• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Chomski: mówię zawodnikom jak mają jechać

Krzysztof Klinkosz
16 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Tomasz Chrzanowski "dogadał się" z motocyklami i miejmy nadzieję, że będzie skuteczny w najbliższych, bardzo ważnych, spotkaniach Lotosu Wybrzeże. Tomasz Chrzanowski "dogadał się" z motocyklami i miejmy nadzieję, że będzie skuteczny w najbliższych, bardzo ważnych, spotkaniach Lotosu Wybrzeże.

Gdańscy żużlowcy po zwycięstwie nad liderem tabeli nie dali rady ekipie mistrza Polski. Lotos Wybrzeże w Zielonej Górze pogrążyły stare błędy. Podopiecznym Stanisława Chomskiego brakowało komunikacji na torze.Wciąż brakuje między nimi odpowiedniej komunikacji na torze, gdyby takowa była, to kto wie? Może zaskoczeni oporem gdańszczan gospodarze pogubiliby się i po pierwszej połowie meczu wynik byłby korzystniejszy dla gości. Niestety po raz kolejny zdarzyło się kilka biegów dekoncentracji i zamiast porażki w granicach 10 punktów, przyszła przegrana bardziej dotkliwa.

Sami żużlowcy zdają sobie sprawę z mankamentów w jeździe, może więc przed kluczowymi meczami w sezonie zdołają je wyeliminować.

- Przyjechaliśmy walczyć o jak najlepszy rezultat. Zaczęło się dość przyzwoicie, później przydarzyły się nieporozumienia w parze. Był też mój błąd, kiedy Rune Holta mnie przeszedł, później niestety zabrakło moich punktów w dwóch ostatnich moich biegach. Coś się chyba stało ze sprzętem, bo miałem jakieś wycieki oleju i silnik stracił kompresję. Gospodarze czuli się, co zrozumiałe, lepiej na torze, ja próbowałem w jednym z biegów pojechać ich ścieżką, jednak wówczas Rune Holta mnie przeszedł, wybił mnie z rytmu na wejściu w łuk. Być może wówczas też sprzęt zaczął tracić tą moc - analizował na gorąco, po meczu, kapitan gdańszczan Tomasz Chrzanowski.

Podkreślił, że w niedzielę decydował głównie start i pierwszy łuk, trzeba było wówczas wejść w ścieżkę, gdzie było miejsce na jednego, najwyżej dwóch zawodników, w przeciwnym razie szybko spadało się na koniec stawki. - Dostawało się szprycę i ciężko było rozpędzić motocykl tak, aby rywala wyprzedzić - dodał.

Tabela po 12 kolejkach

PGE Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Azoty Tauron Tarnów 12 10 1 1 +138 24
2 Stelmet Falubaz 12 7 2 3 +64 19
3 Stal Gorzów 12 8 0 4 +124 18
4 Unia Leszno 12 6 2 4 -10 16
5 Unibax Toruń 12 6 1 5 +53 15
6 PGE Marma Rzeszów 11 4 1 6 -38 10
7 Polonia Bydgoszcz 11 5 0 6 -26 10
8 Betard Sparta Wrocław 12 4 0 8 -101 8
9 Lotos Wybrzeże 12 3 0 9 -119 6
10 Dospel Włókniarz 12 2 1 9 -85 5
Tabela wprowadzona: 2012-07-16
Przed gdańszczanami trzy niezwykle ważne mecze dla ostatecznej pozycji w tabeli. W najbliższą niedzielę pojadą w Gdańsku z Unią Leszno (pierwszy mecz 50:40 dla Unii), za dwa tygodnie wybierają się do Częstochowy (pierwszy mecz 54:36 dla Lotosu Wybrzeża) i wreszcie 5 sierpnia podejmować będą Spartę Wrocław (w pierwszym meczu 52:38 dla wrocławian). 5 punktów w tych meczach wydaje się być absolutnym minimum przyzwoitości, biorąc jednak pod uwagę, że dwa z tych spotkań rozegrane zostaną nad morzem, siedmiopunktowy dorobek to coś czego można po jeźdźcach Stanisława Chomskiego oczekiwać.

- Przyjdzie piątek, sobota, przygotowania treningowe do meczu w Gdańsku i będziemy jechać. Na dzień dzisiejszy jest zwiększona rywalizacja w zespole. Nie wiem czy trener będzie miał dylemat kogo wystawić do tego meczu czy nie. Ja się przygotowuję tak, jakbym jechał - zapowiada Tomasz Chrzanowski, który przyznaje, że opanował już nieco swoją sytuację sprzętową.

