Dwaj premierzy kopali na Traugutta

Krzysztof Klinkosz
31 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

W ostatnim tegorocznym meczu piłkarskim w Trójmieście padł polubowny remis 1:1. Dzisiejsze spotkanie, w którym tradycyjnie naprzeciw siebie stanęli byli pracownicy Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Świetlik" było wyjątkowe i to wcale nie dlatego, że na boisku oglądaliśmy obecnego premiera Donalda Tuska i byłego szefa rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego. Był to przede wszystkim hołd złożony Maciejowi Płażyńskiemu i Arkadiuszowi Rybickiemu, poległym w katastrofie prezydenckiego samolotu, którzy w przeszłości byli stałymi uczestnikami sylwestrowych rozgrywek

.

Tradycja spotkań piłkarskich "Świetlików" sięga jeszcze czasów PRL, a spółdzielnia pracy była skupiskiem ówczesnych opozycjonistów, dziś zaś znanych polityków i działaczy społecznych.

Na sztucznym boisku, przy ul. Traugutta jak zwykle "Starzy" zmierzyli swoje siły z "Młodymi". Spotkanie poprowadził Krzysztof Słabik w przeszłości m.in. brakarz Lechii, a potem sędzia ligowy.

Do przerwy prowadzili "Młodzi" po golu Jacka Prętkiego. Na pięć minut przed końcem meczu wyrównał po strzale głową Andrzej Kowalczys.

Kowalczys, który jak zwykle był jednym z organizatorów meczu przed spotkaniem zapowiadał, że 26. już spotkanie piłkarskie z tego cyklu będzie wyjątkowe - Nie zagrają z nami Maciej Płażyński, który zazwyczaj ubierał koszulkę z numerem 5 oraz grający z "2", Aram Rybicki. Chcemy aby w tym szczególnym dniu i miejscu zagościli w naszych sercach i w naszej pamięci. Ten mecz będzie dla Nich. - zapowiadał Kowalczys.

Tak też się stało. - W meczu uczestniczyli dwaj synowie Macieja Płażyńskiego, Kacper i Jakub. Był także premier Donald Tusk i były premier Jan Krzysztof Bielecki. Graliśmy 2 razy po 35 minut, trzeba przyznać, że warunki na murawie były trudne - powiedział po meczu jego organizator.

Przypomnijmy też, że pomorskim amatorom futbolu od pięciu lat nie wystarcza już tylko sylwestrowe kopanie piłki. Na boisku spotykają się również 1 stycznia. O godzinie 12.00 na sztucznej murawie przy ul. Traugutta zagrają z Oldbojami Lechii Gdańsk.