Arka Gdynia - Edach Budowlani Lublin 22:29. Zemściły się zmarnowane okazje

28 października 2023, godz. 19:00
Opinie (7)

Arka Rugby

Arka Gdynia ponownie w rywalizacji z Edach Budowlanymi Lublin zdobyła tzw. bonus defensywny. Arka Gdynia ponownie w rywalizacji z Edach Budowlanymi Lublin zdobyła tzw. bonus defensywny.

Arka Gdynia przegrała z Edach Budowlanymi Lublin 22:29 (15:15) w 10. kolejce ekstraligi rugby, mimo że otworzyła mecz 15:0. Na "Buldogach" zemściły się jednak przede wszystkim niewykorzystane okazje, których nie potrafili zamienić na przyłożenie w drugiej połowie przy remisowym wyniku. Decydujące punkty, które podobnie jak w pierwszej rundzie, dały zwycięstwo bez bonusa rywalom, zdobył Panashe Dube w 73. minucie gry. Na Narodowym Stadionie Rugby był to ostatni mecz ligowy w 2023 roku, ale jeszcze 11 listopada będzie można kibicować przy ul. Górskiego reprezentacji Polski, która zagra z Armią Brytyjską.

Punkty dla Arki: Anton Szaszero 12, Patrick Steindl 5, Dominik Mohyła 5
Punkty dla Edach Budowlanych: Ian Trollip 9, Grzegorz Szczepański 5, Bartłomiej Jasiński 5, Kudakwashe Nyakufaringwa 5, Panashe Dube 5

ARKA: Bojke (49 Kasperek), Mohyła (72 Podolski), Rijmadze (77 Derwis) - Papunashvili (71 Torbiarczyk), Zypper - Litwińczuk (56 Gajowniczek), J.Kuzimski Krużycki - Turzyński - Szaszero - Rakowski, Karasewicz, Botha, Steindl - Banaszek

Na inaugurację ekstraligi 2023/24 Arka przegrała w Lublinie 21:28. Na otwarcie rundy rewanżowej, w Gdyni padł niemal identyczny rezultat. Znów "Buldogi" muszą zadowolić się jedynie tzw. bonusem defensywnym za porażkę nie wyższą niż 7 punktów. Jest niedosyt. Nie tylko w piłce nożnej, o czym mówi się najczęściej, ale także i w rugby niewykorzystane okazje się mszczą.

Arka objęła prowadzenie już w 2. minucie, gdy po kapitalnym przekopie Antona Szaszero po punkty pobiegł Patrick Steindl. W 8. minucie po dwóch celnych kopach łącznika ataku z podwyższenia i karnego było 10:0. Natomiast inauguracyjny kwadrans zwieńczyło przyłożenie Dominika Mohyły. Rywalom jeszcze przed przerwą udało się wyrównać, a po zmianie stron to oni jako pierwsi cieszyli się z punktów, obejmując prowadzenie 22:15.

Przeczytaj relację z meczów w 10. kolejce pozostałych trójmiejskich drużyn

Jednak to podopieczni Łukasza Szostka mieli szanse, aby szalę wygranej przechylić na swoją korzyść w również w drugiej połowie. Na 22:22 wyrównał Szaszero. Potem nie zamienił na punkty rzutu karnego, choć w tej sytuacji jeszcze trudno było mówić o zupełnym rozczarowaniu, bo do słupów było około 40 metrów. Zresztą później kopał Ian Trollip i to z połowy boiska, i też nie trafił.

Natomiast gdynianie z pewnością mogą żałować młyna na piątym metrze od pola punktowego rywali. Była też konsultacja sędziowska, czy zaliczyć przyłożenie Mykoły Karasewicza, ale ostatecznie uznano, że został on wypchnięty chwilę wcześniej w aut. I co więcej przy wrzucie z autu Budowlanych rugbiści Arki przechwycili piłkę, ale nawet wówczas nie zakończyli akcji przyłożeniem.

Przeczytaj, jak ocenił pierwszą rundę rozgrywek ekstraligi i grę trójmiejskich drużyn prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Rugby Przeczytaj, jak ocenił pierwszą rundę rozgrywek ekstraligi i grę trójmiejskich drużyn prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Rugby

Po godzinie gry, widząc kłopoty swoich podopiecznych, sam na plac gry wprowadził się Stanisław Powała-Niedźwiecki, czyli grający trener Edach Budowlanych, a w przeszłości m.in. rugbista reprezentacji Polski i Ogniwa Sopot.

Przyjezdni wygraną zapewnili sobie w 73. minucie, gdy w pozoru niegroźnej sytuacji przyłożenie zdobył Panashe Dube. Natomiast końcowy wynik na 29:22 z podwyższenia ustalił Trollip.

Ligowe emocje związane z rugby w 2023 roku na Narodowym Stadionie Rugby dobiegły końca, ale to nie koniec atrakcji dla kibiców tej dyscypliny sportu na tym obiekcie. 11 listopada o godzinie 16 przy ul. Górskiego zaprezentuje się reprezentacja Polski. Jej rywalem będzie reprezentacja Armii Brytyjskiej. W szeregach rywali ma zaprezentować się m.in. uczestnik tegorocznego Pucharu Świata - Sam Matavesi z Fidżi. Dla kibiców wstęp ma mecz będzie bezpłatny.

9 Budowlani Commercecon Łódź 9 0 0 9 55:606 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio. Najsłabsza drużyna ma zagrać baraż z mistrzem I ligi o prawo gry w ekstralidze 2024/25.
Tabela wprowadzona: 2023-10-29

Wyniki 10 kolejki

• Budowlani Commercecon Łódź - OGNIWO SOPOT 0:45 (0:26)
  • ARKA GDYNIA - Edach Budowlani Lublin 22:29 (15:15)
  • Juvenia Kraków - LECHIA GDAŃSK 36:27 (17:13)
  • Awenta Pogoń Siedlce - Orkan Sochaczew 22:19 (19:0)

• (2)

Brak zmienników to problem nie tylko Arki, ale również pozostałych drużyn.
    Natomiast mlodzi zawodnicy Arki to dramat - Derwis na 3(trzy) kontakty z piłka, 3 (trzy) przody. Poza tym ma mega nadwagę, ledwo mieści się w spodenkach i jedyne co robi na boisku to poprawia koszulke....