UG lepszy w akademickich derbach futsalu

Marta
8 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Od wysokiego wyjazdowego zwycięstwa rozpoczęli walkę w play-out Futsal Ekstraklasy piłkarze halowi AZS UG. Gdańszczanie wygrali z AZS UŚ Katowice 5:0 (1:0). Mimo wyraźnego zwycięstwa meczu na Śląsku nie mogą zaliczyć do łatwych, dwie bramki w tym spotkaniu zdobył Michał Horbacz.

0:1 Friszkemut (12)
0:2 Knioch (29)
0:3 Ziarko (29)
0:4 Horbacz (39)
0:5 Horbacz (40)

AZS UG: Burglin, Wolski - Szymański, Grabowski, Musik, Friszkemut, M.Olszewski, Knioch, Horbacz, Ziarko, Pawicki, Rathnau.

Zwycięstwo na Śląsku przybliża gdańszczan do celu jakim jest utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ekipa AZS UG po sezonie zasadniczym znalazła się w gronie drużyn z miejsc 9-12 i o ligowy byt musi walczyć w fazie play-out. Cztery ekipy zmierzą się w niej systemem "mecz i rewanż" ekstraklasę opuszczą dwa ostatnie zespoły.

Pierwsze minuty spotkania przypominały spotkanie sprzed trzech tygodni, kiedy padł remis 1:1. Żadna z drużyn nie mogła znaleźć sposobu na pokonanie dobrze grających bramkarzy. Udało się to dopiero Pawłowi Friszkemutowi, który w 12. minucie meczu wykorzystał potknięcie jednego z rywali i z łatwością skierował piłkę do siatki. W pierwszej części meczu więcej goli już nie padło. Mimo prowadzenia, pełniący obowiązki pierwszego szkoleniowca akademików Michał Janiak, po pierwszej połowie miał wiele uwag do swoich zawodników głównie ze względu na słabe tempo gry.

Przyniosło to efekt w drugich dwudziestu minutach. Gdańszczanie kilkukrotnie groźnie atakowali jednak ponownie bez skutku. Kluczowe dla obrotu spraw było 13 sekund w 29 minucie meczu, kiedy najpierw do siatki trafił Łukasz Knioch, a później na 3:0 podwyższył
poprawił Patryk Ziarko. Trzybramkowe prowadzenie uspokoiło podopiecznych Michała Janiaka, którzy starali się od tego momentu skupić na defensywie i zaskakiwać kontrami. Szkoleniowiec ekipy z Katowic na 6 minut przed końcem wycofał bramkarza jednak gra w przewadze katowiczan była zbyt powolna aby choć raz zagrozić Jackowi Burglinowi.

Bramki w końcówce zdobywali za to goście z Gdańska, a konkretnie Michał Horbacz który w 39. i 40. minucie ustalił wynik spotkania. Zwycięstwo nad katowiczanami daje gdańszczanom 6 pkt. przewagi nad miejscem spadkowym na 5 meczów przed zakończenie ligi, stanowi to więc niezłą zaliczkę zwłaszcza, że kolejne 3 spotkania gdańszczanie rozegrają na własnym parkiecie.

W drugim meczu fazy play-out Futsal Ekstraligi: GKS Tychy - Gwiazda Ruda Śląska 3:6 (2:3).

Tabela play-out
(do tabeli doliczane są punkty i bramki z sezonu zasadniczego zainteresowanych drużyn)
(kolejno: mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bilans, punkty)

1. AZS UG Gdańsk 1 1 0 0 33:23 14
2. GKS Tychy 1 0 0 1 24:29 10
3. AZS UŚ Katowice 1 0 0 1 19:23 8
4. Gwiazda Ruda Śląska 1 1 0 0 23:24 6