Dobry prognostyk dla gdańskiego floretu

Marta
13 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Gdańszczanie wciąż najlepsi w zawodach o Buzdygan Rektora AWFiS. Anna Rybicka wygrała po raz siódmy, a Radosław Glonek triumfował po raz piąty w 17-letniej historii rywalizacji. Gdańszczanie wciąż najlepsi w zawodach o Buzdygan Rektora AWFiS. Anna Rybicka wygrała po raz siódmy, a Radosław Glonek triumfował po raz piąty w 17-letniej historii rywalizacji.

Duet Sietom AZS AWFiS Gdańsk zwyciężył w piątkowych zawodach Pucharu Polski we florecie XVIII Turnieju o Buzdygan JM Rektora AWFiS. Anna Rybicka pokonała w finale Martynę Synoradzką z AZS AWF Poznań, zaś Glonek wygrał w decydującej walce z Richardem Kruse z Wielkiej Brytanii.

Gdańskie zawody były jednocześnie zaliczane do klasyfikacji Pucharu Europy florecistek i florecistów do lat 23. W konkurencji żeńskiej startowały 44 zawodniczki. Do zawodów zgłosiła się tylko jedna zawodniczka spoza Polski. Łotyszka Dace Seile nie odegrała w rywalizacji większej roli, kończąc turniej na 44 miejscu.

Zawody zdominowane zostały przez florecistki Sietom AZS AWFiS Gdańsk. W czołowej ósemce turnieju znalazło się aż 5 reprezentantek gdańskiego klubu.

Rywalizację wygrała Anna Rybicka, która w finale zwyciężyła Martynę Synoradzką wyraźnie 15:7, a w drodze do finału pokonała m.in. koleżanki klubowe: Natalię Gołębiowską Justynę Anuszewską.

Dla Rybickiej było to już 18. w historii zwycięstwo w zawodach Pucharu Polski. Tym samym zrównała się z dotychczasową rekordzistką tej klasyfikacji - Sylwią Gruchałą, która na tym turnieju się nie stawiła, tłumacząc się kontuzją. Popularna "Rybka" szczególnie upodobała sobie buzdygany. Te zawody wygrała po raz trzeci z rzędu i siódmy w historii!

Wyniki:

Anna Rybicka - Justyna Anuszewska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:8
Natalia Gołębiowska - Marta Łyczbińska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 11:10
Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) - Marta Hausman (Budowlani Toruń) 15:8
Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) - Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:6

8. Knop

Obsada turnieju męskiego była bardziej międzynarodowa. Na starcie stanęło 77 florecistów z Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Austrii, Argentyny, Łotwy i oczywiście Polski.

Zresztą właśnie reprezentant Polski, Radosław Glonek okazał się w turnieju najlepszy. Szermierz klubu z Gdańska w finale pokonał Brytyjczyka Richarda Kruse 15:12. To jego piąty buzdygan w kolekcji. Poprzednio gdańszczanin był najlepszy w tym turnieju w latach 2006-2008 i 2010 roku.

Międzynarodowa obsada gdańskiego turnieju była możliwa dzięki temu, gdyż 18. turniej o Buzdygan JM Rektora AWFiS, tradycyjnie zaliczany do Pucharu Polski wszedł również do nowego cyklu Młodzieżowego Puchar Europy do lat 23. Poza Gdańskiem punkty w nim można zdobywać także w: Rzymie, Wiedniu, Goepingen, Brnie i Heidenheim.

- Zawody stały na wysokim poziomie, widzowie mogli oglądać wiele ciekawych akcji szermierczych. Szczególnie ciekawie było w konkurencji pań. Przed naszymi reprezentantami decydujące starcia na arenie międzynarodowej, które zadecydują i kwalifikacji olimpijskiej. Sprawa wyjaśni się praktycznie do końca marca. Postawa naszych reprezentantów to dobry prognostyk - podsumował zawody ich organizator i prezes Sietom AZS AWFiS, Ryszard Sobczak.

Opinie (4)

• "Zawody stały na wysokim poziomie, widzowie mogli oglądać wiele ciekawych akcji szermierczych."
    Bardzo jestem ciekaw ilu tych widzów było w piątkowe przedpołudnie!!!
    Dla popularyzacji dyscypliny termin bardzo dogodny, nie ma co.
    Nie pierwszy raz taka sytuacja ma miejsce. Nie wiem kto ustala takie terminy. Czy temu komuś ręce urwało i nie ma czym się puknąć w czoło?
    Mamy krzywych i garbatych zawodników, zawodniczki brzydkie jak czarna listopadowa gradowa noc że chowamy ich przed ludźmi?
    Czy pani redaktor Marta mogłaby sie dowiedzieć i napisać nam tutaj skąd taki termin zawodów?
    Ps. Aniu nie pierwsze i mam nadzieję że nie ostatnie gratulacje :)))