Cztery sztafety na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Srebro kobiet na 4x400 m

Jacek Główczyński
6 maja 2024, godz. 06:00
Opinie (2)
Aleksandra Formella (SKLA Sopot) została powołana do  reprezentacji Polski na World Athletics Relays na Bahamach, które przyniosły biało-czerwonym cztery kwalifikacje olimpijskie. Aleksandra Formella (SKLA Sopot) została powołana do  reprezentacji Polski na World Athletics Relays na Bahamach, które przyniosły biało-czerwonym cztery kwalifikacje olimpijskie.

Cztery polskie sztafety zdobyły prawo startu w lekkoatletyce w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Podczas nieoficjalnych mistrzostw świata, World Athletics Relays na Bahamach srebrny medal zdobyły nasze panie na 4x400 metrów. Rezerwową w tej ekipie była Aleksandra Formella (SKLA Sopot). Na tym samym dystansie kwalifikacje wywalczyli również panowie i miksty. Ponadto skutecznie przez eliminacje przebił się żeński kwartet na 4x100 metrów.

Kwalifikacje olimpijskie lekkoatletycznych sztafet

Na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 lekkoatletyka rozgrywana będzie do 1 do 11 sierpnia. W programie znajduje się aż pięć konkurencji sztafetowych. W każdej wystartuje tylko po 16 kwartetów. Główna kwalifikacja miała miejsce podczas nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet, w World Athletics Relays na Bahamach.

HMŚ Glasgow 2024 w lekkoatletyce. Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska z medalami HMŚ Glasgow 2024 w lekkoatletyce. Ewa Swoboda i Pia Skrzyszowska z medalami

Na Thomas Robinson Stadium w Nassau w każdej konkurencji kwalifikacje zdobyło po 14 najlepszych sztafet. Po dwa ostatnie miejsca zostaną obsadzone na podstawie olimpijskiego rankingu na dzień 30 czerwca. Wówczas prawo olimpijskie startu zdobędą po dwie sztafety, z tych wcześniej niezakwalifikowanych, które będą miały najlepsze czasy.

Aniołki Matusińskiego znów na podium

Co prawda na ostatnich igrzyskach olimpijskich sensacyjne złoto zdobyła polska sztafeta mieszana 4x400 metrów, ale od lat wizytówką biało-czerwonych w tej rywalizacji jest sztafeta 4x400 metrów. Mimo że co chwila z przyczyn zdrowotnych wypadają podstawowe zawodniczki to Aleksander Matusiński dopracował się na tyle szerokiej grupy lekkoatletek na tym dystansie, że z powodzeniem żongluje składem i na ogół zestawia ten na medal.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 zakończone. 17. Polska. 32. medal dla Trójmiasta Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 zakończone. 17. Polska. 32. medal dla Trójmiasta

Nie inaczej było i na Bahamach. "Aniołki Matusińskiego" do olimpijskiej kwalifikacji dorzuciły srebro World Athletics Relays. W finale Polki w składzie: Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek uzyskały czas 3:24.71. Lepsze były tylko Amerykanki. Dzień wcześniej był wygrany bieg eliminacyjny (3:27.11), w którym na 2 i 3 zmianie biegły Kinga GackaAlicja Wrona-Kutrzepa, a obsada na pierwszej i ostatniej była taka jak w finale.

Czy lekkoatletka SKLA Sopot znajdzie się w olimpijskich składzie sztafety?

Na sztafetę 4x400 metrów kobiet patrzymy także pod kątem szukania potencjalnych olimpijek z Trójmiasta. Wicemistrzynią olimpijską (2021), świata (2022) i Europy (2022) w tej konkurencji jest Anna Kiełbasińska. Jednak 33-letnia zawodniczka SKLA Sopot od zdobycia przed rokiem srebrna w Igrzyskach Europejskich w sztafecie mieszanej 4x400 metrów ma kłopoty zdrowotne. Z tego powodu nie było jej na Bahama, podobnie jak innej utytułowanej zawodniczki w tej konkurencji - Małgorzaty Hołub-Kowalik, która z kolei wraca do sportu po przerwie macierzyńskiej.

Igrzyska Europejskie Kraków 2023. Medale i starty sportowców z Trójmiasta Igrzyska Europejskie Kraków 2023. Medale i starty sportowców z Trójmiasta

Na World Athletics Relays do sztafet 4x400 metrów kobiet i mieszanej Aleksander Matusiński powołał łącznie siedem lekkoatletek. Tą siódmą, która ostatecznie nie pobiegła na Bahamach, była Aleksandra Formella. 22-letnia zawodniczka SKLA Sopot to m.in. ubiegłoroczna złota medalista Uniwersjady oraz brązowa medalista mistrzostw Europy do lat 20 i 23.

Kolejne kwalifikacje olimpijskie dla polskich sztafet

Podobnie jak żeńska sztafeta 4x400 metrów już pierwszego dnia kwalifikacje olimpijskie zdobyły sztafeta mieszana 4x400 metrów oraz sztafeta kobiet 4x100 metrów. W tej pierwszej konkurencji Polska wygrała eliminacje. Maksymilian Szwed, Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński uzyskali czas 3:13.53. W finale już biało-czerwoni nie biegali, gdyż panowie skupili się na zdobyci kwalifikacji w swojej konkurencji.

10 lat od wizyty Królowej Sportu i halowych mistrzostw świata w Ergo Arenie 10 lat od wizyty Królowej Sportu i halowych mistrzostw świata w Ergo Arenie

Męska sztafeta 4x400 metrów nie zakwalifikowała się do finału World Athletics Relays, zajmując 7. miejsce w eliminacjach (3:05.91). Musiała zatem pobiec w repasażach i w nich zdobyła kwalifikacje. Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i Kajetan Duszyński pojadą do Paryża dzięki wynikowi 3:02.91 i 2. lokacie w tym biegu.

W finale zdyskwalifikowana została żeńska sztafecie 4x100 metrów. Polki popełniły błąd na drugiej zmianie pomiędzy Moniką RomaszkoMagdaleną Stefanowicz. Jednak olimpijską kwalifikację zdobyły dzień wcześniej, gdy wygrały w eliminacjach z czasem 42.81. Biegły wówczas także: Krystsina TsimanouiskayaEwa Swoboda.

Z pięciu polskich sztafet na Bahamach kwalifikacji olimpijskiej nie zdobyła tylko męska sztafeta 4x100 metrów, która była szósta w eliminacjach (38.87) i piata w repasażach (38.66). To dużo wolniej niż najlepsze wyniki sztafet, które są na razie poza igrzyskami: Brazylia (38.19), Holandia oraz Trynidad i Tobago (po 38.30).

Polska wystartuje na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 w sztafecie maratońskiej

Przypomnijmy, że dwa tygodnie wcześniej Polska udanie rywalizowała o kwalifikację olimpijską w konkurencji, która zadebiutuje na igrzyskach. Sztafeta maratońska w chodzie sportowym rozgrywana jest na dystansie 42,195 km, a składa się z zawodniczki i zawodnika.

Wicemistrzyni świata i Europy podawała żel. Udany 56. Puchar Poczty Polskiej Wicemistrzyni świata i Europy podawała żel. Udany 56. Puchar Poczty Polskiej

W 4. Drużynowych Mistrzostwa Świata w Antalyi Polska wystawiła 11-osobową reprezentację, w tym dwa takie duety. Kwalifikacje olimpijską dla Polski zdobyli mistrz olimpijski na 50 km - Dawid Tomala oraz dwukrotne wicemistrzyni świata na 20 i 35 km - Katarzyna Zdziebło. Biało-czerwoni zajęli 23. miejsce z wynikiem 3:05:56.

Indywidualnie na 20 km startowała m.in. Agnieszka Ellward. Lekkoatletka Floty Gdynia była najlepszą z Polek w tej konkurencji. Czas 1:39:27 dał jej 39. miejsce.

Mistrzostwa Polski na 10 000. Medal dla AZS AWFiS Gdańsk

W biegach długich trójmiejskim lekkoatletom daleko do kwalifikacji olimpijskich, ale odnotujmy medalowe żniwo, które było udziałem przedstawicieli AZS AWFiS Gdańsk podczas mistrzostw Polski na 10 000 metrów w Ustce.

Maciej Megier, który przed rokiem był mistrzem Polski na 3 km z przeszkodami i startował w tej konkurencji w reprezentacji kraju, zadebiutował na nowym dystansie od razu dwoma złotymi medalami. 20-latek AZS AWFiS z czasem 29:10.40 wygrał zarówno rywalizację seniorów jak i młodzieżowców (do 23 lat).

Sopocka Gala Sportu 2023. Dominacja kobiet. Mniej kategorii, trudniej o tytuł Sopocka Gala Sportu 2023. Dominacja kobiet. Mniej kategorii, trudniej o tytuł

Również dwukrotnie na podium stanęła jego koleżanka klubowa. Julia Koralewska z wynikiem 33:49.64 w obu tych kategoriach zdobyła srebro. Nie obroniła ubiegłorocznego tytułu, ustępując Olimpii Brezie (Remus Kościerzyna). Rozstrzygał fotofinisz, gdyż obie zawodniczki uzyskały identyczny czas podawany oficjalnie z dokładności do setnej sekundy. Ostatecznie decydowała różnica zaledwie 0.006 sekundy.

Opinie (2)

• Brawo dziewczyny!

no chłopaki tez

jak opisane w artykule - widać że i SKLA do 4x400 a tym bardziej Agnieszce w chodzie cięzko będzie wskoczyć na igrzyska