• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

AZS AWFiS Balta Gdańsk utrzymał się w Superlidze. Chińczycy nie dostali wiz

Mikołaj Pachniewski
23 kwietnia 2024, godz. 06:00 
Opinie (10)
Wang Zeng Yi to najbardziej znany Chińczyk, który w przeszłości grał w barwach AZS AWFiS Gdańsk. W minionym sezonie zawodników z tego kraju miało być więcej, ale ostatecznie skończyło się na planach. Wang Zeng Yi to najbardziej znany Chińczyk, który w przeszłości grał w barwach AZS AWFiS Gdańsk. W minionym sezonie zawodników z tego kraju miało być więcej, ale ostatecznie skończyło się na planach.

Tenisiści stołowi AZS AWFiS Balta Gdańsk utrzymali się w Lotto Superlidze. Podopieczni Bartosza Gajka mają do rozegrania jeszcze jeden mecz, który zadecyduje czy zajmą 9. czy 10. miejsce. To może być najsłabszy wynik od powrotu ligowej drużyny, czyli od 2016 roku. Wpłynęły na to problemy wizowe chińskich zawodników. Klub już kompletuje skład na sezon 2024/25, gdyż ma ambicje, aby wrócić na podium.

AZS AWFiS Balta Gdańsk z utrzymaniem w Lotto SuperlidzeTenisiści stołowi AZS AWFiS Balty Gdańsk na kolejkę przed końcem fazy play-out są już pewni utrzymania w Lotto Superlidze. Podopieczni Bartosza Gajka w ubiegły weekend zwyciężyli z Poltarex Pogonią Lębork (3:0) i Akademia Zamojska Zamość (3:1), pieczętując pozostanie w gronie krajowej czołówki.

Dla gdańszczan ten wynik, biorąc pod uwagę przedsezonowe założenia to zdecydowanie rezultat in minus, ale wydarzenia pozasportowe, które miały miejsce w trakcie rozgrywek sprawiły, że utrzymanie w Lotto Superlidze jest wykonaniem planu i dobrym wynikiem.

Tenisiści stołowi AZS AWFiS Balta Gdańsk zanotowali najsłabszy sezon od czasu przenosin zespołu z Grudziądza do Gdańska. Wpłynął na to brak wiz dla chińskich zawodników. Tenisiści stołowi AZS AWFiS Balta Gdańsk zanotowali najsłabszy sezon od czasu przenosin zespołu z Grudziądza do Gdańska. Wpłynął na to brak wiz dla chińskich zawodników.
- W ostatnich latach graliśmy w fazie play-off, czy zdobywaliśmy medale. Przed sezonem zdawaliśmy sobie sprawę, że o taki rezultat będzie trudno, biorąc pod uwagę nasz skład, ale i fakt, że pozostałe zespoły znacznie się wzmocniły. Od początku mieliśmy problemy z zawodnikami z Chin, którzy ostatecznie nie przyjechali do nas na żaden mecz. Osiągnęliśmy nasz cel na ten sezon i utrzymaliśmy się w Superlidze. Przed sezonem, kiedy mieliśmy nadzieje, że wspomogą nas Chińczycy to aspiracje były większe, ale musieliśmy je zweryfikować w trakcie rozgrywek - mówi nam Bartosz Gajek, członek zarządu i dyrektor AZS AWFiS Gdańsk oraz kierownikiem sekcji tenisa stołowego akademickiego klubu.
Rewolucja w AZS AWFiS Balta Gdańsk. Przeczytaj, jak zapowiadany był sezon 2023/24 Rewolucja w AZS AWFiS Balta Gdańsk. Przeczytaj, jak zapowiadany był sezon 2023/24

Wspomniani zawodnicy z Chin, którzy nie przyjechali do Gdańska to: Jianan Wang, Shengpeng Fan oraz Liu Hanfeng. Całej trójce na przeszkodzie w dotarciu do Polski stanęły kłopoty wizowe.

Najsłabszy wynik od czasu przenosin z GrudziądzaTenisistom stołowym z Gdańska do rozegrania pozostał jeszcze jeden mecz. 19 maja na wyjeździe zmierzą się oni z Palmiarnią Zielona Góra. Ostatnia kolejka fazy play-out zadecyduje czy gdańszczanie sezon zakończą na 9. czy 10. pozycji. Nie zmienia to faktu, że dla gdańskiego zespołu będzie to najsłabszy wynik od czasu przenosin zespołu z Grudziądza, co wydarzyło się w 2016 roku. Wprawdzie 9. pozycję AZS AWFiS Balta Gdańsk zajęła w sezonie 2019/20, ale wtedy rozgrywek nie dokończono z powodu pandemii koronawirusa.

Wang Zeng Yi miał grać długo, a już odchodzi. AZS AWFiS Balta Gdańsk bez medalu Wang Zeng Yi miał grać długo, a już odchodzi. AZS AWFiS Balta Gdańsk bez medalu

- Pierwszy powód takiego wyniku jest taki, że nasz skład był słabszy niż w poprzednich sezonach, a drugi to fakt, że poziom ligi znów się podniósł. Do tego należy dołożyć nasze problemy z chińskimi zawodnikami i to wszystko złożyło się na taki rezultat. Mimo wszystko porównując to 9. miejsce z tym z sezonu 2019/20 to lepszy wynik, gdyż liga znacząco poszła do przodu i poziom był o wiele wyższy - tłumaczy Gajek.
Wyniki AZS AWFiS Balta Gdańsk w ostatnich latach

 • 2016/17 - 2. miejsce
 • 2017/18 - 5. miejsce
 • 2018/19 - 3. miejsce
 • 2019/20 - 9. miejsce*
 • 2020/21 - 3. miejsce
 • 2021/22 - 3. miejsce
 • 2022/23 - 7. miejsce
 • * - sezon zakończony po 20. kolejkach ze względów pandemicznych


Będą zmiany kadrowe. W Gdańsku zagra HindusChoć sezon 2023/24 w Lotto Superlidze jeszcze oficjalnie się nie zakończył to gdański klub już planuje budowę zespołu na kolejne rozgrywki. Wiadomo już, że nad morzem pozostanie Portugalczyk Diogo Carvalho, który był liderem AZS AWFiS Gdańsk w tym sezonie. 32-latek do tej wygrał 19 z 24 pojedynków singlowych, co plasuje go na 2. miejscu pod względem zdobytych punktów w całej Lotto Superlidze.

