• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PZPN reformuje, poziom piłki się obniża

Józef Gładysz
26 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

Lechia Gdańsk

W Młodej Ekstraklasie sześciokrotnie odbyły się derby Trójmiasta. Do seniorskiej piłki wypromował się z nich m.in. Mateusz Szwoch (z lewej). W Młodej Ekstraklasie sześciokrotnie odbyły się derby Trójmiasta. Do seniorskiej piłki wypromował się z nich m.in. Mateusz Szwoch (z lewej).

"Likwidacja Młodej Ekstraklasy jest błędem, gdyż to przedsionek dorosłej piłki. Zresztą wypaczono ideę tych rozgrywek już wcześniej, gdyż zsyłano do niej doświadczonych piłkarzy niczym na Sybir. A ci gracze mają trafiać do rezerw, które pod groźbą odebrania licencji, powinien prowadzić każdy klub ekstraklasy. Tymczasem w tym sezonie takie drużyny mają tylko Lechia i Pogoń. Natomiast Centralna Liga Juniorów została wprowadzona o kilka lat za późno. Istnieje groźna, że poziom piłkarska młodzieżowego jeszcze się obniży, bo nie będzie gdzie nauczyć się gry pod pressingiem, z agresywnym rywalem, co zaowocowało m.in. piątkową porażką z Ukrainą" - ocenia trener Józef Gładysz zmiany w polskim futbolu, które wejdą w życie od sezonu 2013/14.



Czy utworzenie Centralnej Ligi Juniorów i likwidacja Młodej Ekstraklasy to dobre rozwiązanie?

PZPN zdecydował się na likwidację Młodej Ekstraklasy zaledwie po sześciu latach działalności tych rozgrywek. Moim zdaniem to błąd. Przecież dzięki tej lidze wielu młodych zawodników, którzy już byli za dobrzy, aby grać z juniorami, a jeszcze nie mogli przebić się do drużyny seniorów, znajdowało się jakby w przedsionku, swoistej poczekalni profesjonalnego futbolu.

Nic nie stało na przeszkodzie, aby te rozgrywki były dalej kontynuowane. Można przytoczyć wiele nazwisk piłkarzy, którzy wypromowali się w Młodej Ekstraklasie, a później z powodzeniem grali w ekstraklasie. Są też tacy, jak na przykład Wolski, Teodorczyk, Wszołek, Kucharczyk czy Żyro, którzy trafili już do seniorskiej reprezentacji Polski. Także w Lechii Gdańsk kilku nastolatków przeskoczyło z ME do pierwszej drużyny.

Młoda Ekstraklasa była tym bardziej potrzebna, gdyż zespoły ekstraklasy nie prowadzą rezerw! W tym sezonie, w tej klasie rozgrywkowej jedynie Lechia i Pogoń Szczecin mają drugie drużyny.

Dlatego moim zdaniem należało podjąć decyzję nie tylko o utrzymaniu Młodej Ekstraklasy, ale do wymogów licencyjnych uprawniających do gry w ekstraklasie trzeba było dopisać obowiązek posiadania przez klub zespołu rezerw co najmniej w IV lidze.

Wówczas możliwość ogrania się na tym poziomie mieliby zawodnicy, którzy nie występowaliby w ekstraklasie z uwagi na słabszą formę, bądź wracający do gry po kontuzji, czy też gracze wiekowi, którzy też potrzebują gdzieś występów na boisko do czasu wygaśnięcia kontraktu.

Dotychczas ci ostatni byli odstawiani do Młodej Ekstraklasy co było niewłaściwe. Ponadto wielokrotnie czytałem w prasie opinie, że trenerzy zsyłają za karę do ME piłkarza, który podpadł z jakichkolwiek względów i wówczas do tej drużyny był karnie relegowany niczym na Sybir.

