Bardzo dobre starty w zawodach Pucharu Świata

16 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

To był doskonały weekend dla polskiego i gdańskiego floretu na planszach Pucharu Świata. W Budapeszcie Sylwia Gruchała stanęła na najniższym stopniu podium, a Karolina Chlewińska była siódma. W Espinho trzecie miejsce wywalczył Michał Majewski, a Radosław Glonek zdobył piątą lokatę.

Już nie ma żadnych wątpliwości. Gruchała na stałe wróciła do światowej czołówki. W tym sezonie Sylwia w pucharowych startach zajmowała kolejno: drugie, piąte i trzecie miejsca. Szkoda, że ta najsłabsza pozycja to start w Gdańsku, ale i Dwór Artusa miał największą rangę, bo były to zawody Grand Prix.

W stolicy Węgier stanęło na starcie 100 rywalek, w tym 11 Polek. Gdańszczanka w drodze na podium kolejno wygrywała z: Melanie Wolgast (Niemcy) 15:4, Sandrą Kleinberger (Austria) 15:3, Adriann Bertą (Węgry) 15:10 i... Karoliną Chlewińską 15:8. Dopiero w półfinale Gruchała uległa wicemistrzyni olimpijskiej z Pekinu, Hyun Hee Nam 11:15. Koreanka ostatecznie uplasowała się na drugiej pozycji, gdyż w pasjonującym finale uległa Ilarii Salvatori 14:15. Sylwia zaś najniższy stopień podium podzieliła z Corrine Maitrejean (Francja).

Warto podkreślić także siódme miejsce Chlewińskiej. Dla "Karoli" był to dopiero pierwszy start w tym sezonie, bo leczyła kontuzję po pechowym zjeździe... narciarskim. W Budapeszcie zaliczyła najlepszy wynik w karierze w indywidualnym Pucharze Świata. W turnieju pokonała... Annę Rybicką 15:12, Cristinę Stahl (Rumunia) 11:10 i Berangere Genevois (Francja) 15:9.

Niewiele brakowało, abyśmy w "16" mieli trzecią gdańszczankę. Małgorzata Wojtkowiak zaledwie jednym trafieniem uległa Wiktorii Kozyriewej (Rosja) 9:10. Po tej porażce musiała pogodzić się z 19. pozycją.

kolejny dobry występ Gruchały przyniósł jej awans już na ósme miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polka ma 162 punkty.. Lista rankingowa przed nią kształtuje się następująco:

7. MAITREJEAN Corrine FRA 174

W portugalski Espinho możemy żałować, że nie odbywał się turniej drużynowy, gdyż aż czterech podopiecznych gdańskiego fechmistrza reprezentacji Polski, Stanisława Szymańskiego awansowało do czołowej "16". Na podium przedarł się stołeczny florecista. Majewski w ćwierćfinale pokonał Artura Achmatkużina (Rosja) 15:11, a w półfinale uległ Brice'owi Guyartowi (Francja) 9:15. Polak podzilił najniższy stopień podium z Rolandem Schloesserem (Austria). W finale Aleksiej Czeremisinow (Rosja) pokonał Guyarta 15:13.

Z późniejszym triumfatorem już w ćwierćfinale musiał się zmierzyć Glonek. Dlatego gdańszczanin po przegranej z Rosjaninem 9:15 zajął "tylko" piąte miejsce, a przypomnijmy, że ostatnie zawody Pucharu Świata wygrał. Natomiast innego gdańszczanina w 1/8 finału powstrzymał Schloesser. Andrzej Witkowski po porażce z Austriakiem 12:15 zajął 16. pozycję, co i tak dla niego jest dużym sukcesem. Na 12. pozycji sklasyfikowano Tomasza Ciepłego (AZS AWF Poznań).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Glonek jest dziewiąty, a Majewski awansował na 17. miejsce. Czołówka przedstawia się następująco: