Awans cztery kolejki przed końcem

13 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek III ligi piłkarze Bałtyku powiększyli przewagę nad najgroźniejszym rywalem do 13 punktów. Oznacza to awans gdynian bez względu na wyniki pozostałych do końca sezonu spotkań. Ten sukces został przypieczętowany dzisiejszym zwycięstwem u siebie nad Zatoką Puck 3:2 (2:2).

Pięta 37, 50, Szudrowicz 6 - Semak 1, Smarzyński 34.

BAŁTYK: Chamera - Kozerkiewicz (83 Andrychowski), Wróbel, Martyniuk, Zybert - Styn (71 Przybyszewski), Pięta, Litwinko (81 Lis), Adamus (58 Nadolny) - Kudyba, Szudrowicz.

Biało-niebiescy od dawna byli skazani na awans, a zmiana w terminarzu pozwoliła im świętować szybciej niż się spodziewano. Dziś rozegrano 27. kolejkę, która pierwotnie była planowana na 20 maja. Tym samym zamiast na 26. mecz sezonu jechać do Słupska, gdzie o sukces może być trudno (ten mecz odbędzie się 16.05 o 17.00), gdynianie mogli zagrać z Zatoką u siebie. Jednocześnie ich najgroźniejszy rywal musiał potykać się na wyjeździe.

Przed dzisiejszą kolejką Bałtyk wyprzedzał Błękitnych Stargard różnicą 11 punktów. Wygrana przy stracie punktów rywali w Sztumie była równoznaczna z zapewnieniem awansu. Jednak o ile Olimpia, outsider tabeli (!) rzeczywiście ostatecznie wybiła z głowy Błękitnym marzenia o pierwszym miejscu, to Zatoka, przynajmniej w pierwszej połowie - ani myślała odpuszczać liderowi.

Najbardziej we znaki podopiecznym Jerzego Jastrzębowskiego dał się Michał Smarzyński. Były piłkarz Bałtyku już w pierwszej minucie spotkania dośrodkował do Grzegorza Semaka, a ten otworzył wynik. Od 34. minuty gospodarze po raz drugi musieli gonić wynik. Tym razem popularny "Smoleń" podwyższył na 2:1 po kontrataku.

Bałtykowi trzeba oddać, że szybko potrafił zareagować na stratę goli. Na 1:1 już pięć minut później wyrównał Robert Szudrowicz, a na 2:2 Wojciech Pięta strzelił nawet trzy minuty po trafieniu rywali.

Mecz rozstrzygnął się w 50. minucie. Wówczas Pięta precyzyjnie przymierzył z okolic linii pola karnego. W zestawieniu z bezbramkowym remisem w Sztumie gol Wojtka był na wagę powrotu Bałtyku na szczebel centralny rozgrywek ligowych, który od ubiegłego roku został rozbudowany do ekstraklasy, I i II ligi.

Przypomnijmy, że Bałtyk pożegnał się z zapleczem ekstraklasy w 1996 roku. Natomiast na trzecim poziomie rozgrywek, na który awansował obecnie, po raz ostatni występował w 2001 roku.

Tabela wprowadzona: 2009-05-14

Pozostałe wyniki 27. kolejki: Olimpia - Błękitni 0:0, Rega - Bytovia 0:0, Cartusia - Gryf 95 5:4, Darzbór - Orkan 0:3, Rodło - Kaszubia 0:1, Sława - Orlęta 4:1, Dąb - Astra 3:0.

Opinie (164) ponad 10 zablokowanych

• Brawo Bałtyk (2)

Gratulacje dla całej ekipy

• 62 13

• I czego podszywasz się pod Gdańsk,ty kale śledziuchowy.

Brak ci odwagi by przyznać się,że jestes z miasteczka za Sopotem?

• 114 10

• jakis trzech palantow nie zyczy nam tego bo bardziej pała nienawiscia do obcej druzyny i nie widzi jakie to piekne kiedy sa derby i 3 druzyny z trojmiasta w ekstraklasie mióóóóóód jak dla mnie chociaz mam wyje.... na Bałtyk to i tak sioe ciesze

• 13 1

• (3)

Sorki, że tak sam pod sobą piszę, ale....
      wyobrażacie sobie jak by było fajnie, jakby któraś z tych ekip walczyła jeszcze w europejskich pucharach?

Ech... pomarzyć zawsze można....
      np. Lechia-Chelsea,
      Arka-Barcelona
      Bałtyk-MU

no ale najpierw Arka i Lechia muszą NIE spaść, a Bałtyk awansować.

• 12 0

• Nawet Kraków czy Warszawa nie są w stanie "wyhodować" 2 równorzędnych drużyn w ekstraklasie (2)

Takie kluby jak Polonia czy Craxa nie mają prawie kibiców, małe, przestarzałe stadioniki itd. Co do piero Gdynia. Tu jest miejsce na 1 ekipę z górnej półki i jedną walczącą wiecznie o 2 ligę ;)

• 1 9

• I TAK BEDZIE BAŁTYK BEDZIE W EKSTRAKLASIE A Arka NO COZ TENIS :D

• 6 2

• Nie jesteśmy w stanie, a to dlatego, że u nas nie ma kultury kibicowania.
          Nie może przyjść cała rodzina, bo zawsze znajdzie się kilka osób, dla których mecz jest delikatnie mówiąc, na drugim planie lub po prostu nie potrafią się zachować.
          Jakby na mecze przychodziło po 25-30tyś ludzi to działacze stawaliby na głowie, rzęsach, żeby widowiska były jak najlepsze, a z tym szła by dodatkowa kasa.

• 2 1

• BAŁTYK GDYNIA (3)

DLA CAŁEJ EKIPY BAŁTYKU I TRENERA JASTRZEBOWKIEGO ORAZ PREZESA RYSZARDA STOPY GRATULACJE I WIELKIE PODZIEKOWANIA OD WSZYSTKICH KIBICÓW BAŁTYKU ZA OSIĄGNIETY WSPANIAŁY WYNIK JAKIM JEST AWANS DO II LIGI, CHWILE RADOŚCI JAKIE NAM DOSTARCZACIE