- Diogo spisał się w tym sezonie bardzo pozytywnie. Jego bilans mówi sam za siebie. Był to zdecydowanie nasz lider i zostaje z nami na kolejne rozgrywki - mówi menedżer "akademików".
Oczekiwania całkowicie zawiódł z kolei młody Grek Giorgos Stamatouros, który przychodził do Gdańska z Danii jako perspektywiczny i obiecujący zawodnik. Zagrał jednak tylko w pięciu pojedynkach, z których wygrał jeden.

- Dostał swoje szanse, ale nie robił on różnicy i prezentował się słabo. Nie był lepszy od naszych krajowych zawodników: Szymona MalickiegoTomasza Tomaszuka. To na pewno zaskoczenie in minus - tłumaczy.


Miejsca w zespole nie utrzyma prawdopodobnie także Koreańczyk Kim Donghyun, który zagrał w 10 pojedynkach i zwycięsko wyszedł z sześciu.

Poza wspomnianym Carvalho w superligowym zespole w sezonie 2024/25 kibice na pewno zobaczą Artura Malickiego. Z kolei Tomasz Tomaszuk zostanie przeniesiony do 1-ligowego zespołu rezerw AZS AWFiS Balty Gdańsk.

Sprawdź komplet wyników AZS AWFiS Balta Gdańsk w Lotto SuperlidzeKlub skupia się teraz na pozyskaniu wartościowych zawodników zagranicznych. Jednym z nich ma być Hindus Sathiyan Gnanasekaran. 31-letni zawodnik to najlepszy indyjski tenisista stołowy, który w 2021 roku grał na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na koncie ma wiele medali w mistrzostwach Azji.
Sathiyan Gnanasekaran to nowy nabytek gdańskiego zespołu, który ma wspomóc AZS AWFiS Gdańsk w powrocie do walki o najwyższe cele w Lotto Superlidze. Sathiyan Gnanasekaran to nowy nabytek gdańskiego zespołu, który ma wspomóc AZS AWFiS Gdańsk w powrocie do walki o najwyższe cele w Lotto Superlidze.


Na tym transferze ma się jednak nie zakończyć i "akademicy" mają jeszcze pozyskać co najmniej jedną mocną, zagraniczną "rakietę".W kolejnym sezonie celują w grę o medaleKolejny sezon ma znów przynieść dla gdańskich "akademików" walkę o medale. Tym razem będzie o to jeszcze trudniej, gdyż zmieni się format rozgrywek. Sezon zasadniczy złoży się z 22 meczów, w którym każdy z 12 zespołów zagra z każdym mecz i rewanż - nie będzie podziału na grupę mistrzowską i spadkową - a następnie od razu rozegrana zostanie faza play-off, do której awansują 4, a nie jak teraz 8 zespołów. Pomimo tego, gdańszczanie celują wysoko.

- W przyszłym sezonie chcielibyśmy znaleźć się w play-off, co oznaczać będzie walkę o medale. Chcielibyśmy powalczyć z drużyną o najwyższe cele, ale wiele zależeć będzie od tego, jakie składy zbudują pozostałe zespoły. Na pewno czeka nas ciekawy sezon - kończy Gajek.

Kluby sportowe

Opinie (10)

Wszystkie opinie

 • Woleli rozdawać wizy w Indiach niż dać naszym Chińczykom!

  O zgrozo.... nasz sport oparty jest na kilku wizach:) Słabo to widzę na przyszłość:)

  • 12 0

 • Opinia wyróżniona

  dla Akademii Wychowania Fizycznego i Turystyki taki zespół to wstyd! (1)

  Dobitnie świadczy o szkoleniu swoich studentów

  • 14 3

  • co mają do tego studenci? To zawodowy sport.

   • 0 1

 • Pnng pong nie jest powaznym sportem, chyba ze na paraolimpiadach razem z szachami , bierkami i wedkarstwem.

  • 6 12

 • Znawca

  Dlaczego J.Krawczyk nie gra w Superlidze?

  • 0 0

 • Opinia wyróżniona

  Genialne.

  Masz do rozegrania mecz międzypaństwowy na swoim stadionie. Nie dajesz zawodnikom przeciwnej drużyny wiz wjazdowych a w dzień meczu ogłaszasz że przegrali walkowerem...

  • 2 1

 • Z zajawki wynika że Chińczycy o mało nie spadli, po tym jak nie dostali wiz.

  Wasza polszczyzna jest coraz lepsza. Jeszcze z 10 lat i może ktoś z redakcji maturę zda.

  • 5 1

 • Widziałem tego Hindusa na testach w Niemczech.

  Cienki strasznie.

  • 2 0

 • Jak już chcecie ''egzotyki'' to proponuję Egipcjanina Omara Assara zamiast Hindusa.

  • 1 0

 • sknery klubowe

  Zamiast załatwiać jak wszyscy z Wawrzykiem i kompanami z pis to pożałowali kilkuset dolarów !!!
  Chłopki roztropki z azjatykiego zad*pia załatwiali sobie wizy w konsulacie polskim w Hong Kongu a tu menedżerowie nie załatwili ?

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane