Gdynianie Filipowicz i Buksak na piątkę

21 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Medaliści mistrzostw Europy w klasie 29er. Medaliści mistrzostw Europy w klasie 29er.

Francuzi Kevin Fischer i Yannick Jauvin zostali mistrzami Europy w klasie 49er. Najlepiej z reprezentantów Polski w stawce 99 załóg z 18 państw spisali się Przemysław Filipowicz i Dominik Buksak (YKP Gdynia), którzy uplasowali się na piątym miejscu. Festiwal żeglarski Ergo Hestia Cup trwa w Sopocie nadal. W sobotę startuje m.in. championat kontynentu w klasie RS:One.

W turze finałowej aura pozwoliła rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi. W grupie złotej rywalizowało 25 najlepszych załóg po eliminacjach. Na starcie do decydującej rozgrywki każdy otrzymał tyle punktów, na którym miejscu ukończył pierwszą część regat. Składało się na nią siedem wyścigów.

W gronie kandydatów do medali mieliśmy dwa polskie duety. Sara Piasecka/Marek Kalinowski (Baza Mrągowo) przystępowali do rundy finałowej z szóstego, a Przemysław Filipowicz/Dominik Buksak z siódmego miejsca (zobacz wyniki po eliminacjach).

Dziesięć finałowych wyścigów (dwa najsłabsze starty z nich każdej załodze zostały anulowane) w znacznym stopniu zburzyło wcześniej ustaloną klasyfikację. Dość powiedzieć, że mistrzami zostali Kevin Fischer i Yannick Jauvin, którzy po eliminacjach zajmowali dopiero 11. pozycję. W decydującej fazie regat Francuzi wygrali jednak aż cztery wyścigi, a złoto zapewnili sobie w ostatnim wyścigu, przypływając do mety tuż przed Idą Marie Baad Nielsen/Marie Thusgard Olsen.

Załoga YKP Gdynia szanse na podium pogrzebała między 6. a 9. wyścigiem. Cztery raz z rzędu Filipowicz i Buksak przypływali poza "10". Jednak podopieczni Krzysztofa Kierkowskiego pokazali, że jak ustabilizują formę, to stać ich na walkę z najlepszymi. Dwa finałowe wyścigi ukończyli na drugim miejscu, a w klasyfikacji końcowej zdobyli wysoką piątą lokatę.