen, Lawson, Bjerre, Wilson-Dean 1:5 (17:31)
9. Wright, Heeps, Barker, Pieszczek (d) 4:2 (21:33)
13. Andersen, Harris, Pieszczek, Tungate (d) 3:3 (34:44)

Wyścigi z udziałem Mikkela Becha:
2. Bech, Aarnio, Karlsson, Millberg 2:4 (3:9)
4. Jonsson, Bech, Aarnio, Buczkowski 4:2 (10:14)
8. Jonsson, Buczkowski, Bech, Fricke 3:3 (17:31)
14. Fricke, Bech, Holder, Riss 3:3 (34:50)