• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdański Klub Żeglarski ma rosnąć w siłę

jag.
12 maja 2011 (artykuł sprzed 11 lat) 
Trzech mistrzów olimpijskich: Mateusz Kusznierewicz, Adam Korol i Leszek Blanik. Dwaj pierwsi mogą popłynąć po złoto także w przyszłym roku w Londynie. Trzech mistrzów olimpijskich: Mateusz Kusznierewicz, Adam Korol i Leszek Blanik. Dwaj pierwsi mogą popłynąć po złoto także w przyszłym roku w Londynie.

Mistrzowie olimpijscy Adam KorolLeszek Blanik uroczyście pasowali Mateusza Kusznierewicza na członka Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. Ambasador ds. morskich Gdańska obiecał, że przywiezie z igrzysk olimpijskich w Londynie złoty medal oraz zrobi wszystko, aby jego nowy klub szybko się rozwijał. Na razie są w nim 44 zawodniczki i zawodnicy.

.

GKŻ stworzył Grzegorz Mańkucki w 2007 roku. W pierwszym roku liczył pięciu członków. Obecnie prowadzi szkolenie w zakresie klas Optymist, deski UKS oraz Techno. W tym sezonie zadebiutuje również w juniorskiej rywalizacji w olimpijskiej specjalności RS:X.

- Od roku analizowałem działalność gdańskich klubów. Przedstawiają one bogatą ofertę od żeglarstwa sportowo-regatowego, przez turystycznym na morskim kończąc. Ja chciałbym wspierać ten pierwszym cel. Uznałem, że właśnie GKŻ ma w tym względzie największy potencjał. Mam zapewnienie od władz miasta, że wraz z moim akcesem do tego klubu otrzyma on pomoc sprzętowo i finansowo. Wówczas będzie szansa, aby zwiększyć liczbę trenujących, a w przyszłości ułatwić to co w żeglarstwie jest najtrudniejsze, czyli przejście z wieku juniora do kariery seniorskiej - deklarował Kusznierewicz.

Mateusz został 44 członkiem GKŻ, ale nie otrzymał legitymacji, bo klub się ich jeszcze nie... dorobił. W zamian było pasowanie na gdańskiego zawodnika, którego dokonali Korol, Blanik i szef gdańskiego sportu, Andrzej Trojanowski. Ponadto najmłodsi członkowie klubu powitali Kusznierewicza własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami oraz koszulką, na której uwidoczniono wszystkie starty olimpijskie Mateusza, wraz z życzeniem zdobycia złota w Londynie.

- Taki jest mój cel. To będą moje piąte i ostatnie igrzyska. Chciałbym pożegnać się złote. Potem w planie mam szereg działań na rzecz promocji Gdańska w ramach idei odwracania się miasta twarzą do morza, a także spróbuje powalczyć o udział w Pucharze Ameryki - zdradził nam 36-letni żeglarz, który w kolekcji ma aż trzynaście medali w klasach olimpijskich z igrzysk, mistrzostw świata i Europy.

Żeglarz, który dotychczas startował w barwach YKP Warszawa, w którym to klubie się wychował, a teraz otrzymał od niego honorowe członkostwo, to m.in. mistrz olimpijski z 1996 roku, trzykrotny mistrz świata (1998, 2000, 2008) oraz dwukrotny złoty medalista regat o championat kontynentu (2000, 2004).

Mimo zmiany barw klubowych Kusznierewicz nadal będzie startować w klasie Star, a jego załogantem będzie Dominik Życki, który pozostaje w Spójni Warszawa. Ten duet aktualnie trenuje w Górkach Zachodnich przed regatami Pucharu Świata w Medemblik, a następnie na olimpijskim akwenie w Weymouth.

- Otrzymaliśmy nową łódkę. Ochrzciliśmy ją nazwą "b'londynka". Najbliższe regaty, podobnie jak te ostatnie na Majorce, służyć będą jeszcze testom sprzętowym. Natomiast w Anglii chcielibyśmy już walczyć na całego - dodaje Kusznierewicz.

Przypomnijmy, że eliminacje olimpijskie tak zostały ustawione przez PZŻ, że jeśli Kusznierewicz z Życkim byliby na podium regat Pucharu Świata w Weymouth, a następnie weszliby do "trójki" w próbie olimpijskiej na tym akwenie, to już latem otrzymaliby nominację do startu w Londynie. Jeśli to się nie uda, to następnym podejściem do zdobycia kwalifikacji będą grudniowe mistrzostwa świata w Australii.

- Nie ukrywam, że zależy mi na jak najszybszym zdobyciu kwalifikacji, aby był czas na dobre przygotowania. Dlatego powoli wycofuje się z czynnego udziału w projektach promocyjnych, nad którymi mocno pracowaliśmy w ostatnim czasie. Najczęściej wychodziłem z domu przed ósmą, a zdarzały się dni, że wracałem i po 22 - dodaje Kusznierewicz.

Od 2009 roku żeglarz jest ambasadorem Gdańska ds. morski, w ubiegłym roku zdecydował się na stałe tutaj przeprowadzić. Obecnie pracuje m.in. nad obchodami dnia morza, ogólnopolską inauguracją sezonu żeglarskiego, zlotem żaglowców Baltic Sails, wodowaniem dwóch historycznych żaglowców Zaruskiego i Bonawentury, programem edukacji morskiej dla gimnazjalistów czy tworzeniem galerii sław polskiego żeglarstwa.

- Wraz z Fundacją Gdańską pomysłów na promocję mamy co najmniej na piętnaście lat - zapewnia Kusznierewicz, który w tym roku za duży sukces poczytuje to, że latem uda się zaprosić do Gdańska żaglowiec "Bounty", znany z filmu "Piraci z Karaibów".

Gdański Klub Żeglarski zajmuje się szkoleniem wspomagając harmonijny rozwój dzieci w zakresie zajęć wodno-żeglarskich, ogólnorozwojowym oraz nauki i doskonaleniu pływania. Latem treningi odbywają się w nowoczesnej Bazie Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego AZS na bezpiecznym akwenie rozlewiska Wisły Śmiałej oraz Zatoki Gdańskiej. Zimą zajęcia prowadzone są w sali, basenie oraz ściance wspinaczkowej.
Ci wszyscy, którzy zapiszą się do klubu w maju, nie muszą płacić wpisowego. Informację pod numerem telefonu 502 261 861, a także w punkcie na pływalni MOSiR na ul. Chałubińskiego 13 od poniedziałku do piątku w godz. od 16.00 do 18.00 oraz w soboty od 10.00 do 13.00.
jag.

Opinie (15) 3 zablokowane

 • Mimo sympatii dla Mateusza -reklamówka siedzącego w sztormiaku warszawiaka, w upalny dzień nad Motławą, tak się ma do (2)

  przedstawienia wizerunku Gdańska, co pensja Budynia do poziomu życia gdańszczan.

  • 15 3

  • Dokładnie!

   • 3 1

  • pan Mateusz

   to człowiek sukcesu przy tym cały czas "na poziomie"; sodówka nie uderza do głowy;

   • 2 0

 • ladne bajki, ale rzec

  wszystko fajnie, tylko ich baza znajduje sie tam gdzie bociany petle maja
  mieszkajac nawet we wrzeszczu szybciej sie dostac mozna do gdyni niz do gorek zachodnich
  gkz klub z tradycjami! gratuluje
  prawie jak ykp warszawa, z tym ze prawie robi wielka roznice
  panie mateuszu za chate nad motlawa mozna rozne bzdury wygadywac

  • 8 5

 • głosy zawistnych jak zwykle na czołówce

  a mi się podoba że coś robią

  • 4 8

 • A Maciek Grabowski to przepraszam walczy o nominację olimpijską z kim? (1)

  A Maciek Grabowski to przepraszam walczy o nominację olimpijską z kim? W artykule nie mowy o tym mowy, że Kusznierewicz musi wygrać z Maćkiem (cykl imprez ustanowionych przez PZŻ kończy się w kwietniu 2012). Jest tylko mowa, że Polska aby wywalczyć dla swojego reprezentanta (Maćka albo Mateusza) musi zająć miejsce na podium MŚw.

  • 7 1

  • Maciek Grabowski

   najpierw musi wygrać z samym sobą
   a potem dopiero z Kusznierewiczem
   przejrzyj wyścigi z tamtego i tego roku

   ile jest 20:0 czy 30:0 dla Kusznierewicza?

   a jak wyglądają kwalifikacje jest dokładnie wyjaśnione
   Przypomnijmy, że eliminacje olimpijskie tak zostały ustawione przez PZŻ, że jeśli Kusznierewicz z Życkim byliby na podium regat Pucharu Świata w Weymouth, a następnie weszliby do "trójki" w próbie olimpijskiej na tym akwenie, to już latem otrzymaliby nominację do startu w Londynie. Jeśli to się nie uda, to następnym podejściem do zdobycia kwalifikacji będą grudniowe mistrzostwa świata w Australii.

   • 0 3

 • to Mateusz jedzie na igrzyska??!!

  jeszcze lekko może dostać lanie od Grabowskiego w eliminacjach, nigdy nie mial takiego konkurenta na krajowym podórku jak ma teraz...ale nie ma to jak dobry PR...
  Jak już ktoś ma szanse przywieźć złoto dla Gdańska z Londynu to jest to Piotr Myszka, mistrz świata w RSX ( choć konkurenta też ma konkretnego- Miarczyńskiego)

  • 7 1

 • do tych dwoch wyzej (1)

  nie rozsmieszajcie

  obejrzyjcie sobie wyniki z HYERS

  coś komu 20 miejsca pływa Grab

  a teraz Cebula dostał jeszcze nową łódkę i mu odjedzie

  a w artykule jest o eliminacjach krajowych

  kto dwa razy jest na podium w Weymouth jedzie do Londynu bez względu co będzie później

  • 1 3

  • o! wyrocznia widze się odezwała...

   chlopie.nikt tego nie bedzie czytał ze zrozumieniem bo tu nie ma co czytać...

   • 1 0

 • a w 2016 Stara już nie będzie na igrzyskach... (1)

  przesiądzie się na katamaran?

  • 0 0

  • jest napisane ze konczy z igrzyskami

   • 0 0

 • 3 lalusie

  Robią sobie reklamę .Chyba będą startować z list ...

  • 1 0

 • a ja kibicuję starzystom z Gdyni, mimo iż jestem Gdańszczaninem (1)

  No tak klasyczny przykład robienia szumu w mediach i pomijania istotnych faktów.
  Mateusz i Dominik to dobrzy żeglarze ale młoda załoga Grabowski/Lesiński z tego co widać rośnie w siłe. Szkoda, że jest to nierówna walka... Widać, że wystarczy zrobić wokół siebie trochę zamieszania medialnego i eliminacje przyznane. Czyżby Mateusz obawiał się rywali?? tak to z boku wygląda..

  • 2 0

  • ty chyba nie wiesz co piszesz

   młoda załoga a ile lat ma Grabowski ?
   30-kilka

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane