Trefl Sopot - King Szczecin 92:98. MKS Dąbrowa Górnicza ćwierćfinałowym rywalem

Kacper Czuba
27 kwietnia 2024, godz. 19:40
Opinie (20)

Trefl Sopot przegrał z Kingiem Szczecin na koniec sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi. W ćwierćfinale podopieczni Żana Tabaka zmierzą się z MKS Dąbrowa Górnicza.

Trefl Sopot przegrał z Kingiem Szczecin 92:98 (13:27, 30:17, 27:30, 22:24) w meczu 30. kolejki Orlen Basket Ligi. Najlepszym zawodnikiem Trefla w tym spotkaniu był Paul Scruggs, który zdobył 17 punktów. W sobotni wieczór sopocianie poznali swojego pierwszego rywala w fazie play-off. W ćwierćfinale podopieczni Żana Tabaka zmierzą się z MKS Dąbrowa Górnicza. Pierwsze dwa mecze 3 (piątek) i 5 maja (niedziela) w Sopocie. Rywalizacja będzie toczyć się do trzech zwycięstw.

TREFL: Scruggs 17 (5x3, 6 zb.), Best 14 (2x3, 6 zb.), Groselle 11, Van Vliet 9, Varadi 8 (1x3) oraz Schenk 13 (3x3), Zyskowski 8 (1x3), Barnes 8 (2x3), Witliński 4.

KING: Woodson 22 (3x3), Mazurczak 17 (1x3, 8 as.), Udeze 7, Borowski 5 (1x3), Cuthbertson 2 oraz Żołnierewicz 18 (3x3), Kyser 10, Meier 8 (2x3), Mobley 5 (1x3), Żmudzki 4, Nowakowski 0.

KGS Arka Gdynia przegrała w Słupsku. Przeczytaj relację i wystaw oceny zawodnikom oraz trenerowi KGS Arka Gdynia przegrała w Słupsku. Przeczytaj relację i wystaw oceny zawodnikom oraz trenerowi

Trefl Sopot sobotnim starciem z Kingiem Szczecin w Ergo Arenie kończył rundę zasadniczą Orlen Basket Ligi. Podopieczni Żana Tabaka przed tym meczem byli już pewni przystąpienia do play-off z drugiej pozycji. Natomiast zespół ze Szczecina miał o co grać, gdyż ewentualna porażka w Sopocie przy niekorzystnych wynikach z innych spotkań mogła sprawić, że King do play-off będzie przystępował z piątego miejsca.

Trefl Sopot gotowy na Europę. Bilety na play-off. Celem co najmniej półfinał Trefl Sopot gotowy na Europę. Bilety na play-off. Celem co najmniej półfinał

Mecz lepiej rozpoczęli goście, którzy po serii siedmiu punktów z rzędu Darryla Woodsona prowadzili sześcioma punktami (4:10). Trefl natomiast miał swoje problemy w ataku i zanotował ponad czterominutową serię bez zdobytych punktów, którą zakończył celny rzut z dystansu Paula Scruggsa (7:14). Ponadto sopocianie w pierwszej kwarcie zanotowali osiem strat, co przełożyło się na aż czternastopunktowe prowadzenie gości po tej części gry (13:27).

W drugiej kwarcie po skutecznych akcjach Benedeka Varadiego czy Jarosława Zyskowskiego Trefl zniwelował stratę do siedmiu "oczek" (28:35). Sopocianie nieznacznie poprawili obronę, a także skuteczność rzutów z gry, dzięki czemu po pięciu punktach z rzędu Andy'ego van Vlieta gospodarze przegrywali już tylko czteroma punktami (40:44). Ostatecznie do przerwy King prowadził jedynie punktem po celnej trójce w ostatnich sekundach w pierwszej połowy Jakuba Schenka (43:44).

Natomiast w trzeciej kwarcie żadna z drużyn nie potrafiła zbudować sobie większej przewagi punktowej. Było kilka zmian prowadzenia, a także skutecznych akcji z dystansu. Po celnej trójce Schenka Trefl prowadził różnicą dwóch punktów (61:59). Skuteczni zza linii 6,75 metra byli jednak też goście, którzy po trójkach Woodsona i Przemysława Żołnierewicza ponownie prowadzili. Końcówka kwarty należała z kolei Żołnierewicza, po którego trzeciej celnej trójce w tej części gry King prowadził czteroma "oczkami" przed ostatnią kwartą (70:74).

Ostatnią część gry King rozpoczął od serii 0:9, dzięki czemu miał już trzynaście punktów przewagi po udanej akcji Tony'ego Meiera (70:83). Sopocianie jednak za sprawą m.in. celnych rzutów z dystansu Scruggsa i skutecznych zagrań Aarona Besta zniwelowali w końcówce straty do czterech "oczek" (90:94). Natomiast ostatnie akcje dobrze rozegrał jeden z liderów Kinga - Andrzej Mazurczak, którego dwa celne rzuty wolne przypieczętowały zwycięstwo gości w sobotni wieczór w Ergo Arenie (92:98).

Mecz w Sopocie zakończył się jako ostatni w ramach 30. kolejki Orlen Basket Ligi, dzięki czemu poznaliśmy już wszystkie pary w ćwierćfinale play-off. Rywalem Trefla w pierwszej rundzie będzie MKS Dąbrowa Górnicza, która pokonała dzisiaj na wyjeździe w derbach GTK Gliwice 110:73. Pierwsze spotkania w tej serii odbędą się w Ergo Arenie w dniach 3 maja (piątek) o godz. 18:305 maja (niedziela) o godz. 18. Rywalizacja będzie toczyć się do trzech zwycięstw.

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 30 5 25 2413:2653 35
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.
Tabela wprowadzona: 2024-04-28

Wyniki 30 kolejki

• TREFL SOPOT - King Szczecin 92:98 (13:27, 30:17, 27:30, 22:24)
  • Icon Sea Czarni Słupsk - KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA 93:82 (27:29, 21:20, 23:17, 22:16)
  • Dziki Warszawa - PGE Spójnia Stargard 70:67 (13:21, 22:15, 17:18, 18:13)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra 126:60 (33:16, 40:15, 28:15, 25:14)
  • Polski Cukier Start Lublin - Legia Warszawa 92:112 (25:27, 22:26, 27:21, 18:38)
  • Anwil Włocławek - Arriva Polski Cukier Toruń 91:70 (20:19, 25:20, 18:13, 28:18)
  • Śląsk Wrocław - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 98:79 (28:19, 28:20, 20:22, 22:18)
  • Tauron GTK Gliwice - MKS Dąbrowa Górnicza 73:110 (11:33, 19:27, 26:24, 17:26)