Dziesięć medali olimpijskich dla Polski!

23 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Maja Włoszczowska została wicemistrzynią olimpijską w kolarstwie górskim. Nikt wcześniej z naszych reprezentantów w tej dyscyplinie nie był tak wysoko, a od ostatniego podium biało-czerwonych na igrzyskach na szosie mija dokładnie 20 lat. Na pożegnanie z torem kajakarskim srebro wywalczyły Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk w K-2 na 500 metrów. Tym samym Polska wyrównała liczbę medali z Aten. W Pekinie mamy już trzy złote, sześć srebrnych oraz jeden brązowy krążek. W klasyfikacji medalowej jesteśmy na 18. miejscu.

Bardzo radosny był pierwszy finał soboty. W wyścigu MTB uczestniczki miały do pokonania sześć okrążeń po 4,6 km. Na starcie stanęły dwie Polski. Włoszczowska oraz Aleksandra Dawidowicz wystartowały z drugiego rzędu, ale szybko przedostała się do czołówki. I bardzo dobrze, bo już na początku doszło do kraksy.

Tempo spróbowała podkręcić Kanadyjka Marie-Helene Premont, przewodząca w klasyfikacji Pucharu Świata. Biało-czerwone usadowiły się w czołowej "8". Po krótkim liderowaniu Hiszpanki Margarity Fullany jako pierwsza inauguracyjne okrążenie ukończyła Sabine Spitz. Jak się później okazało Niemka nie oddała już złota. Na mecie miała przewagę 41 sekund.

Włoszczowska pierwszą rundę ukończyła na czwartej pozycji. Następnie wygrała walkę z Chinką Chengyuan Ren i od półmetek jechała już samotnie na pozycji wiceliderki!

Dobrze radziła sobie również Dawidowicz. 21-latka do czwartego okrążenia jechała na doskonałym szóstym miejscu ze stratą około dwóch minut do najlepszej zawodniczki. Niestety, przydarzył jej się upadek. Ostatecznie była dziesiąta.

10. Aleksandra Dawidowicz (Polska) + 6.10

Maja Włoszczowska ma 25 lat. Reprezentuje klub Halls Warszawa. W aktualnym rankingu UCI jest dopiero 37. miejscem, ale jej medal nie jest wielką sensacją. Już cztery lata temu, w Atenach była szósta. W mistrzostwach świata w tej konkurencji była wicemistrzynią w 2004 i 2005 roku. W kolarskim maratonie miała zaś złoto z 2003 roku. Trzykrotnie stawała ponadto na podium mistrzostw świata juniorek (srebra 2000, 2001 w MTB; brąz 2001 w wyścigu szosowym).

W kajakarstwie mieliśmy osiem osad w finale. W piątek brązowe medale czwórka kobiet i dwójka mężczyzn przegrały o tysięczne ułamki sekundy. Na podium przyszło czekać nam aż do ostatniego wyścigu biało-czerwonych. Za pecha kwartetu na K-2 wzięły odwet Konieczna, która miała już z igrzyska dwa brązowe, oraz Mikołajczyk. Polki ostro ruszyły od startu. Na półmetku prowadziły. Na finiszu przegrały z Węgierkami, ale oparły się atakowi Francuzek. Srebro zdobyły z przewagą 0,036 sekundy!

• brawo Majka

serdeczne gratulacje za zdobycie medalu w tak ciężkiej dyscyplinie,a dodatkowo za urodę !!!!

• 0 0

• Pieknie wyglądała

już Maja Włoszczowska na mecie Skoda Auto GP MTB w Gdyni roku 2005.
    Gratulacje!!!

• 0 0

• polacy sa slabi

mocni sa w gebie przynajmniej tak mysla, polacy sa najlepsi majmadrzejsi najwazniejsiiiiiiiiii. amerykanie toi dioci ruscy tez i neimcy i moskowie oczywiscie . ale sami to osiagniecia maja cieniutkie, anglicy i irlandczycy to lenie polak potrafi oczywiscie za nizsze stawki pracowac bo to lepsze duzo niz niewolinicze stawki w polsce.kiedy ten narod zmadrzeje bedzie zyc w realnym swiecie. polska to malutki pionek na szachownicy europejskiej nie mowiac juz o swiecie,to samo odnosi sie do sportu , polacy sa slabi na dzien dzisiejszy

• 0 0

• statysta propagandy

Nie ma co popdpisywać się pod Twoją opinią, wszak tylko o to bowiem Ci chodzi... A tak przy okazji... Rozpatrując poziom świadomości Polaków, pod kątem Twej świadomości, można stwierdzić iż mamy jedno z najmocniejszych państw na świecie... Oby więcej wolnych umysłów.... Nieskażonych byłą epoką i... rozumem...:)