• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Romaniuk i Goralska multimedalistkami VGSD

jag.
10 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł o klubie Yacht Klub Polski Gdynia Druga rekomendacja olimpijska w windsurfingu. Blisko medalu mistrzostw Europy
Medalistki mistrzostw Polski kobiet w klasie 420, w środku Katarzyna Goralska i Ewa Romaniuk. Medalistki mistrzostw Polski kobiet w klasie 420, w środku Katarzyna Goralska i Ewa Romaniuk.

Otwarte mistrzostwa Polski w klasie 420 były popisem Ewy Romaniuk i Katarzyny Goralskiej. Wprawdzie żeglarki YKP Gdynia przegrały nieznacznie pierwsze miejsce w punktacji generalnej z Grekami Nikolaosem Brilakisem i Nikolaosem Georgakopoulosem, ale w trzech kolejnych klasyfikacjach, które były nagradzane medalami i pucharami w Volvo Gdynia Sailing Days, to one stanęły na najwyższym stopniu podium.W niedzielę dobiegły końca pierwsze z siedmiu regat, które znalazły się w 16-dniowym programie żeglarskiego święta w Gdyni. W otwartych mistrzostwach Polski w klasie 420 walka o zwycięstwo trwała do ostatnich metrów, finałowego, ósmego wyścigu.

Z wody z poczuciem zwycięstwa spływały Ewa RomaniukKatarzyna Goralska. Polki skoncentrowały się na walce z prowadzącymi po dwóch dniach regat Hiszpanami Adrianem DominguezemCalixto Abalo Rodriguezem, a zupełnie zapomniały o Nikolaosie Brilakisie i Nikolaosie Georgakopoulosie. Grecy żeglowali najlepiej inauguracyjnego dnia, ale po drugim spadli na 4. miejsce.

- Był apetyt na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, gdyż po sześciu wyścigach do przodowników traciłyśmy tylko jeden punkt. Ponadto w pierwszym niedzielnym wyścigu wyprzedziłyśmy Hiszpanów o jedno miejsce i byliśmy już z nimi na remisie. Ostatni bieg był o wszystko. Jak na pierwszą boję wjechałyśmy w "10" i zobaczyłyśmy, że naszych rywali nie ma w czołówce, to już spokojnie jechałyśmy na metę - relacjonowała Romaniuk.

Polki finiszowały na 11. pozycji. Po dokładnym przeliczeniu rezultatów po wszystkich ośmiu biegach, uwzględnienie każdej załodze odrzutki, czyli anulowaniu wyniku z najsłabszego startu, okazało się, że Polki rzeczywiście wyprzedziły Hiszpanów, ale mają identyczny rezultat końcowy co Grecy (po 41 punktów).

W tej sytuacji o wyższym miejscu decydowały lepsze wyniki w poszczególnych wyścigach. Zarówno Polki jak i Grecy wygrali po dwa biegi. Kolejny wynik Ewy i Kasi to było 3. miejsce, gdy ich rywale raz osiągnęli metę na 2. pozycji. I to przeważyło na korzyść Nikolaosów.

Jednak Ewa i Kasia nie miały powodów do dłuższych narzekań. Podczas pierwszej w piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days dekoracji w gdyńskiej Marinie to właśnie do załogi YKP trafiło najwięcej trofeów. Polki wygrały aż trzy z czterech klasyfikacji. Były najlepsze w kategorii kobiet zarówno w obsadzie międzynarodowej jak i krajowej, a ponadto polski championat wygrały także w kategorii open.

Najlepszych dekorowali: Joanna Zielińska, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. sportu, Bogusław Witkowski, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego oraz wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Krzysztof Drywa, autoryzowany dealer Volvo Drywa oraz Bohdan Goralski, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy 420.

MEDALIŚCI OTWARTYCH MISTRZOSTW POLSKI W KLASIE 420 - VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014KLASYFIKACJA GENERALNA
1. Nikolaos Brilakis i Nikolaos Georgakopoulos (Grecja) 41 punktów
2. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 41
3. Adrian Dominguez /Calixto Abalo Rodriguez (Hiszpania) 43

KLASYFIKACJA GENERALNA KOBIET
1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 41
2. Paula Barcelo/Margarita Alba (Hiszpania) 54
3. Aikaterina Tavoulari/Foteini Koutsoubou (Grecja) 64

MISTRZOSTWA POLSKI OPEN
1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) 37
2. Maciej Krusiec/Rafał Radecki (Dwójka Warszawa) 109
3. Kamil Cesarski/Paweł Roszkowski (Baza Mrągowo) 115

MISTRZOSTWA POLSKI KOBIETY
1. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) 37
2. Agnieszka Urbaś/Agata Wiśniewska (YKP Gdynia) 141
3. Agata Błażewska/Katarzyna Trautman (Spójnia Warszawa) 146

KOMPLET WYNIKÓW WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH


W pierwszej odsłonie Volvo Gdynia Sailing Days wzięło udział 58 załóg z 7 państw. Była to próba generalna przed mistrzostwami Europy juniorów w tej klasie, które rozpoczną się w najbliższą środę. Tego dnia, w tej samej rangi regatach wystartuje olimpijska klasa 470. Łącznie spodziewanych jest około 200 załóg z 25 państw. Poniedziałek i wtorek przeznaczony jest na rejestracje i pomiary sprzętu, a także treningi.

- Jest ulga, bo mistrzostwa Polski stanowiły dla nas ważną imprezę. Jednocześnie wzrosły nasze apetyty na mistrzostwa Europy. Żeglarze z tych sześciu państw, które wzięły udział w tej rywalizacji, zostają także na mistrzostwach Europy. Być może oni te regaty potraktowali jako przetarcie, treningowo. Na nas była większa presja. Dlatego teraz czujemy większy komfort psychiczny. Popłynęłyśmy na głównym sprzęcie. Wszystko działało, nic się nie urwało - dodała Romaniuk.
jag.

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie (3)

 • Niedocenione sukcesy

  Żeglarstwo nie jest niestety dyscypliną sportu zauważaną na co dzień.
  Wczorajsze wyścigi kończyły się na mecie usytuowanej w pobliżu przystani na bulwarze, ale triathlon skutecznie sprawił, że prawie nikt się tym nie zainteresował.
  Brawo dziewczyny!
  Brawo YKP Gdynia - dwa pierwsze miejsca , drugie dla debiutujących w imprezie Agnieszki i Agaty:)!

  • 3 0

 • fajnie że tutaj o tym piszą Brawo Gdynia brawo dziewczyny

  • 0 0

 • Chłopaków pokrzywdzono na dekoracji. W MP nie ma klasy open. Jest osobno kobiety i mężczyźni.Błąd skorygowany został dopiero wczoraj.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane