Jakub Szymański już w olimpijskiej formie. Nominacje na igrzyska dla lekkoatletek?

Jacek Główczyński
15 lipca 2024, godz. 08:00
Opinie (4)
Jakub Szymański potwierdził olimpijską formę w biegu na 110 metrów przez płotki, zostając młodzieżowym mistrzem Polski. Jakub Szymański potwierdził olimpijską formę w biegu na 110 metrów przez płotki, zostając młodzieżowym mistrzem Polski.

Jakub Szymański jest już w olimpijskiej formie. Płotkarz SKLA Sopot jako jedyny lekkoatleta z Trójmiasta uzyskał minimum na igrzyska w Paryżu, a doskonałą dyspozycję potwierdził w młodzieżowych mistrzostwach Polski, zdobywając złoty medal wynikiem 13.31. Z dwoma tytułami z Lublina oraz rekordem życiowym na 100 metrów, który jest czwartym wynikiem w tym roku w kraju wśród seniorek, wraca Aleksandra Piotrowska. Sprinterka AZS AWFiS Gdańsk tym samym zgłosiła akces do olimpijskiej sztafety 4x100 metrów. Natomiast niemal pewna powołania do sztafety 4x400 metrów jest Aleksandra Formela (SKLA).

Ponad 40 polskich lekkoatletów na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024

Aby 1 sierpnia stanąć w Paryżu na starcie igrzysk olimpijskich w lekkoatletyce należało uzyskać do końca czerwca minimum. Z reprezentacji Polski udało się to 19 zawodniczkom i zawodnikom. W tym gronie jest Jakub Szymański (SKLA Sopot), który na 110 metrów przez płotki wyrównał rekord Polski wynikiem 13.25.

7 medali trójmiejskich lekkoatletów na mistrzostwach Polski. Wyrównany rekord 7 medali trójmiejskich lekkoatletów na mistrzostwach Polski. Wyrównany rekord

Osobne kwalifikacje przeprowadzono dla sztafet 4x100 i 4x400 metrów oraz w chodzie sportowym. Kolejni lekkoatleci zostali olimpijczykami po zamknięciu przez World Athletics rankingów w poszczególnych konkurencjach, a następnie przeprowadzeniu procesu relokacji. Tym samym grono polskich lekkoatletów, którzy zaprezentują się w Paryżu przekroczyło 40 zawodniczek i zawodników.

Jakub Szymański w olimpijskiej formie

Jakub Szymański olimpijską formę potwierdził w Lublinie. Podczas młodzieżowych mistrzostw Polski pewnie wygrał bieg na 110 metrów przez płotki.

W finale, mimo drobnego błędu na przedostatnim płotku, sopocki 21-latek uzyskał 13.31. To jego drugi wynik w karierze.

Aleksandra Piotrowska zgłosiła aspiracje do olimpijskiej sztafety

Dwa złote medale młodzieżowych mistrzostw Polski, okraszone rekordem życiowym na 100 metrów, zdobyła Aleksandra Piotrowska. Sprinterka AZS AWFiS Gdańsk w eliminacjach, zwalniając na ostatnich metrach, poprawiła rekord życiowy na 11.43. Natomiast finale, mimo popełnionego najpierw falstartu, pobiegła jeszcze szybciej - 11.34. To wyrównany siódmy wynik w europejskich tabelach w kategorii U23, a także czwarty wynik w tym roku wśród polskich seniorek. Szybciej na tym dystansie biegały tylko: Ewa Swoboda (11.02) oraz Magdalena Stefanowicz i płotkarka Pia Skrzyszowska (po 11.33).

Cztery sztafety na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Srebro kobiet na 4x400 m Cztery sztafety na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Srebro kobiet na 4x400 m

Wcześniej Piotrowska na otwartym stadionie była też mistrzynią Polski w kategoriach: U16, U18 i U20 w biegu na 100 m. W Lublinie drugie złoto zdobyła w sztafecie 4x100, w której w czasie 45.77 biegła z: Aleksandrą Belowską, Kamilą SobczykKamilą Stempkowską. Ten sam skład 2 tygodnie zdobył brąz w mistrzostwach Polski seniorek. Taka forma podopiecznej Macieja Ratajczaka to jednocześnie zgłoszenie akcesu do olimpijskiej sztafety na tym dystansie.

Aleksandra Formella kandydatką do olimpijskiej sztafety 4x400 metrów

Piotrowska w tegorocznych mistrzostwa Polski seniorek na 100 metrów zajęła 7. miejsce. Znacznie wyżej, gdyż na 4. pozycji bieg na 400 metrów ukończyła Aleksandra Formella. Jako że lekkoatletka SKLA Sopot ma na tym dystansie także 5. wynik w tym roku w Polsce (52.10) jest niemal pewną kandydatką do sztafety 4x400 metrów.

Anna Kiełbasińska kończy karierę. Anna Kiełbasińska kończy karierę. "Paryż nie wyszedł, to koniec"

Przypomnijmy, że na tym dystansie rozegrana zostanie rywalizacja kobiet jak i mikstów, w której Polska bronić będzie złota z Tokio z 2021 roku. Selekcjoner zapewne powołała do składu siedem zawodniczek.

Aleksandra Piotrowska zdobyła dwa złote medale w młodzieżowych mistrzostwach Polski, a jej nowy rekord życiowy jest czwartym wynikiem w kraju wśród seniorek. Aleksandra Piotrowska zdobyła dwa złote medale w młodzieżowych mistrzostwach Polski, a jej nowy rekord życiowy jest czwartym wynikiem w kraju wśród seniorek.

AZS AWFiS Gdańsk trzeci w klasyfikacji medalowej młodzieżowych mistrzostw Polski

W młodzieżowych mistrzostwa Polski AZS AWFiS Gdańsk zajął 3. miejsce w klasyfikacji medalowej. Triumfował AZS AWF Katowice, który zdobył po 4 medale złote i srebrne. Gdański klub, poza tytułami sprinterek, może jeszcze pochwalić się zwycięstwem Macieja Megiera w biegu na 3000 metrów z przeszkodami w czasie 8:35.50, a także trzema brązowymi krążkami, które zdobyli:

• Damian Opuszewicz, 100 metrów, 10.46 rekord życiowy
  • Aleksandra Belowska, 400 metrów, 54.66, rekord życiowy
  • Julia Koralewska, 3000 metrów z przeszkodami, 10:26.88

SKLA Sopot zaprasza 20-21 lipca na "Tyczkę na molo"

SKLA Sopot z Lublina przywiózł trzy medal. Poza Szymańskim złoto zdobyła Amelia Kubala, wygrywając trójskok wynikiem 12.98. Natomiast srebro przypadło Marleen Bass po rzucie oszczepem na odległość 44.45 metra.

Tyczka na molo po raz 36. Polacy poza podium. Wygrali: Thierry i Caudery Tyczka na molo po raz 36. Polacy poza podium. Wygrali: Thierry i Caudery

Sopocki klub 20 i 21 lipca zaprasza na tradycyjny konkurs "Tyczka na molo". W sobotę zawody z udziałem pań rozpoczną się o godz. 16, a w niedzielę będą dwie tury skoków mężczyzn o godz. 12 i 16.