Enion Energia bez taryfy ulgowej

23 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)
Natalia Kurnikowska (z piłką) była w sobotę najlepiej punktującą siatkarką Gedanii. Natalia Kurnikowska (z piłką) była w sobotę najlepiej punktującą siatkarką Gedanii.

Siatkarki Gedanii Żukowo otrzymały lekcje od uczestniczek Ligi Mistrzyń. Enion Energia MKS Dąbrowa Górnicza bardzo poważnie potraktował mecz, nie dokonując podczas gry żadnej zmiany. Gedanistki przegrały na własnym parkiecie 0:3 (13:25, 16:25, 9:25). Poniżej zapis z przebiegu tego spotkania.

GEDANIA: Jeromin, Kurnikowska 12, Łozowska 1, Sachmacińska 2, Plebanek 9, Szymańska 2, Siwka (libero) oraz Kocemba 3, Pasznik 1, Łapin 1, Łysiak.

ENION: Haładyn 1, Szczurek 10, Liniarska 12, Pura 14, Sieczka 12, Gajgał 8, Strasz (libero).

Sędziowie: Janik, Herbik (Warszawa)

Mecz rozpoczął się z opóźnieniem, bo przy prezentacji drużyn w hali zgasła część oświetlenia. Zgasły niektóry reflektory w 1/3 części obiektu. Trenerzy wyrazili zgodę, aby grać przy takim świetle. Kilkanaście minut później światła rozbłysły z pełną mocą.

PIERWSZY SET - 13:25
Doskonale rozpoczęła Gedania. Pierwszy punkt atakiem, a drugi po asie serwisowym zdobyła Natalia Kurnikowska. Na 3:0 poprawiła Małgorzata Plebanek. Niestety, potem rozpoczęła się passa przyjezdnych. Przy zagrywce Joanny Szczurek zdobyły one pięć punktów z rzędu.

Przy wyniku 3:5 z atakiem przebiła się Plebanek. Gospodynie mogły zdobyć kontaktowy punkt na 5:6, ale przy autowym ataku rywalek sędziowie dopatrzyli się dotknięcia siatki po stronie gedanistek. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła przy wyniku 5:8.

Po powrocie do gry udanie zaatakowała Katarzyna Gajgał, a Małgorzata Jeromin przy próbie "kiwki" została zablokowana. Dopiero przy 5:10 punkt udało się zdobyć Plebanek. Po błędach Gedanii w zagrywce (Szymańska) i ataku (Kurnikowska), przy wyniku 7:13 o przerwę poprosił trener Kramek.

Czas nic nie dał, gdyż po zbiciach 14. i 15. punkt dla przyjezdnych zdobyła Szczurek. Natomiast do przerwy technicznej doprowadziła Kurnikowska, której atak nie zmieścił się w polu ograniczonym antenką. Straty miejscowych siatkarek wzrosły do 7:16!

Pierwsza zmiana w Gedanii. Kurnikowską zastąpiła Kocemba, a z atakiem przebiła się Plebanek. Joanna swoją obecność na parkiecie zaakcentowała punktem na 9:17. Blok Justyny Sachmacińskiej dał wynik 11:18, ale następnie zagrywkę zepsuła Anna Łozowska. Przy 11:21 o drugą przerwę poprosił trener Kramek.

Po powrocie do gry dwukrotnie została zablokowana Sachmacińska, a na 11:23 w aut strzeliła Plebanek. Przy tym rezultacie nastąpiła podwójna zmiana w Gedanii. Na parkiet weszły Pasznik i debiutantka w PlusLidze, niespełna 16-letnia Zuzanna Łapin.

Pierwszą piłkę setową obroniła Aleksandra Szymańska. Przy drugiej w aut zbiła Ewelina Sieczka. Ale zgodnie z przysłowiem do trzech razy sztuka przy kolejny podejściu, po ataku z obejścia przebiła się Gajgał.

SET DRUGI - 16:25
Niestety, rozpoczęło się od dwóch błędów gedanistek. Na 3:0 dla przyjezdnych podwyższyła Aleksandra Liniarska, a na 4:0 Szczurek. Wówczas był czas na żądanie trenera Gedanii. Po powrocie do gry pierwszy punkt dla gospodyń zdobyła Kurnikowska. Szkoleniowiec dokonał zmiany na środku bloku, zmieniając Łozowską na Łysiak. Na 3:6 blokowała Plebanek. Do przerwy technicznej Gedania już punktu nie zdobyła (3:8).

Gospodynie nie poradziły sobie z zagrywką Agnieszki Pury. Na przyjęcie za Plebanek weszła Kocemba. Mnożą się błędy gospodyń. Dotknięcie siatki oznacza wynik 3:11. Gdy w kolejnej akcji udanie zbijała Sieczka, trener Kramek dokonał znów podwójnej zmiany z Pasznik i Łapin. Przyniosła ona taki efekt, że Pura wyrzuciła serwis w aut i było 4:12. Po następnym punkcie dla Dąbrowy szkoleniowiec Gedanii wykorzystał drugą przysługującą mu przerwę.

As serwisowy Sieczki na 14:4. Po autowym zbiciu Kurnikowskiej oraz najdłuższej wymianie meczu, którą skutecznym zbiciem zakończyła Szczurek osiągnęliśmy drugą przerwę techniczną. Gedania przegrywała 4:16!

