Blanik mistrzem świata!

10 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Leszek Blanik został po raz pierwszy mistrzem świata. Za rok powalczy o olimpijskie złoto w Pekinie. Leszek Blanik został po raz pierwszy mistrzem świata. Za rok powalczy o olimpijskie złoto w Pekinie.
Leszek Blanik zdobył tytuł mistrza świata w skoku przez konia. Gimnastyk AZS AWFiS Gdańsk wywalczył jednocześnie w Stuttgarcie imienną nominację na igrzyska w Pekinie. Przypomnijmy, że 30-letni zawodnik w kolekcji ma już brąz olimpijski z Sydney, a cztery lata temu do startu w Atenach nie zdołał się zakwalifikować, gdyż eliminacje prowadziły przez wielobój indywidualny i drużynowy.

Przed czterema laty Blanik do końca łudził się, że otrzyma od światowej federacji jedną z "dzikich kart" do startu w Atenach, ale te zostały rozdzielone pomiędzy egzotycznych zawodników. Przed Pekinem zasady kwalifikacji zostały wzbogacone o jedną istotną innowację. Poza wielobojem, który nadal pozostał głównym sposobem zdobycia nominacji olimpijskiej, prawo startu w igrzyskach zdobywali mistrzowie świata w poszczególnych konkurencjach. I to była szansa Blanika. Na pozór wydawała się odległa, bo w minionym roku gdańszczanin nic nie wygrał, ale nadzieje odżyły po triumfie w tegorocznych zawodach Pucharu Świata w Moskwie.

Leszek lubi Stuttgart. Tam w 2001 roku wygrał jedne z ośmiu w karierze
zawodów Pucharu Świata, a rok później w finale pucharowych zmagań był drugi. W tegorocznych mistrzostwach pokazał rywalom, że jest w wyśmienitej formie już w eliminacjach. Do finału gdańszczanin awansował z pierwszą lokatą oraz najwyższymi notami 16,550 i 16,575.

- Martwiłem się, czy startując jako ostatni, wytrzyma ogromne napięcie psychiczne. Trener wyprowadził Blanika z sali, aby nie widział żadnego z rywali. Leszek był przygotowany fantastycznie pod względem motorycznym i niezwykle umotywowany psychicznie. Wykonał zdecydowanie dwa najlepsze skoki: najpierw po przerzucie w przód dwa i pół salta w pozycji łamanej, potem z naskoku z półobrotem półtora salta w tył w pozycji łamanej. Sędziowie za pierwszy skok nie dali mu należnej oceny. W drugim natomiast przebił wszystkich - komentował Ireneusz Nawara, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego.

Finałowe ewolucje Blanika przyniosły średnią ocenę 16,512. Tym samym po raz pierwszy na imprezie rangi mistrzowskiej 30-latek zdobył złoto. Wcześniej w skoku przez konia podczas globalnego championatu miał dwa srebrne medale (Debreczyn 2002, Melbourne 2005) oraz dwukrotnie stał na podium mistrzostw Europy (srebro - St. Petersburg 1998, brąz - Ljubljana 2004).

Dzięki tytułowi Leszka Polska w klasyfikacji medalowej mistrzostw zajęła siódme miejsce wspólnie z Koreą Południową. Najlepsze były Chiny (4 złote, 2 srebrne, 1 brązowy medal) przed USA (4-2-1).