Będą transfery, bo testowani nie zachwycili

25 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

W Gdańsku grały drużyny z Polski i Rosji, a gole strzelali... Litwin i Łotysz. Dla Lechii Ivans Lukjanovs (na zdjęciu). W Gdańsku grały drużyny z Polski i Rosji, a gole strzelali... Litwin i Łotysz. Dla Lechii Ivans Lukjanovs (na zdjęciu).

W meczu sparingowym piłkarze Lechii zremisowali z Bałtiką Kaliningrad 1:1 (1:0). Na stadionie pryz ul. Traugutta gola czternastej drużynie zaplecza rosyjskiej elity strzelił w ostatniej minucie pierwszej połowy Ivans Lukjanovs. Po zmianie stron wyrównał znany również z występów w Polsce, litewski obrońca Vidas Alunderis. Natomiast Paweł Kapsa popisał się skuteczną interwencją przy rzucie karnym

.

Lukjanovs 45 - Alunderis 58

LECHIA I połowa: Kapsa - Bąk, Kożans, Bajić, Andriuskievicius - Wiśniewski, Surma, Nowak - Zejglic, Buzała, Lukjanovs.
II połowa: Małkowski - Bąk, Janicki, Kożans, Andriuskievicius - Nwaneri, Pietrowski, Bajić (75 Pruchnik), Popielarz, Renusz (70 Szuprytowski) - Dawidowski.

Na stadionie stawiło się około 1,5 tysiąca kibiców, dla których tym razem udostępniono tylko trybunę otwartą tzw. prostą. W miejscowej drużynie zabrakło kontuzjowanego Huberta Wołąkiewicza, chorego Marcina Kaczmarka oraz Brazylijczyka Deleu, który pojechał do kraju uregulować sprawy wizowe związane z przenosinami do Polski.

W zamian wystąpiło dwóch testowanych piłkarzy: Collins Nwaneri, jeden z czterech Nigeryjczyków, którzy trenowali z gdańszczanami na zgrupowaniu w Grodzisku Wielkopolskim oraz pomocnik Jagiellonii Białystok, Michał Renusz. Obaj nie zachwycili. Ten drugi zresztą został zdjęty z boiska już po 25 minutach gry.

W pierwszej połowie biało-zieloni mieli dużą przewagę, ze swobodą rozgrywali piłkę, ale brakowało im skuteczności pod bramką rywali. Pecha miał zwłaszcza Paweł Buzała. W 10. minucie napastnik przestrzelił z sześciu metrów, a niespełna pół godziny później po solowej akcji, w której minął trzech rywali po jego uderzeniu drogę do siatki piłce zagrodzić... Jakub Zejglic.

Rosjski bramkarz, Siergiej Prawkin w bardzo dobrym stylu obronił również "bombę" z 40 metrów z wolnego Marko Bajicia oraz odważnym rzutem pod nogi Lukjanovsa nie pozwolił Łotyszowi oddać strzału, choć Ivans był sam pod bramką do dobrej wrzutce z wolnego Piotra Wiśniewksiego.

Lechii udało się wreszcie objąć prowadzenie w ostatniej minucie pierwszej połowy. Znów był stały fragment gry. Tym razem z kornera w pole karne dośrodkował Paweł Nowak, a najwyżej w polu karnym wyskoczył Lukjanovs, który strzałem głową zdobył gola.

To że przed przerwą gdańszczanie zachowali czyste konto było zasługą Kapsy i... arbitra. W 15. minucie Paweł obronił rzut karny, który został podyktowany po faulu litewskiego nabytku Lechii, Vytautasa Andriuskeviciusa. Bramkarz Lechii odbił piłkę uderzaną przez Waliabduta Magamiedowa.

Natomiast w 25. i 30. minucie Kapsa rywalizował z Wieczysławem Kriendielewem. Pierwszy strzał rosyjskiego lewoskrzydłowego Paweł obronił. Drugi zaś puścił do siatki. Gola jednak nie było, bo arbiter, ku niezadowoleniu gości, odgwizdał spalonego.

Drugą połowę Lechia rozpoczęła od dobrych strzałów z dystansu Bajicia i Marcina Pietrowska, które bramkarz Bałtiki z trudem wybijał na rogi. W 52. minucie gola mogło przynieść zagranie juniorów. Po dośrodkowaniu z wolnego Jakuba Popielarza bliski szczęścia był Rafał Janicki, który przeniósł piłkę nieznacznie nad poprzeczką. Natomiast w 80. minucie bardzo dobrze z wolnego uderzył Michał Pruchnik, ale bramkarz znów sparował piłkę na róg.

Jednak w gra w polu wyglądała już znacznie gorzej niż przed przerwą. Negatywnie na obrazie spotkania odbiło się siedem zmian, których dokonał trener Kafarski w przerwie oraz dwie kolejne już w trakcie gry. Pełne 90 minut zaliczyli jedynie obrońcy Andriuskievicius, Sergejs Kożans i Krzysztof Bąk.

Ataki Bałtiki były z minuty na minutę coraz groźniejsze. Lechia zeszłaby z pewnością pokonana, gdyby nie dopisało jej szczęście. O pechu mógł mówić Iwan Zawalij. W 57. minucie strzelił on głową w słupek, a w 67. minucie, gdy piłkę wyłożył mu... Bąk, Rosjanin potężnie kopnął piłką w poprzeczkę.

O remisie przesądził w 58. minucie Alunderis. 31-letni stoper litewski pokonał Sebastiana Małkowskiego strzałem głową. Vidas jest dobrze znany w Polsce. W latach 2005-08 grał w Zagłębiu Lubin, z którym sięgnął m.in. po tytuł mistrza naszego kraju. Ponadto poza rodzimą grał w ligach ukraińskiej i ostatnio w austriackiej, w Linzer ASK.

- W najbliższym tygodniu będziemy dynamizować rozmowy transferowe z piłkarzami, którzy nie wymagają testów. Chcemy zatrudnić napastnika i pomocnika, a być może i piłkarza, który podniesie nam konkurencję w drużynie na prawej obronie - informuje Błażej Jenek, dyrektor Lechii. Przypomnijmy, że gdańszczanie przetestowali w tym oknie transferowym blisko 30 piłkarzy, ale zaledwie trzech z nich podpisało kontrakty.

Opinie (144) ponad 20 zablokowanych

• Zal mi was placzki

Najwięcej płaczą arkowcy he he od powrotu do extraklasy dostający regularne baty od Lechii i non stop cudem zostający w lidze he he Nie martwcie się o nas tylko o wasz bezdomny klubik!!!