Edach Budowlani Lublin - Lechia Gdańsk 32:19. Przyłożenie już w 8. sekundzie

8 października 2023, godz. 14:55
Opinie (6)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 12:36. Jednostronne derby, dobry mecz młodzieży
Lechia Gdańsk straciła przyłożenie w Lublinie już w 8. sekundzie, ale o przegranej zadecydowała przede wszystkim słaba druga połowa. Lechia Gdańsk straciła przyłożenie w Lublinie już w 8. sekundzie, ale o przegranej zadecydowała przede wszystkim słaba druga połowa.

Lechia Gdańsk przegrała na wyjeździe z Edach Budowlanymi Lublin 19:32 (12:12) w 8. kolejce ekstraligi. W meczu, który tak naprawdę był o przedłużenie szans na walkę o pierwszą "4" w tym roku, podopieczni Pawła Lipkowskiego stracili przyłożenie już w 8. sekundzie, ale o ich przegranej przesądziła głównie druga połowa, w której przyłożenie potrafili zdobyć dopiero w 10. minucie doliczonego czasu gry. Tym samym odebrali rywalom jedynie punkt bonusowy.

Punkty dla Edach Budowlanych: Ian Trollip 12, Panashe Dube 10, Kuziwakwashe Kazembe 5, Kudakwashe Nyakufaringwa 5

Punkty dla Lechii: Zavien Klaasen 5, Mateusz Kolas 5, Antony Siale 5, Denzo Bruwer 4

LECHIA: Olszewski (80 Lademann), Buczek (57 Beśka), Huhane (65 Rachubka) - Dabkiewicz, Krużycki (75 Wasilewski) - Kossakowski, Smoliński (80 Rossochacki), Klaasen - Boczulak (65 Sidorowicz) - Bruwer - Siale, Selupe, Wójtowicz (75 Fibek), Kruszczyński (57 Niespodziany) - Kolas

Lechia Gdańsk mecz w Lublinie zaczęła fatalnie. Straciła przyłożenie już w 8. sekundzie! Ian Trollip kopnął piłkę ze środka boiska, ale mimo że miał pod wiatr, to zrobił to na tyle precyzyjnie, że Panashe Dube wykorzystał niezdecydowanie w szeregach gości, złapał piłkę, a następnie zaniósł ją na pole punktowe.

Ogniwo Sopot - Arka Gdynia 52:19. Przeczytaj relację i zobacz zdjęcia z derbów Trójmiasta oraz wystaw oceny zawodnikom i trenerom Ogniwo Sopot - Arka Gdynia 52:19. Przeczytaj relację i zobacz zdjęcia z derbów Trójmiasta oraz wystaw oceny zawodnikom i trenerom

Natomiast w 12. minucie było już 12:0 dla Edach Budowlanych. Tym razem Trollip zamarkował podanie, a sam kończył akcję, wbiegając między zaskoczoną gdańską defensywę. Po chwili też celnie podwyższył.

Dopiero wówczas Lechia zaczęła porządkować szeregi. Czym dłużej trwała ta połowa, tym biało-zieloni poczynali sobie coraz lepiej i przejmowali inicjatywę. Bardzo dobrze wychodziło im m.in. rozgrywanie autów, które wykonywał tradycyjnie Grzegorz Buczek.

Właśnie po takiej właśnie akcji Lechia w 17. minucie zaskoczyła rywala. Po wygranym wrzucie Taholo Selupe szybko zagrał do Zaviena Klaasena, którego już nie dogonili lublinianie.

Po pół godzinie gry Denzo Bruwer kopał z karnego, ale przestrzelił. Po raz drugi okazję otrzymał w 36. minucie. Było to podwyższenie, z którego doprowadził do wyrównania 12:12. Chwilę wcześniej mieliśmy dobrą akcję Milana Kossakowskiego, w której jednak się poślizgnął, a następnie przechwyt i przyłożenie Mateusza Kolasa.

Przypomnij sobie, jakie głosy płynęły z trójmiejskich klubów przed 8. kolejką ekstraligi Przypomnij sobie, jakie głosy płynęły z trójmiejskich klubów przed 8. kolejką ekstraligi

W 5. minuty doliczonego czasu gry pierwszej połowy Budowlani byli bliscy zmiany wyniku. Jednak Robinzon Kelebashivili został powstrzymany metr od celu, a gdy próbował przekazać piłkę kolegom, sędzia dopatrzył się zagrania do przodu. Po tej decyzji odesłał zaś zawodników do szatni.

Korekta na tablicy wyników dokona została w 52. minucie. Gospodarze przeprowadzili składną akcję kilkoma podaniami przechodzą z własnej połowy aż na pole punktowe. Najwięcej metrów zyskał Grzegorz Szczepański, a drugie przyłożenie zaliczył Dube.

Od 56. minuty Lechia grała 15 na 14, gdyż żółtą kartkę za szarżę na szyję otrzymał Piotr Psuj. Bruwer mógł od razu zmniejszyć straty, ale w łatwej sytuacji z pozoru sytuacji przestrzelił.

Piotr Lipkowski zdecydował się wówczas na dwie zmiany, w pierwszej linii młyna oraz na skrzydle. Jednak nowy zasób sił, choć potrzebny, bo na przykład przy przewadze w młynie 8 na 7, nadal gdańszczanie nie potrafili zdominować rywali. Co gorsza w 66. minucie Lechia dała się skontrować, a przyłożenie zdobył Kuziwakwashe Kazembe.

Edach Budowlani Lublin - Lechia Gdańsk: relacja live video

Gospodarze zwietrzyli szansę na punkt bonusowy za zdobycie co najmniej trzech przyłożeń więcej. Udało im się to w 74. minucie, gdyż piątą tego dnia "piątkę" dla Budowlanych zdobył Kudakwashe Nyakufaringwa.

Natomiast tuż przed wejściem w doliczony czas gry gospodarze najwyraźniej zdecydowali się zabezpieczyć przed niespodziewaną odpowiedzią i zrywem Lechii, gdyż Trollip kopnął z karnego na 32:12.

Nic to im nie dało. Sędzia przedłużył bowiem mecz aż o 10 minut. W ostatniej akcji meczu przyłożenie zdobył Antony Siale. Tym samym w przyłożeniach Lechia przegrała 3:5 i Edach Budowlani nie zdobyli punktu bonusowego. Trener Lipkowski zaprezentował kolejnego debiutanta. W końcówce na boisku wszedł 19-letni Dorian Rossochacki.

Jednak piata już w tym sezonie porażka praktycznie przekreśla nadzieje Lechii na włączenie się do walki o zakończenie roku w czołowej czwórce ekstraligi. Natomiast Edach Budowlani, czwarta drużyna minionych rozgrywek, ma wciąż szanse, aby walczyć o poprawienie tej lokaty przed zimową przerwą.

Przypomnijmy, ze jesienią drużyny ekstraligi rozegrają jeszcze dwie kolejki z rundy wiosennej. Teraz w rozgrywkach nastąpi dwutygodniowa przerwa, a Lechia będzie miała o tydzień więcej na odpoczynek, gdyż ona już rozegrała wszystkie spotkania z rundy jesiennej.

9 Budowlani Commercecon Łódź 7 0 0 7 55:517 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio. Najsłabsza drużyna ma zagrać baraż z mistrzem I ligi o prawo gry w ekstralidze 2024/25.
Tabela wprowadzona: 2023-10-22