To było wypaczenie idei Młodej Ekstraklasy. Ta klasa rozgrywek nie miała być karną kolonią
tylko chodziło o podniesienie poziomu młodych zawodników i znalezienie właściwego miejsca dla juniorów bądź graczy, którzy są w progu wiekowym między 19 a 23. rokiem życia.

Po ogłoszeniu decyzji o likwidacji Młodej Ekstraklasy od nowego sezonu na razie nie zauważyłem żadnych problemów w podejściu piłkarzy do treningów, czy zniechęcenia z ich stron. Pracujemy spokojnie i zobaczymy, co się dalej urodzi.

Wiosną rozegraliśmy jeden mecz w Kielcach, wygraliśmy z Koroną 3:0. Z Piastem Gliwice i z Zagłębiem Lubin nie graliśmy z uwagi na zimę. W najbliższy czwartek, 28 marca zagramy w Krakowie z Wisłą.

Obecnie, mimo tych zaległych spotkań, jesteśmy na 5. pozycji. Dobra jesień zaostrzyła apetyty na kolejne zwycięstwa, ale naszym podstawowym celem jest nadal to, aby chłopcy jak najlepiej grali w piłkę. Jeśli ich umiejętności będą się poprawiać to z pewnością przełoży się to również na wyniki i wysokie miejsce w końcowej tabeli Młodej Ekstraklasy.

LECHIA W MŁODEJ EKSTRAKLASIE PO RUNDZIE JESIENNEJ

Uważam, że z powodzeniem można było pogodzić prowadzenie przez klub drużyn: rezerw, Młodej Ekstraklasy oraz w Centralnej Lidze Juniorów. Dzięki temu poziom mógłby się podnieść, a ponadto w szkoleniu w pierwszej drużynie i wokół niej znalazłoby się znacznie więcej piłkarzy niż ma to miejsce obecnie w klubach, które nie mają drugich zespołów seniorów.

Obecnie, jeśli likwidujemy rozgrywki młodzieżowe to jest niebezpieczeństwo, że poziom młodych piłkarzy może się jeszcze obniżyć. Tym bardziej, że Centralna Liga Juniorów została wprowadzona o kilka lat za późno. My trenerzy projekty, aby powołać takie rozgrywki, składaliśmy dużo wcześniej, sygnalizowaliśmy, że jest taka potrzeba.

Dzięki temu, że co tydzień spotykają się drużyny, które prezentują odpowiedni poziom, można podnosić również jakość szkolenia. Natomiast przez ostatnie lata tylko mistrzowie województwa mogli skonfrontować się na szczeblu ogólnopolskim. Pozostali grali wyłącznie na szczeblu regionalnym, gdzie istnieją duże dysproporcje w umiejętnościach. Na ogół są to bardzo słabe ligi juniorskie, w których wyniki 18:0 czy nawet 25:0 nie należą do rzadkości.

Zwycięzcy się nawet cieszą, pokonani bezradnie rozkładają ręce i nic się nie zmieniało od lat. A później spotykamy się z taką brutalną rzeczywistością jak w piątkowym meczu Polska - Ukraina, gdzie nasi reprezentanci nie potrafią przeciwstawić się drużynom, które grają bardzo agresywnie, pressingiem. Gdzie mieli się tego nauczyć, skoro od wieku juniora nie wymagało się tego od nich. Właśnie z uwagi na duże różnice w umiejętnościach poszczególnych drużyn, nie było to stosowane, bo przecież przeciwnik sam oddawał piłkę, gdyż był za słaby.

Reasumując - likwidacja Młodej Ekstraklasy jest złym posunięcie, wprowadzenie Centralnej Ligi Juniorów dobrym. Moim zdaniem utrzymując obie te formy rozgrywek, trzeba jeszcze dołożyć obowiązek posiadania przez kluby rezerw.

