Płocharski mistrzem Polski florecistów

2 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Filip Płocharski zmierzył się w półfinale mistrzostw Polski florecistów z klubowym kolegą Radosławem Glonkiem. W finale również sięgnął po zwycięstwo. Filip Płocharski zmierzył się w półfinale mistrzostw Polski florecistów z klubowym kolegą Radosławem Glonkiem. W finale również sięgnął po zwycięstwo.

Gdańskie florecistki po raz 27. zostały drużynowymi mistrzyniami Polski seniorek. Natomiast z pierwszego indywidualnego tytułu w dorosłym florecie mężczyzn cieszy się Filip Płocharski. W rozegranych w Śremie zawodach przedstawiciele Sietom AZS AWFiS zdobyli aż 8 medali.

Do rywalizacji zespołowej każdy klub może zgłosić dwie drużyny. Akademicy skorzystali z tego punktu regulaminu. Ekipy zostały zestawione z podopiecznych Longina SzmitaTadeusza Pagińskiego. Obie awansowały do finału!

Pierwsza drużyna nie miała najmniejszych kłopotów z dotarciem na najwyższy stopień podium. Karolina Chlewińska, Magdalena Knop oraz siostry bliźniaczki Hanna i Marta Łyczbińskie w ćwierćfinale odprawiły UKS Atenę Gdańsk z wynikiem 45:16, w półfinale pokonały AZS AWF Poznań 44:35, a w boju o złoto nie dały szans Sietom AZS AWFiS II, wygrywając 45:20.

Srebrne medale po walkach zespołowych odebrały następujące gdańszczanki: Emilia Rygielska, Monika Paliszewska, Natalia Gołębiowska, Zuzanna Sobczak. Brąz wywalczył AZS AWF Poznań, a na 7. pozycji sklasyfikowano UKS Atenę Gdańsk.

W turnieju indywidualnym dwie florecistki Sietom AZS AWFiS przebiły się na podium. Tytuł wicemistrzowski zdobyła Marta Łyczbińska, która dopiero w finale uznała wyższość Martyny Synoradzkiej, przegrywając 7:15. Natomiast w ćwierćfinale Marta wygrała z siostrą - Hanną 15:7.

Brązowy medal zdobyła Knop. Magda w półfinale nie dała rady późniejszej mistrzyni, ulegając Synoradzkiej 9:15.

Końcowa kolejność florecistek i miejsca najlepszych gdańszczanek:
1. Synoradzka, 2. M. Łyczbińska, 3. Knop i  Marika Chrzanowska (Budowlani Toruń)

5. H.Łyczbińska, 6. Chlewińska, 9. Gołębiowska, 12. Kataryna Gutowska (Sietom), 14. Rygielska, 15. Anna Szymczak (UKS Atena Gdańsk), 16. Iwona Olbromska (Sietom).

Gdańscy floreciści, podobnie jak ich koleżanki klubowe, w Śremie zdobyli cztery medale. Popisem podopiecznych Stanisława SzymańskiegoŁukasza Szymańskiego był turniej indywidualny, a niedosyt pozostał po walkach drużynowych.

Po pierwszy seniorski tytuł mistrza Polski sięgnął Filip Płocharski. 23-letni florecista drogę do finału utorował sobie wygranymi nad kolegami klubowymi w ćwierćfinale z Michałem Jandą 15:10, a w półfinale z Radosławem Glonkiem 15:11. Natomiast w pojedynku o złoto gdańszczanin pokonał Michała Majewskiego (AZS AWF Warszawa) 15:14.

Na najniższym stopniu podium stanęli dwaj kolejni zawodnicy Sietom AZS AWFiS: wspomniany Glonek oraz Paweł Kawiecki, który w półfinale uległ Majewskiemu 7:15.

Końcowa kolejność florecistów i miejsca najlepszych gdańszczan:
1. Płocharski, 2. Majewski, 3. Glonek i Kawiecki
5. M.Janda, 6. Tomasz Sinoracki, 10. Maciej Włosek, 11. Ksawery Nowosielski, 12. Paweł Osmański (wszyscy Sietom).

Do turnieju drużynowego wystawiono dwie drużyny, ale medaliści nie znaleźli się w tej silniejszej. Przydział do zespołów następował według wcześniejszych miejsc rankingowych, a to oznaczało, że świeżo upieczony mistrz wylądował w drugiej ekipie.

Oba gdańskie zespoły pewnie awansowały do półfinałów (Sietom I - Wrocławianie II 41:21, Sietom II - Budowlani Toruń 45:24), ale w finale nie było żadnego z nich! Pierwsza ekipa uległa Wrocławianom I 39:45, a druga przegrała z AZS AWF I Warszawa 41:45.

Tym samym gdańskie teamy pojedynkowały się o brąz. Przypadł on tym teoretycznie słabszym. Płocharski, Włosek, Sinoracki i Piotr Janda pokonali Glonka, Kawieckiego, Osmańskiego i M.Jandę wysoko 45:30.

Złoto zdobyli Wrocławianie po finałowym zwycięstwie nad stołecznymi akademikami 45:34.

Opinie (2) 1 zablokowana

• Gratulacja

Brawo Płochar, niespodzianka ale wygrałeś z Majewskim to klasa.

• 5 6

• Miedziany Mistrz

Trochę obciachowe zdjęcie. Generalnie to wszyscy widzieli, że przez pomyłkę wygrał, ale niech będzie. Brawo.