Wracając do kwestii komunikacji na torze, wychowanek toruńskiego Apatora podkreślił: - W dwóch pierwszych moich biegach z Maksimem też tego zrozumienia zabrakło, 14. bieg też wszyscy widzieli. Nie może być tak, że walczymy ze sobą. Mamy walczyć z rywalami i ustawiać się parowo, aby rywal jechał za nami - zaznaczył.

Na konieczność zespołowej jazdy zwraca uwagę swoim podopiecznym również trener Stanisław Chomski, który jednak przyznaje, że w żużlu, jak czasem w życiu, teoria swoje, a praktyka swoje.

- Nabrałem wiary, optymizmu, ostro nawet krzyknąłem do niektórych, że popełniali takie błędy. Nawet po siódmym biegu zebraliśmy się, mówiliśmy jak trzeba jechać, ale łatwo powiedzieć, trudniej zrobić i dwa biegi po 5:1 poszły i to były takie gwoździe, które podcięły nam skrzydła. Ja wprawdzie nie jeżdżę, ale widziałem, że to się źle skończy, później było kilka remisów, ale znów przydarzały się błędy. Trudno mieć pretensję do Krystiana Pieszczka, ale od pozostałych zawodników trzeba nieco więcej wymagać. W 14. biegu mógł jechać Bogdanovs, jeśli chodziłoby nam o łapanie punktów, ale chciałem dać szansę tym, którzy najmniej jeździli w lidze do tej pory, zwłaszcza Świderskiemu i Chrzanowskiemu, który w pierwszej fazie pokazał się z dobrej strony. Tu było jednak 1:5 i jakaś niepotrzebna walka między sobą. Rozmawiamy o tym jak jeździć, owszem, ale gospodarze wykorzystywali atut własnego toru. A my widzieliśmy jak Pedersen prowadził z Protasiewiczem i co zrobił na ostatnim łuku? Wszedł w krawężnik i rywal objechał go jak dzieciaka. Dużo było rozmów, ale efekt był taki jaki był. Kibicom mógł ten mecz się podobać, to myśmy się postawili i gospodarze musieli się sprężać, wyciągać, aby nas mijać - ocenił po meczu trener gdańszczan Stanisław Chomski.

Sporo emocji przed meczem wywoływała kwestia ewentualnego startu w Zielonej Górze Zbigniewa Sucheckiego, wypożyczonego do Lotosu Wybrzeża właśnie z Falubazu. Mimo pojawiających się informacji, tuż przed meczem, że jest zgoda strony zielonogórskiej na jego strat, zawodnik ten oglądał mecz z trybun. Po meczu zarówno sam zainteresowany jak i trener gdańszczan wyjaśniali, że nie było formalnej zgody na piśmie, a tylko taka forma jest do zaakceptowania.

- Oczywiście kibicowałem Gdańskowi - powiedział po zawodach Zbigniew Suchecki. - Do ósmego biegu były jeszcze wyrównane zawody, później miejscowi odjechali. Gdańszczanie popełniali nieco błędów, nawet Nicki niepotrzebnie w swoim przedostatnim biegu pojechał po krawężniku, w momencie gdy zdecydowanie prowadził. Mijanki na torze wynikały z naszych błędów - podsumował.

Przyznał, że nadchodzące mecze stawiają gdańską drużynę pod presją. - Ale trzeba wygrywać mecze i tyle. Dla nas, zawodników, najważniejsze jest aby się skupić i wygrywać każdy bieg, a wówczas zwycięstwa przyjdą. Będzie ciężko, bo ekstraliga jest ciężka, tu nie można sobie pozwolić na wpadki - dodał Zbigniew Suchecki, który przyznał, że ma nadzieję na wywalczenie sobie miejsca w składzie na nadchodzące spotkania.