REZERWY LECHII ZDECYDOWANYM LIDEREM III LIGI GRUPY BAŁTYCKIEJ

Z punktu widzenia szkoleniowego im w wyższej klasie rozgrywkowej gra druga drużyna seniorów danego klubu, tym lepiej. Korzystne byłoby, aby i w naszym kraju, wzorem niektórych lig zachodnich, rezerwy mogły grać nie tylko do szczebla rozgrywek regionalnych, ale miałyby możliwość awansu nawet na zaplecze ekstraklasy. My, szkoleniowcy taką potrzebę widzimy.

Dla każdego piłkarza jest lepiej, gdy może zagrać w I czy II lidze niż w IV czy V. I to tego powinno się zmierzać. Tym bardziej, że rezerwy to jest drużyna dla piłkarzy, którzy już nie są juniorami, a teraz nie będą mogli grać również w Młodej Ekstraklasie. Na dziś on nie mieści się w "18 na ekstraklasie, ale jest w tej poczekalni i warto w jego rozwój inwestować, gdyż za kilka tygodni już może być potrzebny pierwszej drużynie.

Jednak rozumiem też aspekt organizacyjno-finansowy. Uczestniczenie rezerw w rozgrywkach ogólnopolskich znacznie zwiększyłoby koszty funkcjonowania takiej drużyny. Dlatego tutaj każdy klub musiałby znaleźć złoty środek i przyjąć taką strategię, aby rezerwy grały w jaki najwyższej klasie rozgrywkowej, ale na miarę możliwości finansowych klubu.
Józef Gładysz

Osoba

Józef Gładysz

Józef Gładysz

Urodzony 22 sierpnia 1952 roku w Gdańsku. Piłkarz pierwszej drużyny Lechii w latach 1970-82. Następnie trener piłkarski. Wychowawca wielu pokoleń zawodników Lechii, w tym reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych.

W rundzie wiosennej sezonu 1996/97 prowadził pierwszą drużynę seniorów gdańskiego klubu, ale przede wszystkim pracował z młodzieżą. W 1995 roku doprowadził zespół juniorów młodszych do tytułu mistrza Polski, mając w składzie m.in.: Marka Zieńczuka, Jarosława Bieniuka, Grzegorza Króla, Tomasza Dawidowskiego czy Dawida Banaczka, który w tym samym roku był mistrzem Polski do lat 17 zarówno w piłce nożnej jak i w... rugby.

W 2008 roku Gładysz z Lechią zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów młodszych. Z tej ekipy w drużynie seniorów biało-zielonych są obecnie: Adam Duda i Maciej Kostrzewa.

Od sezonu 2012/13 Gładysz jest w Lechii trenerem Młodej Ekstraklasy. Prowadzi też firmę Gładysz Sport, która zajmuje się m.in. szkółką piłkarską oraz organizacją obozów sportowych.

Kluby sportowe

Opinie (52)

  • Polska piłka to porażka! (2)

    Ciągle człowiek się łudzi, kupuje piwo, zasiada przed tv albo idzie na mecz i liczy na dobry wynik. Jak już uda się reprezentacji zakwalifikować na jakiś turniej to tam dają ciała :( Polska piłka to dno. O ekstraklasie czy I lidze to już lepiej nie wspominać. Napinamy się w trójmieście jedni na drugich (Arka-Lechia, itp.) a tak naprawdę nasze drużyny g....... znaczą w europie. Dziwię się że Eurosport chce jeszcze pokazywać ten szajs (extraklasa) na swojej antenie.

    • 6 1

    • (1)

      Nie znasz się pa pniaku.

      • 0 2

      • już wrociles ze szkoły dzieciaku??? Do lekcji marsz gówniarzu

        • 1 0

  • no i takie

    to reformy p. Bońka ...

    • 3 2

  • Koniec Bońka !

    Boniek musi odejść !! Lato wróć !

