Gdańscy żeglarze na podium w Japonii. W Sopocie regaty katamaranów

Najnowszy artukuł na ten temat

Igrzyska olimpijskie w Tokio. Nowa data 23 lipca 2021 roku

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na trasie regat w Japonii.
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na trasie regat w Japonii. fot. materiały prasowe PZŻ

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiG Gdańsk) zajęli 3. miejsce w klasie 49er w regatach żeglarskich otwierających Puchar Świata 2018/19. Rywalizacja odbyła się w Enoshimie, czyli na akwenie, na którym w 2020 roku zostanie rozegrana walka o olimpijskie medale. W Marsylii przedstawiciele trójmiejskich klubów zajęli miejsca w pierwszej "10" mistrzostw świata juniorów 49er i 49FX. Natomiast w Sopocie sezonu nie kończą jeszcze katamarany.

PIERWSZE KWALIFIKACJE DO STARTU W IGRZYSKACH 2020 DLA POLSKICH ŻEGLARZY

Na niespełna dwa lata przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio (inauguracja 24 lipca 2020) żeglarze przymierzyli się do przygotowywane dla nich akwenu. Pierwsze regaty sezonu 2018/19 odbyły się w Enoshimie, czyli na wyspie położonej nieopodal stolicy Japonii. We wszystkich klasach zaprezentowało się blisko pół tysiąca zawodniczek i zawodników z 45 państw. Polska wystawiła 12-osobową ekipę w pięciu specjalnościach. Trójmiast było reprezentowane przez załogi 49er.

Od początku rywalizacji dobre radzili sobie Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński. Rozpoczęli od 2. miejsca i taką też lokatę zajmowali po dziewięciu startach. Co więcej załoga AZS AWFiS Gdańsk miała identyczną liczbę punktów (52) jak prowadzący James PetersFynn Sterritt (W.Brytania). W walce o zwycięstwo liczyli się jeszcze Nowozelandczycy Logan Dunning BeckOscar Gunn (56 pkt.).

W ostatnim wyścigu wystartowało 10 najlepszych duetów i był on punktowany podwójnie. Niestety, słaby start przydarzył się gdańszczanom, którzy metę osiągnęli na ostatniej pozycji. Tym samym w końcowej klasyfikacji spadli na 3. miejsce za Nowozelandczyków, którzy finiszowali z 8. lokatą. Ten wyścig jak i całe regaty wygrali Peters i Sterritt. I całe szczęście, bo gdyby dali się wyprzedzić załodze Mathieu Fei i Noe Delpch, ostatecznie drugiej w "medalowym", to dla Polaków w ogóle nie byłoby miejsca na podium. Pokonali Francuzów różnicą tylko 1 punktu.

- Jesteśmy zadowoleni z wyniku. To był nasz pierwszy start na tym akwenie. Ponadto startowaliśmy na nowej łódce. Mieliśmy mało czasu, żeby dobrze ustawić cały sprzęt - podkreślają gdańszczanie.
W stawce 27 załóg klasy 49er słabiej w Japonii żeglowali Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki. Tegoroczni wicemistrzowie Europy na przyszłym olimpijskim akwenie wygrali jeden bieg, ale aż w pięciu byli poza "10". Ostatecznie zajęli 15. miejsce.

Z pozostałych reprezentantów Polski do wyścigów medalowych zakwalifikowało się troje. Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) w klasie RS:X uplasował się na 6. miejscu. Natomiast na łódkach typu 470 Agnieszką SkrzypulecJolantą Ogar (Sejk Pogoń Szczecin) skończyły z 8. lokatą.

W Marsylii zakończyły się mistrzostwa świata juniorów, w których w czołowej "10" uplasowały się trójmiejskie załogi. Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS) zajęły 6. miejsce w klasyfikacji generalnej, a 4. liczący tylko żeńskie duety w klasie 49erFX. Polki aż pięć z ośmiu wyścigów kończyły w pierwszej ósemce, z czego cztery w pierwszej czwórce. Przypomnijmy, że w cześniej w seniorskich mistrzostwach Europy uplasowały się na 8. pozycji.

W klasie 49er juniorów ósmą załogą świata zostali Mikołaj StaniulJakub Sztorch (YKP Gdynia). W siedmiu na jedenaście startów byli w czołowej "10", a jeden z wyścigów wygrali.

Zarówno osiągnięcia pań jak i panów są najlepszymi w historii polskich startów w tych klasach w tej rangi imprezie.

Medale zdobyli: Szwedki Vilma Boreck i Malin Tengstrom, Finki Ronja Gronblom i Sara Ehrnrooth oraz Holenderki Willemijn Offerman i Judith Engberts. Natomiast wśród juniorów wywalczyli Irlandczycy Robert Dickson i Sean Waddilove, a kolejne miejsca na podium obsadzili: Niemcy Max Stingele i Linov Scheel oraz Dańczycy Daniel Nyborg i Sebastian Wright Olsen.

POZNAJ ZASADY KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH W ŻEGLARSTWIE NA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE 2020

W UKS Navigo Sopot nie tylko wrzesień należy do katamaranów.
W UKS Navigo Sopot nie tylko wrzesień należy do katamaranów. fot. Rafał Czepułkowski/FotoSurf
W Sopocie królują katamarany. Wyłoniono medalistów mistrzostw Polski w klas A, F-18 i Open, a regaty zgromadziły na starcie 70 uczestników. Natomiast 22 i 23 września odbędzie się rywalizacja o Puchar UKS Navigo, czyli klubu, który dysponuje najmocniejszą flotą w tej specjalności w kraju.

W klasie A gospodarze sięgnęli po wszystkie medale. Wygrał Maciej Żarnowski, tegoroczny wicemistrz Europy w A-class, a kolejne miejsca zajęli: Jacek Noetzel (zawodnik i prezes UKS Navigo w jednej osobie) i Marcin Badzio.

W A-class Classic całe podium było zaś trójmiejskie. Zwycięzcę Marka Żebrowskiego, aktualnego mistrza Europy w tej specjalności i Ewę Górską (oboje Navigo) przedzielił Kacper Wysocki (YK Stal Gdynia), który był także najlepszym juniorem w regatach.

CYKL TROJMIASTO.PL SPORT TALENT: POZNAJ BLIŻEJ ANNĘ ŚWITAJSKĄ

W kategorii Open klasyfikacja została ustalona po zastosowaniu przelicznika Texel. Wygrali Tymoteusz BendykAnna Świtajska, którzy żeglowali na katamaranie olimpijskiej klasy Nacra 17. Kolejne medale także dla reprezentantów Navigo: srebro - Maja NiemiraOskar Niemira, brąz - Zuzanna SzadziulSzymon Cierzan.

Te dwa ostatnie duety były najlepsze w kategorii medalowej, a brąz zdobyli w niej Tymoteusz CierzanMikołaj Chłopek, oczywiście z UKS Navigo.

Jedyne seniorskie złoto wyjechało z Sopotu po rywalizacji Formuły 18. Mistrzami zostali Krzysztof BassakPiotr Siciński (YKP Warszawa). Srebro i brąz dla gospodarzy: 2. Michał SurowiecDaniel Dołęga, 3. Łukasz WroczyńskiRafał Schleifer.