Anna Gałecka najlepsza

27 sierpnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Anna Gałecka przed Anną Graczyk (obie SKŻ Hestia Sopot) wygrała windsurfingowe mistrzostwa Polski w klasie Mistral w kategorii seniorek. Wśród mężczyzn najlepszy był Piotr Myszka (AZS AWF Gdańsk), który wyprzedził sopockich braci Miłosza i Maksymiliana Wójcików. Dopiero siódmy był w Pucku aktualny wicemistrz Europy i świata, Przemysław Miarczyński (SKŻ Hestia).

W czterodniowych regatach na wodach Zatoki Puckiej cieszyć się mogli tylko... kibice. Słoneczna pogoda i bardzo słaby wiatr to dla 16 deskarek i 24 deskarzy oznaka bardzo ciężkiej pracy.

- Walka była tak ostra. Mam całe dłonie w odciskach, a ręce w bandażach. Ale cieszę się, że wróciłam i poniekąd obroniłam tytuł. Poprzednio złoto zdobyłam w 2000 roku, a w minionym sezonie oddałam je bez walki z powodu kontuzji - mówi Anna Gałecka, która po raz trzeci została mistrzynią kraju seniorek.

Ania w końcowej klasyfikacji o pięć punktów wyprzedziła swoją imienniczkę i koleżankę klubową, Graczyk. Brąz niespodziewanie zdobyła 16-letnia Zofia Klepacka (YKP
Warszawa), a rutynowaną Marzenę Okońską (AZS AWF) na piątą lokatę zepchnęła Agata Brygoła (Baza Mrągowo).

W rywalizacji mężczyzn bezapelacyjnie najlepszy był Piotr Myszka. Gdańszczanin, który kilka lat temu w Pucku sięgnął po tytuł mistrza Europy, wygrał aż siedem z dziesięciu wyścigów! Pozostałe miejsca na podium dla klanu Wójcików. Przed laty po medale w klasie Finn sięgał ojciec zawodników, Marek. Sensacyjnie na pozór wygląda odległa pozycja Miarczyńskiego.

- Trudno marzyć o medalu, skoro nie kończy się aż trzech wyścigów. Może gdyby odbył się jeszcze jeden bieg, to zakręciłbym się wokół podium. Niestety. Nie skończyłem już pierwszego startu. W kolejnym złamałem boom, a w ostatnim wyścigu sędziowie wykluczyli mnie z powodu falstartu - mówi Miarczyński.

W czwartek polscy deskarze wybierają się na mistrzostwa Europy do Austrii.
W Pucku równolegle z seniorską rywalizacją rozegrano mistrzostwa kraju młodzieżowców i juniorów. Przyniosła ona Trójmiastu aż dziewięć medali.

Młodzieżowcy: 1. Klepacka i Maksymilian Wójcik, 2. Brygoła i Michał Kolka (SKŻ Hestia), 3. Natalia Kosińska (AZS AWF Gdańsk) i Tomasz Frydrychowicz (SKŻ Hestia).

Juniorzy: 1. Klepacka i Wójcik, 2. Marta Hlavaty (SKŻ Hestia) i Kolka, 3. Magdalena Wierowska (SKŻ Hrstia) i Frydrychowicz.