Energa Wybrzeże Gdańsk - Corotop Gwardia Opole 27:26. Czekali na to od 7 września

27 listopada 2023, godz. 19:45
Opinie (23)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Paweł Siekierka zdobył dla Energi Wybrzeża Gdańsk 6 bramek, w tym tę zwycięską w meczu z Corotopem Gwardią Opole 27:26. Paweł Siekierka zdobył dla Energi Wybrzeża Gdańsk 6 bramek, w tym tę zwycięską w meczu z Corotopem Gwardią Opole 27:26.

Energa Wybrzeże Gdańsk pokonała u siebie zespół Corotop Gwardia Opole 27:26 (14:14) w obecności około 700 kibiców i był to mecz z najmniejszą liczą straconych bramek w rozgrywkach 2023/24. Jest to zarazem dopiero drugie zwycięstwo w tym sezonie Orlen Superligi, a pierwsze za kadencji trenera Patryka Rombla. Jego podopieczni na półmetku sezonu zasadniczego z dorobku zaledwie 7 punktu zameldowali się na przedostatnim miejscu w tabeli. W rewanżach muszą zagrać znacznie lepiej, jeśli nie chcą bronić miejsca w elicie w barażach.

ENERGA WYBRZEŻE: Poźniak - Siekierka 6, Pieczonka 6, Peret 4, Milicević 3, Papaj 3, Będzikowski 2, Powarzyński 1, Papina 1, Miklikowski 1, Jachlewski, Zmavc, Domagała, Stępień, Niedzielenko

COROTOP GWARDIA: Ałaj, Malcher - Jankowski 5, Wojdan 4, Scisłowicz 4, Łangowski 2, Sosna 2, Monczka 2, Jędraszczyk 2, Chychykalo 2, Wandzel 1, Milewski 1, Kawka 1

- Musimy się nauczyć grać z tą presją, by wygrywać i zdobywać punkty. Jesteśmy już na dobrej drodze, by wrócić do lepszego grania. Mamy nadzieję, że zakończymy rundę pozytywnym akcentem - tak mówił nam Damian Wleklak, dyrektor sportowy Energi Wybrzeża Gdańsk.
I widać było, że gospodarze od początku bardzo chcieli, aby na półmetku sezonu zasadniczego zameldować się po zwycięstwie nad Corotopem Gwardią Opole. Starali się przede wszystkim grać agresywnie w obronie, ale to zaowocowało... karami. Mateusz Jachlewski już w 4. minucie otrzymał czerwoną kartkę, a Nejc Zmavc już w 7. minucie otrzymał drugie wykluczenie i każde kolejne też groziło, że przedwcześnie zakończy mecz.

Energa Wybrzeże Gdańsk planowała regres, ale nie taki. Przeczytaj tłumaczenia Damiana Wleklaka Energa Wybrzeże Gdańsk planowała regres, ale nie taki. Przeczytaj tłumaczenia Damiana Wleklaka

Grę w osłabieniu udało się przetrwać bez większych strat, bo co prawda goście na chwilę wyszli na prowadzenie (4:3), ale Maciej Papina w 8. minucie wyrównał. Wkrótce wyrównały się też siły na parkiecie, bo na ławkę kar powędrował Wiktor Kawka. Wówczas Gwardia próbowała odskoczyć. Na 5:4 trafił Mateusz Jankowski, ale Piotr Jędraszczyk nie poprawił wyniku, gdyż nie wykorzystał rzutu karnego.

Udana parada Kornela Poźniaka najwyraźniej dodała animuszu i gdańskim piłkarzom ręcznym z pola. Kolejno bramki zdobywali: Jovan Milicevic, skuteczni tego dnia Patryk Pieczonka, Patryk Siekierka, a także Piotr Papaj z rzutu karnego. Tym samym w 16. minucie Energa Wybrzeże prowadziła 8:5. Były reprezentant Polski, który miał również okazje biało-czerwonych prowadzić jako trener - Bartosz Jurecki wykorzystał pierwszą przysługującą mu przerwę na żądanie.

Natomiast Patryk Rombel, który w sztabie kadry narodowej współpracował właśnie z Jureckim, o czas poprosił w 27. minucie. Wówczas zrobiło się 12:12. Co więcej to jego podopieczni musieli ratować remis do przerwy. Po akcji Marka Monczki było bowiem 14:13. Wyrównał Paweł Papaj, choć z rzutu karnego rzucał na raty.

Na początku drugiej połowy mieliśmy odmienną sytuację niż w pierwszych minutach meczu. Tym razem to goście szybko złapali dwie kary, a Wybrzeże odskoczyło na 17:15. Trener Jurecki ratował się czasem już w 38. minucie. Po powrocie do gry jego podopiecznym wystarczyły 4 minuty, aby wyrównać na 18:18.

Energa Wybrzeże Gdańsk ma się dźwignąć. Patryk Rombel: Zespół świetnie poukładany Energa Wybrzeże Gdańsk ma się dźwignąć. Patryk Rombel: Zespół świetnie poukładany

Gdańszczanie jednak "nie pękli". Paweł Miklikowski zdobył bramkę nawet w osłabieniu, a w 52. minucie po trafieniach z rzędu: Milicevica i Siekierki trener Jurecki znów próbował pomagać podopiecznym. Tym razem wykorzystał ostatni przysługujący mu czas, gdyż gospodarze prowadzili 24:21.

Mecz po myśli Energi Wybrzeża układał się do 54. minuty, gdy po kolejnej akcji Siekierki miała już 4 bramki w zapasie (26:22). A potem były już nerwy i wielkie emocje. Gwardia doprowadziła do wyrównania 26:26.

Jednak ostatnie słowo należało do gdańszczan, a konkretnie do Siekierki. Na jego bramkę Gwardia już nie odpowiedziała. W ostatniej akcji popełniła stratę. Tym samym drugie zwycięstwo w tym sezonie, a pierwsze pod wodzą Patryka Rombla stało się faktem. Jednocześnie było to spotkanie z najmniejszą liczbą bramek straconych w tym sezonie przez gdańską ekipę.

Przypomnijmy, że do tego meczu Energa Wybrzeże jedyne zwycięstwo odniosła 7 września, wygrywając 36:35 z najsłabszą ekipą ligi - Zepterem Legionowo. Natomiast jedyny punkt u siebie zdobyła 10 września po przegranej po karnych z Zagłębiem Lubin (27:27, kr. 1:4). Wówczas drużynę prowadził jeszcze duet trenerski Mariusz Jurkiewicz-Jakub Bonisławski, który podał się do dymisji w połowie października, po 10. kolejce.

14 Zepter Legionowo 13 0 0 0 13 337:415 0
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2023-11-27