5. i 6. punkt dla gospodyń zdobyła Kurnikowska. 7:16 zrobiło się po autowym zbiciu Gajgał. Przyjezdne w tym okresie nie mogły sobie poradzić z zagrywką Aleksandry Szymańskiej. Środkowa bezpośrednio po serwisie zdobyła ósmy punkt. Natomiast gdy Kurnikowska przebiła się w ataku na 9:16 o przerwę pierwszą w tym spotkaniu poprosił Waldemar Kawka.

Wreszcie Krystyna Strasz dobrze przyjęła piłkę, co natychmiast w ataku na 17. punkt zamieniła Szczurek. Zbicie Kurnikowskiej zmniejszyło straty na 11:18. Po chwilę Natalia zablokowała kapitalnie Purę. Na 19:12 przebiła się Szczurek i w Gedanii nastąpiła roszada powrotna podwójnej zmiany.

Kurnikowska się wyraźnie rozegrała. Po jej akcji było 13:19. Szkoda, że po chwili zablokowano Jeromin. Przy tej różnicy punktowej grano do 16:22. Dwoma udanymi zbiciami w tym okresie popisała się Joanna Kocemba.

Potem udanie zbijała Sieczka, a gdy ta zawodniczka poszła na zagrywkę popisała się asem na setballa. Tym razem partia została zakończona już przy pierwszym podejściu. Szczurek zablokowała Szymańską.

SET TRZECI - 9:25
Dąbrowa gra nadal bez żadnej zmiany. Natomiast Gedania wyszła do tego seta z Łapin i Pasznik w "6", a ponadto Kurnikowska została przesunięta na pozycję atakującej. Remis 1:1 był po ataku Łozowskiej. Niestety, po chwili Kurnikowska zepsuła zagrywkę, a Sieczka poprawiła na 3:1 dla rywalek. Kłopoty z przyjęciem serwisu Szczurek zmieniły wynik na 2:5. Wówczas weszła do gry Kocemba za Kurnikowską, a w ataku przebiła się Plebanek.

Na przerwę techniczną Enion zszedł z przewagą już 8:3 po udanych akcjach w ataku Sieczki. Po powrocie do gry asem popisała się Pura. Atakująca przyjezdnych poprawiła też wynik na 12:5. Potem były kłopoty z miejscowej strony siatki przy serwisie Marty Haładyn. Straty wzrosły do 6:16, co oznaczało drugą przerwę techniczną.

Po powrocie do gry 7. punkt zdobyła Kurnikowska. I było kolejny przestój. Punktowała Szczurek oraz niestety dla rywalek Sachmacińska po autowym ataku (7:18). Kolejna zmiana w Gedanii na wybicie z rytmu przeciwnika. Ale skoro to nie pomogło, przy 8:20 ostatni czas tego dnia wziął trener Kramek.

Tym razem przyjezdne nie odpuściły już do końca. Piłkę meczową biły już przy 24:8. Obronił ją atak Plebanek. Przy drugim podejściu Pura obiła blok gedanistek i było po meczu po niespełna 70 minutach gry. MVP uznano właśnie Agatę Purę.

Powiedzieli na konferencji prasowej:

WALDEMAR KAWKA (trener Enionu Energii):
- Po ostatnich występach w Lidze Mistrzów baliśmy się tego meczu. Gedania to bowiem nieobliczalny zespół, który może napsuć krwi. Trenerowi Kramkowi życzę, aby ta młoda drużyna zaczęła się lepiej spisywać już od najbliższego meczu.
Dziś ten mecz wyglądał tak, gdyż my zagraliśmy dobrze, a nawet bardzo dobrze
.

PAWEŁ KRAMEK (trener Gedanii):
- Rywalki były dziś bardzo skoncentrowane. Widać było, że chcą skończyć mecz jak najszybciej. Dostaliśmy dobrą lekcję siatkówki, chociaż może nazbyt srogą. Ale takie są nasze obecne możliwości. Nie ma się co oszukiwać. Nasza drużyna to obecnie co najwyżej poziom środka tabeli I ligi.

MAGDALENA ŚLIWA (kapitan Enionu Energii):
- Przyjeżdżając do Żukowa miałyśmy w pamięci mecz przed rokiem, który przegrałyśmy 0:3. Jednak to była inna Gedania. Ale przede wszystkim to my dziś zaprezentowałyśmy siatkówkę w dobrym stylu. Przede wszystkim popełniłyśmy małą liczbę błędów własnych.

MAŁGORZATA PLEBANEK (przyjmująca Gedanii):
- Zabrakło nam przyjęcia, nie zrealizowałyśmy założeń przedmeczowych, a w dodatku paraliżował nas stres. Cóż więcej dodać... Możemy tylko pogratulować rywalkom zwycięstwa.

Pozostałe wyniki 12. kolejki:
Pronar ZETO Astwa AZS Białystok - Gwardia Wrocław 3:2 (25:20, 25:22, 12:25, 27:29, 16:14); Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna - PTPS Piła 3:0 (25:17, 25:21, 25:16); Organika Budowlani Łódź - Aluprof Bielsko-Biała 1:3 (16:25, 23:25, 25:19, 22:25); Stal Mielec - GCB Centrostal Bydgoszcz 3:0 (25:22, 25:20, 25:18).