Awans cztery kolejki przed końcem

13 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Energa Bałtyk Gdynia

Najnowszy artykuł o klubie Energa Bałtyk Gdynia Sobota z IV Ligą. Jaguar z wysokim zwycięstwem, Bałtyk przegrywa w Słupsku

Na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek III ligi piłkarze Bałtyku powiększyli przewagę nad najgroźniejszym rywalem do 13 punktów. Oznacza to awans gdynian bez względu na wyniki pozostałych do końca sezonu spotkań. Ten sukces został przypieczętowany dzisiejszym zwycięstwem u siebie nad Zatoką Puck 3:2 (2:2).

Pięta 37, 50, Szudrowicz 6 - Semak 1, Smarzyński 34.

BAŁTYK: Chamera - Kozerkiewicz (83 Andrychowski), Wróbel, Martyniuk, Zybert - Styn (71 Przybyszewski), Pięta, Litwinko (81 Lis), Adamus (58 Nadolny) - Kudyba, Szudrowicz.

Biało-niebiescy od dawna byli skazani na awans, a zmiana w terminarzu pozwoliła im świętować szybciej niż się spodziewano. Dziś rozegrano 27. kolejkę, która pierwotnie była planowana na 20 maja. Tym samym zamiast na 26. mecz sezonu jechać do Słupska, gdzie o sukces może być trudno (ten mecz odbędzie się 16.05 o 17.00), gdynianie mogli zagrać z Zatoką u siebie. Jednocześnie ich najgroźniejszy rywal musiał potykać się na wyjeździe.

Przed dzisiejszą kolejką Bałtyk wyprzedzał Błękitnych Stargard różnicą 11 punktów. Wygrana przy stracie punktów rywali w Sztumie była równoznaczna z zapewnieniem awansu. Jednak o ile Olimpia, outsider tabeli (!) rzeczywiście ostatecznie wybiła z głowy Błękitnym marzenia o pierwszym miejscu, to Zatoka, przynajmniej w pierwszej połowie - ani myślała odpuszczać liderowi.

Najbardziej we znaki podopiecznym Jerzego Jastrzębowskiego dał się Michał Smarzyński. Były piłkarz Bałtyku już w pierwszej minucie spotkania dośrodkował do Grzegorza Semaka, a ten otworzył wynik. Od 34. minuty gospodarze po raz drugi musieli gonić wynik. Tym razem popularny "Smoleń" podwyższył na 2:1 po kontrataku.

Bałtykowi trzeba oddać, że szybko potrafił zareagować na stratę goli. Na 1:1 już pięć minut później wyrównał Robert Szudrowicz, a na 2:2 Wojciech Pięta strzelił nawet trzy minuty po trafieniu rywali.

Mecz rozstrzygnął się w 50. minucie. Wówczas Pięta precyzyjnie przymierzył z okolic linii pola karnego. W zestawieniu z bezbramkowym remisem w Sztumie gol Wojtka był na wagę powrotu Bałtyku na szczebel centralny rozgrywek ligowych, który od ubiegłego roku został rozbudowany do ekstraklasy, I i II ligi.

Przypomnijmy, że Bałtyk pożegnał się z zapleczem ekstraklasy w 1996 roku. Natomiast na trzecim poziomie rozgrywek, na który awansował obecnie, po raz ostatni występował w 2001 roku.

Tabela wprowadzona: 2009-05-14

Pozostałe wyniki 27. kolejki: Olimpia - Błękitni 0:0, Rega - Bytovia 0:0, Cartusia - Gryf 95 5:4, Darzbór - Orkan 0:3, Rodło - Kaszubia 0:1, Sława - Orlęta 4:1, Dąb - Astra 3:0.

Opinie (164) ponad 10 zablokowanych

• Brawo Bałtyk! (3)

KupowARKA niech spada do diabła i tam niech sobie kupuje mecze. Bałtyk pokazał jak się wygrywa i awansuje. W Gdyni tylko Bałtyk!!!