Statystki żużlowców Lotosu Wybrzeża po 12. kolejce ekstraligi:
kolejno: mecze, biegi, punkty, bonusy, średnia biegowa, śr. meczowa
Nicki Pedersen 12 69 173 4 2,567 14,42
Zbigniew Suchecki 2 10 15 2 1,700 7,50
Thomas Jonasson 11 61 93 8 1,656 8,45
Renat Gafurow 1 6 7 1 1,333 7,00
Maksims Bogdanovs 11 52 61 5 1,269 5,54
Krystian Pieszczek 12 50 54 9 1,260 4,50
Tomasz Chrzanowski 11 50 48 6 1,080 4,36
Piotr Świderski 2 7 7 0 1,000 3,50
Kamil Brzozowski 7 22 10 2 0,545 1,43
Marcel Szymko 12 31 12 3 0,484 1,00
średnia meczowa nie uwzględnia punktów bonusowych

Opinie (71) 2 zablokowane

 • 22.07.2012r. godz.18:00 - WSZYSCY NA STADION ! (2)

  JEDZIEMY PO 3PKT Z LESZNEM !!!

  • 34 12

  • taaa

   3pkt w każdym biegu! w niektórych 2pkt czasami 1pkt....

   • 4 13

  • Realne są dwa punkty o trzy będzie niezwykle ciężko. Nie mów za wszystkich, ci co chcą to przyjdą, ci co nie będą mogli (praca, wyjazdy itd.) nie przyjdą proste.

   • 1 1

 • GKŻ LOTOS GDAŃSK ! (3)

  Z PANEM PREZESEM DO ZWYCIĘSTWA !

  • 13 17

  • raczej lizak i pryszcz

   • 0 3

  • Z Nowym Prezesem lepszy skład i walka o play offy, o czwórkę.

   • 1 1

  • Proszę o wytłumaczenie sprawy.

   Jestem z zagranicy nie orientuję się w temacie Polnego, możesz wytłumaczyć mi czemu tak na niego narzekacie? Co on robi takiego, że nie jesteście zadowoleni? Którzy konkretnie prezesi, są lepsi i dlaczego (imię nazwisko, klub)?

   • 0 0

 • A co by się stało jak byśmy teoretycznie spadli? (2)

  Czy Polny poda się do dymisji?, bo jeśli tak to mam mieszane uczucia czy iść i do końca sezonu ich dopingować

  • 12 6

  • Nie wtedy Polny będzie ratował gdański żużel, a jak się utrzymają to czemu ma sie podać do dymisji wkońcu cel osiągnięty (1)

   • 15 1

   • Dajcie sobie siana ....

    Z pustego Salomon nie naleje! Co wy się tego Polnego uczepiliście, mamy taki żużel, bo w żużlu liczą się teraz głównie pieniądze, a sponsora mamy do d..upy. Dlaczego? A to dlatego, że sport motorowy jakim jest żużel i gdański zespół, który ma już wyrobioną markę w tym sporcie, powinien być dobrze sponsorowany przez bogaty Lotos. Dajmy przykład Tarnowa, gdzie Azoty dają dobrą kasę i jest dobry żużel. A w Gdańsku Lotos woli sponsorować Lechię, na którą przeznacza ogromne pieniądze, które idą w sport nie związany z paliwami do tego jest to sport, który jest dziurą bez dna (takie są nakłady na dobrych piłkarzy). Z niewiadomych przyczyn żużel jest traktowany jako zło konieczne, które trzeba sponsorować, a to jest dla nich najlepsza reklama i do tego dużo tańsza niż piłka. Lotos powinien z racji swojej działalności i miejsca, stworzyć porządny żużel w Gdańsku, a co robi? Daje, tyle żebyśmy nie zniknęli z mapy, ale nic więcej, a powinniśmy być ich wizytówką.

    • 0 0

 • ja tu czegoś nie rozumiem.... (1)

  Ten gość bredzi....
  Najpierw Ozil twierdzi ....Coś się chyba stało ze sprzętem, bo miałem jakieś wycieki oleju i silnik stracił kompresję.

  Aby po chwili powiedzieć.... Ja się przygotowuję tak, jakbym jechał - zapowiada Tomasz Chrzanowski, który przyznaje, że opanował już nieco swoją sytuację sprzętową.

  • 23 3

  • To chyba oczywista sprawa, że do końca sezonu w składzie jest Suchy..

   Chrzan raczej niech rywalizuje z juniorami o sprzątanie szatni, a Świderski z Brzozowskim o miejsce w składzie..
   Nie chcemy Chrzanowskiego w składzie bo psuje atmosferę i potem się debilnie tłumaczy..

