43. Kongres Bałtycki w brydżu sportowym

Tomasz Łunkiewicz
21 lipca 2003 (artykuł sprzed 20 lat)
Udanie rozpoczęli udział w 43. Międzynarodowym Kongresie Bałtyckim w brydżu sportowym pomorscy zawodnicy. Reprezentanci Pomorza zdobyli trzy medale w II Mistrzostwach Polski Seniorów. Patronat medialny nad imprezą sprawuje "Głos Wybrzeża".

W mistrzostwach seniorów w rywalizacji par złoto zdobył duet Apolinary Kowalski (Warszawa) i Mirosław Miłaszewski (Wrocław), który uzyskał 63,50 procent. Drugie miejsce, ze startą prawie pięciu procent (58,69), zajęła para gdańsko-poznańska Krzysztof Antas - Tadeusz Kaczanowski. Trzecią lokatę wywalczyli elblążanie Antoni Dampc i Waldemar Krasuski (56,40 procent).

Dwa krążki przypadły pomorskim brydżystom w rywalizacji teamów. Złoto zdobyli Józef Pochroń, Kazimierz Omernik i Krzysztof Antas wsparci Tadeuszem Kaczanowskim. Zwycięska ekipa zdobyła 190 Victory Points. Drugie miejsce zajęli Apolinary Kowalski, Jacek Korpetta i Janusz Radecki (Warszawa), z którymi grał lublinianin Leszek Kwiatkowski. Srebrni medaliści zakończyli rozgrywki z dorobkiem 181 VP. Trzecia lokata przypadła gdańskiej ekipie występującej w składzie: Andrzej Zaleski, Sławomir Piekut, Bogdan Małysz i Romuald Niekrasz (174 VP).

Przed grami kongresowymi odbyło się kilka turniejów. Turniej zapoznawaczy par wygrali Bogusław Gierulski i Jerzy Skrzypczak z Olsztyna (67,56 procent).

W II Przedkongresowym Turnieju Par najlepsi byli gdańszczanie Rafał Bownik i Andrzej Pieniążek (60,04 procent). W trzecim zwyciężyli Marta Maj i Artur Wasiak z Warszawy, zdobywając 63,49 procent. Czwarty turniej zakończył się wygraną warszawiaków Lecha Maciejewskiego i Grzegorza Makowskiego (63,38 procent). W ostatniej grze przedkongresowej najlepsi byli białorusini Władimir Niewiadomski i Oleg Timochwicz (67,18 procent).

W I Kongresowym Turnieju Par wzięło udział 201 duetów. Zwyciężyli gdańszczanie Wacław Janicki i Jacek Lew. Gdański duet uzyskał 68,74 procent. Drugie miejsce zajęła juniorska para z Warszawy. Jan Sikora i Jacek Kalita zakończyli turniej z dorobkiem 63,81 procent. Na trzeciej pozycji uplasowali się Adam Ratyński i Jacek Turczynowicz. Mazowiecka para uzyskała 63,43 procent.