GA Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 29:33. Trzecia wygrana piłkarzy ręcznych

23 lutego 2024, godz. 19:35
Opinie (20)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Mateusz Jachlewski (nr 15) zdobył w Tarnowie 10, a Patryk Pieczonka (z prawej) 8 bramek. Mateusz Jachlewski (nr 15) zdobył w Tarnowie 10, a Patryk Pieczonka (z prawej) 8 bramek.

Energa Wybrzeże Gdańsk wygrała na wyjeździe z Grupą Azoty Unia Tarnów 33:29 (18:17) na otwarcie 22. kolejki Orlen Superligi. Mimo odniesienia trzeciej wygranej w sezonie ligowym, zespół piłkarzy ręcznych, który prowadzi Patryk Rombel, nadal zamyka ligową tabelę. Jednak jest prognostyk optymizmu, gdyż do zakończenia rozgrywek pozostało jeszcze dziewięć kolejek. Dla gospodarzy porażka może oznaczać brak play-off, a tym samym te drużyny mogą zagrać ze sobą jeszcze... dwa razy.

GA UNIA: Małecki, Wysocki - Podsiadło 8, Smolikau 4, Adamski 4, Zdobylak 3, Sanek 2, Sikora 2, Tokarz 2, Bushkau 1, Małek 1, Słupski 1, Parovinchak 1. Mrozowicz

ENERGA WYBRZEŻE: Poźniak, Bedoui - Jachlewski 10, Pieczonka 8, Milicević 3, Papina 3, Powarzyński 2, Góralski 2, Peret 2, Stępień 2, Zmavc 1, Papaj, Tomczak, Domagała

Energa Wybrzeże Gdańsk 15 października 2023 roku przegrała z Grupą Azoty Unia Tarnów u siebie 36:38. Teraz z tym rywalem będzie się mierzyć dwukrotnie w ciągu niespełna dwóch tygodni. Nim przeciwnicy ponownie stawią się w hali AWFiS przy ul. Górskiego 6 marca, tym razem w ćwierćfinale Pucharu Polski, przyszło zagrać ligowy rewanż w Tarnowie. Jego wynik oznacza, że te ekipy mogą naprzeciw siebie stanąć także w rywalizacji o miejsca 9-14, gdyż dla Unii może zabraknąć miejsca w play-off.

Przeczytaj wywiad z Jakubem Powarzyński, w którym pytania zadawali czytelnicy Trojmiasto.pl Przeczytaj wywiad z Jakubem Powarzyński, w którym pytania zadawali czytelnicy Trojmiasto.pl

W Tarnowie, niczym 4 miesiące wcześniej w Gdańsku, znów była strzelecka kanonada. Tylko do przerwy padło 35 bramek. Do 4:4 była wyrównana gra, choć Jovan Milicevic, który celnym rzutem otworzył mecz, nie wykorzystał też rzutu karnego.

W 13. minucie trener Patryk Rombel już prosił o czas, gdyż jego podopieczni zainkasowali trzy trafienia z rzędu. Po powrocie do gry celnie rzucił Milicević, a potem odpowiedzialność za odrabianie strat wziął na siebie przede wszystkim Mateusz Jachlewski. W 17. minucie były reprezentant Polski doprowadził do wyrównania 9:9. Natomiast wykonany przez niego rzut karny ustalił wynik pierwszej połowy na 18:17 na korzyść Wybrzeża.

Jachlewski po pół godzinie gry miał na koncie już 7 bramek.
Przewaga przy zejściu na przerwę mogła być nawet wyższa, ale przy prowadzeniu 16:14 na ławkę kar usiedli: Rafał StępieńNajc Zmavc. W grze przez blisko minutę w podwójnym osłabieniu gdańszczanie stracili dwie bramki.

Tę przewagę odzyskali po przerwie. W 36. minucie po bramkach Jakuba PowarzyńskiegoMacieja Papiny goście odskoczyli na 22:20. Jednak w ostatni kwadrans znów drużyny wchodziły przy remisie, tym razem 24:24. Trener Rombel znów poprosił o przerwę. Jego podopieczni częściej myli się w ataku niż rywale. Czterokrotnie rzucali niecelnie, a dziewięć ich prób padło łupem miejscowego bramkarza - Patryka Małeckiego.

Energa Wybrzeże Gdańsk - Górnik Zabrze 29:29, karne 3:4. Horror za 1 punkt. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom ręcznym i trenerowi Energa Wybrzeże Gdańsk - Górnik Zabrze 29:29, karne 3:4. Horror za 1 punkt. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom ręcznym i trenerowi

Po powrocie na parkiet dwa razy z rzędu trafił Patryk Pieczonka, a na 27:24 poprawił Stępień. Tym razem, wzorem kilku meczów w tym sezonie, w tym ostatniego u siebie z Górnikiem Zabrze, nie roztrwonili przewagi w końcówce.

Trener Marcin Janas jeszcze dwukrotnie brał czas, próbując pobudzić gospodarzy do pościgu. Próbował też gry siódemką zawodników w ataku. Mimo że skuteczny był Paweł Podsiadło (łącznie 8 bramek, w tym 3 z 5 ostatnich dla miejscowych), pomiędzy jego interwencjami szkoleniowca Unii dwie arcyważne bramki zdobyli: Michał Peret i Pieczonka. Tym samym w 56. minucie było już 31:27 dla gdańszczan.

Energa Wybrzeże odniosła trzecie ligowe zwycięstwo w tym sezonie. Pozostaje jednak nadal na ostatnim miejscu w tabeli. Przypomnijmy, że do zakończenie rundy zasadniczej pozostały jeszcze cztery kolejki.

Energa Wybrzeże Gdańsk 2023/24 - relacje ze wszystkich meczów oraz terminarz do końca sezonu

Następnie drużyny z miejsc 9-14 zmierzą się
jeszcze każdy z każdym, ale bez rewanżów. Dopiero wówczas najsłabszy zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra o utrzymanie w barażach.

14 Energa Wybrzeże Gdańsk 22 3 0 2 17 617:692 11
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2024-02-29