   • 10 2

 • cyt:"Tomasz Chrzanowski "dogadał się" z motocyklami i miejmy nadzieję, że będzie skuteczny w najbliższych,

  ..bardzo ważnych, spotkaniach Lotosu Wybrzeże."
  COOO?
  Miejmy raczej nadzieję, że w nich nie pojedzie!!!

  • 36 4

 • T.Chrzanowski !

  Przestan sie osmieszac tymi glupimy tlumaczeniami !!! Jestes CIENKI I tyle w temacie !!!

  • 23 6

 • hahahaahaha w sprawie afery ze startem Sucheckiego (1)

  cyt ze SportoweFakty.pl: "Jak w rozmowie ze SportoweFakty.pl zapewnił inny członek zarządu klubu z Winnego Grodu i jednocześnie rzecznik prasowy Falubazu Marek Jankowski, w związku z tym, że w sobotnich zawodach zielonogórscy zawodnicy nie odnieśli kontuzji, zgoda na występ Sucheckiego została wyrażona. - Pismo w tej sprawie było gotowe w sobotę wieczorem, jednak w gdańskim klubie faks był wyłączony. Zresztą trener Stanisław Chomski o naszej decyzji wiedział już w sobotę od godziny 15:00.
  Zbigniew Suchecki ostatecznie mecz obejrzał z trybun. Stelmet Falubaz wygrał na swoim torze 54:36."

  Brawo nasze miszcze!!

  • 16 8

  • Jak Chomski miał wiedziec w sobotę o 15-ej?

   Skoro zgodę (podobno, bo nikt takiego pisma nie widział ... podobno przez wyłączony faks - choć w cywilizowanym świecie istnieją jeszcze maile, które można przecież odbierać na komórce) wyrazili po zakończeniu DMŚ i odwołaniu BK?

   ZG kręci! ZG bała się Sucheckiego! ZG bała się Gdańska!

   • 4 3

 • prezes Polny (3)

  cytat z portalu SportoweFakty.pl
  Dowhan odniósł się do ostrych wypowiedzi prezesa Lotosu Wybrzeże, Macieja Polnego, skierowanych w stronę Falubazu. - To nie moja wina, że w Gdańsku mają problemy kadrowe, że nie mogli wyszkolić sobie zawodników, czy nie zdołali zakontraktować kogo trzeba. Żale, strojenie fochów i obrażanie mnie jako osoby, czy też jako Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, nie przystoi prezesowi ekstraligowego klubu. Widać, że ten, kto wypowiada takie słowa, chyba nie dorósł do tego poziomu. Spędził kilka lat w pierwszej lidze, wszedł na chwilę do ENEA Ekstraligi i obawiam się, że nie na długo. Takim postępowaniem, sposobem prowadzenia klubu i pretensjami do wszystkich, tylko nie do siebie, ani za daleko, ani za wysoko z klubach się nie zajedzie - stwierdził sternik Falubazu.
  Cała prawda o prezesie Polnym.

  • 35 8

  • The Truth Is Out There (1)

   Nie wierz w wypowiedzi Doehana, podchodx z rezerwą do wypowiedzi Polnego.

   • 5 2

   • też mi się wydaje że dwóch buraków się kłóci

    a traci na tym Suchy - spoko człowiek, żużlowiec waleczny i ambitny.. szkoda!
    Nie chcieli się dogadać i się nie dogadali!

    • 2 0

  • Dowhan- pajacu bredzisz. Kto ci ratował tyłek przed sezonem, gdy mosir w Zielonej olał cię? Kto zezwolił jeździć w Gdańsku zawodników Falubazu w razie braku jazdy na swoim stadionie? Trochę pokory różowa koszulo.

   • 3 0

 • Bogdanovs przed Pieszczkiem powinien być według śr biegowej. Błąd w tabeli.

  • 11 0

 • (1)

  Po wypowiedzi senatora widać,że zawiazała sie spółdzielnia i bedzie teraz ciezko się utrzymać

  • 10 9

  • Nic się nie zawiązało, co za bzdury różową koszulę każdy ma w głębokim poważaniu, oby nie było myszki miki w czwórce.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
21 kwietnia 2024, godz. 14:00
80% Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2% REMIS
18% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Ostatnie wyniki

79% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
20% Cellfast Wilki Krosno
Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Aneta Starzyńska 1 4 100%
2 Andrzej Chrzanowski 1 4 100%
3 82iwdb 1 4 100%
4 Paweł Rosiewicz 1 4 100%
5 Bmifat 1 4 100%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane