• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej 2014

  • sobota, 4 października 2014, godz. start, g., 11:00
  • Lokalizacja
    Zatoka Gdańska

W sobotę 4 października odbędzie się 63 edycja wyścigu o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Te jedne z najstarszych cyklicznych regat w Polsce organizowane są przez Yacht Klub STAL Gdynia od 1952 roku. Są imprezą na stałe wpisaną w kalendarz trójmiejskich wydarzeń sportowych i dla wielu są nieoficjalnym zakończeniem regatowego sezonu żeglarskiego.

Zapisy do wyścigu już trwają. Zapraszamy na stronę www.blekitnawstega.pl.

Wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej rozgrywany jest w formule "australijskiej" czyli może startować wszystko co jest napędzane wiatrem, a wygrywa najszybszy. Nie ma podziału na zawodowców i amatorów. Główną nagrodą wyścigu jest wpisanie złotą nitką nazwiska zwycięzcy na Błękitną Wstęgę. Ponadto wszystkie jednostki startujące w regatach konkurują w swoich klasach.

"Z roku na rok zwiększa się liczba startujących w wyścigu. W zeszłym roku do regat zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 135 jednostek czyli prawie 500 żeglarzy. Ponieważ zgodnie z formułą regat startować może wszystko co porusza się dzięki wiatrowi, tak więc razem ścigały się jachty turystyczne i pełnomorskie, kite'y, deski windsurfingowe, katamarany i jachty mieczowe." - mówi Kajetan Kilanowski, komandor YK STAL. - "Te regaty są atrakcją dla żeglarzy, którzy czekają na nie przez cały sezon, jak również i dla fanów żeglarstwa. Trasa regat prowadzi wzdłuż wybrzeża z Gdyni do Gdańska i z powrotem, więc startujące jednostki są doskonale widoczne z brzegu. Zawsze, mimo jesiennej aury, wyścig przyciąga widzów, którzy z trójmiejskich plaż kibicują startującym."

W tym roku w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej odbędzie się Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie OMEGA. Impreza ta na Zatoce Gdańskiej organizowana jest po raz pierwszy i odbywa się dla uczczenia słynnego polskiego żeglarza - olimpijczyka oraz konstruktora jachtowego, m.in. twórcy polskiej klasy narodowej OMEGA. Regaty te połączone będą z otwarciem wystawy poświęconej Juliuszowi Sieradzkiemu. Partnerem Memoriału jest Polski Związek Klasy OMEGA.

W trakcie trwania wyścigu partner regat firma Eljacht - Elektronika i Elektrotechnika Jachtowa - proponuje zabawę fotograficzną pt. "63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej w obiektywie uczestników i widzów". Do wygrania super nagroda! Szczegóły zabawy na stronie oficjalnej regat.

Informacje organizacyjne:
Wszelkie informacje i dokumenty związane z wyścigiem oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.blekitnawstega.pl. Zgłoszenia online trwają do 30 września i wpisowe do regat dla zgłoszonych w tym terminie wynosi 40 zł za każdego uczestnika. W terminie 1-3 października będzie można zgłaszać się osobiście w sekretariacie klubu. Dla zgłoszonych tą drogą wpisowe wynosi 80 zł za każdego uczestnika. W dniu startu wyścigu 4.10. zgłoszenia nie będą przyjmowane. Wyścig zaplanowany jest na 4 października, jednak w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych dniem rezerwowym jest 5 października.

UWAGA: Jeśli ktoś chciałby wystartować w regatach o Błękitną Wstęgę i nie ma na czym lub ma jacht, ale nie może skompletować załogi, proszony jest o kontakt gielda@ykstal.org.pl.

Program 63 edycji regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej:

Sobota 4 października 2014r.:
godz. 11 - start wyścigu - reda basenu jachtowego w Gdyni
godz. 17 - rozpoczęcie Sailors Party - hangar YK STAL Gdynia
ok. godz. 18 - ceremonia nagrodzenia zwycięzców poszczególnych grup, jak również wręczenia "Błękitnej Wstęgi" dla najszybszego oraz "Czerwonej Latarni" dla jachtu, który ostatni przekroczył linię mety - hangar YK STAL Gdynia
po ceremonii - Sailors Party c.d. z muzyką na żywo i poczęstunkiem przygotowanym przez partnera imprezy Hotel Nadmorski - hangar YK STAL Gdynia

Przeczytaj także

Opinie

23.02 g.18.00
Grupa Azoty Unia Tarnów
25.02 g.12.40
Stal Rzeszów
25.02 g.15.00
Znicz Pruszków
25.02 g.17.30
Ślepsk Malow Suwałki
01.03 g.20.30
GKS Tychy
20.02 g.18.00
MKS Pruszków
18.02 g.14.45
Projekt Warszawa
17.02 g.20.00
Wisła Płock
17.02 g.18.00
Basket Ekstraklasa Bydgoszcz
17.02 g.17.30
Polonia Warszawa