• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Żeglarski rekord w pierwszą sobotę października

jag.
3 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Tylu jednostek, które mają żeglować między Gdynią a Gdańskiem i z powrotem, jeszcze nie było w ponad 60-letniej historii Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. Tylu jednostek, które mają żeglować między Gdynią a Gdańskiem i z powrotem, jeszcze nie było w ponad 60-letniej historii Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej.

Zanosi się na rekord frekwencji. Lista startowa zostanie zamknięta w piątek o godzinie 20:00, a już są na niej 143 jednostki, na których żeglować ma 620 uczestników. Rywalizacja o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej - jak nakazuje tradycja - w pierwszą sobotę października wystartuje już po raz 63. Wyścig rozpocznie się o godzinę 11.00 z redy portu jachtowego w Gdyni. Trasa prowadzi przez Sopot, do główek portowych w Gdańsku i z powrotem, a regaty można oglądać z trójmiejskich plaż.Przed rokiem Maks Żakowski pokonał trasę w 80 minut. Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, że najlepszy okazał się przedstawiciel kitesurfingu. W bieżącej edycji student Akademii Morskiej z Gdyni, wywodzący się z Koszalina stawi się, by bronić trofeum. Wśród rywali cała paleta żeglarstwa.

Rywalizacja toczy się wedle reguł wyścigu australijskiego, a zatem wspólnie na trasę ruszają: wielkie jachty, katamarany, kite'y, windsurferzy, omegi, jachty mieczowe oraz mniejsze jachty morskie i regatowe. Do pokonania jest około 18 mil.

LATAWIEC SZYBSZY JACHTÓW - TAK BYŁO PRZED ROKIEM

Trasa prowadzi z Gdyni przez Sopot do główek portowych w Gdańsku i z powrotem. Organizatorzy zapewniają, że zmagania żeglarzy będą widoczne m.in. z: plaży i Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, molo w Sopocie, przy którego główkach usytuowana będzie boja zwrotna, a także z plaży w Jelitkowie i Brzeźnie.

Prognozy na sobotę zapowiadają słoneczną pogodę, bezchmurne niebo i wiatr południowo-wschodni o sile 4-7 węzła, wzrastający do 13 węzłów. Zapisy do startu trwają do 3 października, do godziny 20:00. Zakończyła się rejestracja online. Teraz można zgłaszać się już tylko osobiście w sekretariacie klubu YK STAL.

Jeśli ktoś chciałby wystartować w regatach i nie ma na czym lub ma jacht, ale nie może skompletować załogi, proszony jest o kontakt gielda@ykstal.org.pl.

W tym roku w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej zorganizowany jest Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega, który odbywa się dla uczczenia słynnego polskiego żeglarza - olimpijczyka oraz konstruktora jachtowego, m.in. twórcy jachtu tej klasy.

Zobacz jak przebiegała rywalizacja o Błękitną Wstęgę w 2012 roku.W tej edycji regat dodatkową atrakcją dla uczestników i dla fanów regatjest zabawa fotograficzna "63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej w obiektywie uczestników i widzów" zorganizowana przez partnera regat firmę Eljacht - Elektronika i Elektrotechnika Jachtowa.

Wystarczy zrobić zdjęcie związane z regatami (na wodzie lub na lądzie) i wysłać je pod adres konkurs@eljacht.pl od 4 do 6 października. Nadesłane fotki zostaną zamieszczone w specjalnym Albumie Konkursowym na facebooku. Wygra fotografia, która zbierze najwięcej "lajków".

Zobacz jak przebiegały regaty o Błękitną Wstęgę w 2011 roku.Ceremonia zakończenia odbędzie się w hangarze Yacht Klubu "Stal" Gdynia około godziny 18:00. Tradycyjnie nagrodzeni zostaną zwycięzcy poszczególnych grup oraz nastąpi wręczenie "Błękitnej Wstęgi" dla najszybszego i "Czerwonej Latarni" dla jachtu, który ostatni przekroczył linię mety.

Następnie przewidziana jest impreza integracyjna - Sailors Party z muzyką na żywo zespołu deFIBRYLATORS (rock'n'rollowa formacja gitarzysty i wokalisty Jarka Ziętka) i poczęstunkiem przygotowanym przez partnera imprezy - Hotel Nadmorski.
jag.

Wydarzenia

Opinie (4)

 • SZERKOŚCI POD KILEM !! (2)

  bo rekordu w tym roku raczej nie będzie ....

  • 1 3

  • Raczej się mówi: "stopy wody pod kilem"...

   • 4 1

  • a jednak rekord jest : )

   • 0 0

 • Prognoza pogody

  Jeżeli szanowni redaktorzy opieracie się na prognozach podawanych na tym portalu to współczuję. Przykładzik z wczoraj godziny popołudniowe czyli piątek praktycznie za nami i to bardzo słoneczny, wszyscy światkami a na trójmieście w piątkowej pogodzie chmury!!! Czy wy tak \specjalnie żeby ludzie w domu siedzieli czy wróżycie z fusów?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane