Chlewińska i Glonek najlepsi w PP

15 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Radosław Glonek wygrał zawody Pucharu Polski po raz trzynasty w karierze. Radosław Glonek wygrał zawody Pucharu Polski po raz trzynasty w karierze.

Reprezentanci Sietom AZS AWFiS Gdańsk zdominowali zawody Pucharu Polski we florecie. Rywalizację kobiet w 35. Memoriale Jana Pieczyńskiego wygrała Karolina Chlewińska, a wśród mężczyzn najlepszy w Poznaniu okazał się Radosław Glonek.

Po przeciętnych wynikach w marcowych zawodach Pucharu Świata florecistki wróciły na krajową planszę. Na międzynarodowej arenie wybranki nowego selekcjonera kadry Pawła Kantorskiego nie przebiły się powyżej 12. miejsce. Z tą lokatą starty w Budapeszcie i Tauberbischofsheim kończyła Martyna Synoradzka, a w St-Petersburg również 12. była Małgorzata Wojtkowiak (obie AZS AWF Poznań).

Z tego powodu właśnie w zawodniczkach gospodarzy upatrywano głównych faworytek memoriałowych bojów o punkty w ramach Pucharu Polski. Jednak pogodziła je Karolina Chlewińska. Gdańszczanka w półfinale pokonała Synoradzką 11:4, a w finale, równie pewnie, gdyż 11:5 odprawiła Wojtkowiak.

Dzięki wygranej w Poznaniu podopieczna Adama Kaszubowskiego awansowała na trzecie miejsce listy klasyfikacyjnej, która będzie podstawą powołania reprezentacji Polski seniorek na imprezy rangi mistrzowskiej.

Natomiast prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski pozostało w rękach Gdańska. Z tą tylko różnicą, że nową liderką została Marta Łyczbińska, która przejęła przodownictwo po Magdalenie Knop, dzięki 3. miejscu w Poznaniu.

Kobiety ćwierćfinały:
Karolina Chlewińska (Sietom) - Maria Vetulani (Warta Muszkieterowie Poznań) 15:6, Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) - Anna Rybicka 12:9, Marta Łyczbińska - Emilia Rygielska (wszystkie Sietom) 14:10, Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) - Hanna Łyczbińska (Sietom) 9:8

Półfinały: Chlewińska - Synoradzka 11:4, Wojtkowiak - M. Łyczbińska 5:4

Finał: Chlewińska - Wojtkowiak 11:5

Kolejność:
1. Chlewińska, 2. Wojtkowiak, 3. M. Łyczbińska i Synoradzka, 5. H. Łyczbińska, 6. Rybicka, 7. Rygielska, 8. Vetulani
------------------
9. Katarzyna Gutowska, 10. Zuzanna Sobczak, 11. Magdalena Knop, 15. Monika Paliszewska (wszystkie Sietom)

3. Chlewińska 385

W marcowych zawodach Pucharu Świata florecistów liderem biało-czerwonych stał się Michał Majewski. Bratanek nowego selekcjonera kadry - Piotra - zajął 12. miejsce w St.Petersburgu oraz 13. w Bonn.

Jednak w Pucharze Polski na przodownika listy klasyfikacyjnej już w ćwierćfinale znalazł receptę Filip Płocharski. 23-letni gdańszczanin pokonał Majewskiego 15:14, a potem dotarł aż do finału.

Pojedynek o 1. miejsce był wewnętrzną sprawą Sietom AZS AWFiS. Radosław Glonek wygrał z Płocharskim 15:8. Na podium, na jego najniższym stopniu, stanął jeszcze jeden z podopiecznych Stanisława Szymańskiego. Trzeci był Paweł Kawiecki, który w półfinale uległ Płocharskiemu 13:15.

Paweł w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski jest współliderem wraz z Rajskim. Zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn do zakończenia rywalizacji w tym cyklu pozostało po jedynych zawodach.

Mężczyźni ćwierćfinały
Radosław Glonek (Sietom) - Tomasz Gmerek (KSz Wrocławianie) 15:10, Filip Płocharski (Sietom) - Michał Majewski (AZS-AWF Warszawa) 15:14, Paweł Kawiecki - Maciej Włosek (obaj Sietom) 12:6, Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań) - Piotr Janda (Sietom) 15:14

Półfinały: Glonek - Ciepły 15:8, Płocharski - Kawiecki 15:13

Finał: Glonek - Płocharski 15:8