GP siatkarek

12 lipca 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
20 tysięcy dolarów zarobiły polskie siatkarki za trzecie miejsce w debiucie w Grand Prix. W japońskim Kawasaki biało-czerwone pokonały gospodynie 3:2 (22:25, 25:16, 25:14, 28:30, 15:11) oraz przegrały z Rosją 0:3 (12:25, 22:25, 17:25) i Włochami 0:3 (15:25, 21:25, 22:25). W klasyfikacji generalnej rozgrywek, w których startuje dwanaście drużyn, zespół Andrzeja Niemczyka jest ósmy.

POLSKA: Śliwa, Niemczyk-Wolska, Mróz, Liktoras, Przybysz, Karczmarzewska oraz Barbachowska (libero), Skowrońska, Bełcik, Ciaszkiewicz, Leśniewicz

W Grand Prix (z pulą nagród 1,295 miliona dolarów) - żeńskim odpowiedniku Ligi Światowej - zespoły zagrają trzykrotnie w grupach. Gdy Polki (bez kontuzjowanej Kamili Frątczak), walczyły w Japonii, grano także w Bangkoku i w Miao Li na Tajwanie.

Jedyny sukces na inaugurację Polki odnotowały w meczu z Japonkami. Zgodnie z tradycją gier z tym rywalem, mecz składał się z pięciu setów, ale w przeciwieństwie do Pucharu Świata oraz turniejów w Montreux i Courmayer, tym razem górą były biało-czerwone. Po pierwszej przegranej partii dwie następne wygrały głównie za sprawą Małgorzaty Wolskiej-Niemczyk, która zdobyła 25 punktów. Była szansa na zwycięstwo w czterech setach. Polki prowadziły 5:1, a w końcowce z 21:23 wyszły na prowadzenie i miały piłkę meczową. W tie-breaku było już spokojniej. Gospodynie dały za wygraną przy 10:10.

Pozostałe dwa mecze były bez historii. Zespół Niemczyka poddał się Rosji po godzinie i 19 minutach gry, a z Włoszkami ustał na parkiecie dwie minuty krócej.