    • 5 5

  • Młoda ekstraklasa

    Młoda ekstraklasa nie wzbudza żadnych emocji i zainteresowań. Zawodnik 20-21 letni jak jest dobry to powinien grać w pierwszej drużynie. A jak nie jest na tyle dobry to w zespole rezerw. Każdy klub od II ligi wzywż powinien mieć obligatoryjnie zespół rezerw. Dzisiaj zdecydowana wiekszość klubów traktuje Młodą Ekstraklasę jak zespół rezerw. A najczęściej jak "karną kompanię" Zawodnik coś przeskrobał więc zsyłka do Młodej Ekstraklasy. W Młodej Ekstraklasie nie mażadnej "gry pod presją" bo nikogo nie interesujewyniki wynik poza Trenerem i samymi zawodnikami (i to nie zawsze). Dużo większe emocje z pewnością towarzyszyć będą meczom centralnej ligi juniorów. Jestem o tym przekonany.

    • 4 0

  • MAMY BEZNADZIEJNYCH TRENERÓW I SYSTEM.PIENIĄDZE SA OGROMNE I JAK KTOS STRZELI W DMOCH MECZACH BRAMKE POD RZAD TO JUZ

    JA JAKBYM TAK PRACOWAŁ I PARTOLIŁ ROBOTĘ TO JUŻ DAWNO SZUKAŁBYM JEDZENIA PO ŚMIETNIKACH I NIK NIE CHCIAŁBY MNIE ZATRUDNIĆ . A TU PROSZE PIŁKA TO ELDORADO DLA NIEUDACZNIKÓW

    • 0 1

  • JAK MOŻNA TĄ LIGĘ NAZYWAĆ EKSTRAKLASĄ TO JEST PRZECIEŻ EKSTRASZMACIANKA

    • 1 0

  • nasza reprezentacja w wypieszczonych fryzurkach

    jedyne co reprezentacja polska pokazała na meczu z Ukrainą... to w pięknym ujęciu posladki, by nie powiedzeć d*pę :) oraz że nie potrafią ani z piłką biegać ani dobiegać... Ukraincy rozgrywali akcje w 3 podaniach.. a my w podskokach , jakby w przydużych butach .. kompletne łamagi.. widać było , że naszej złotej 3-ce nie chce się strzelać goli, bo nie mogą ryzykować kontuzji w innych klubach, ale jak to jest że wstydu nie mają... teraz przed naszą reprezentacją kolejny najważniejszy mecz z piekarzami, rolnikami tzw. zwykłymi ludź... jak i ten mecz przegrają to już nigdy nigdy nawet na minutę nie zasiądę by ich oglądać nawet przed TV. .. ludzie na stadionie powinni zażądać zwrotu kasy od PZPN.. to by ich skuteczniej obudziło .. albo bojkot

    • 0 0

  • Coś w życiu trzeba robić !!!! (2)

    Piłka nożna jest na dnie ,czyli spaść niżej już nie można to po primo ,a po drugie leżącego się nie kopie . W poniedziałek idę na meczyk ot taki ze mnie oszołom .

    • 2 0

    • po co idziesz? nie warto, lechia lechia i co..... marny środek tabeli nędznej ekstraklasy. a gdzie europejskie puchary, gdzie liga mistrzów - tutaj zaczyna sie pilka

      • 0 1

    • Akurat dno jest już wyżej niż Polska piłka

      • 0 0

  • Nie odbierać młodym boiska !

    Podzielam generalny wniosek P. Gładysza.
    Widocznie PZPN doszedł do wniosku, ze eksport surowca piłkarskiego jest dla nich nie opłacalny. Funkcjonujący system wyprzedaży piłkarzy do klubów zagranicznych opiera się zasadniczo na występach w reprezentacji. Im lepiej znany selekcjoner tym wyższe ceny się uzyskuje. Każda taka transakcja to spora działka w kieszeni decydujących o tym kto przez pokazanie na murawie zyska kontrakt. Potem mamy wyniki jak polska reprezentacja, bo przecież nikomu w PZPN nie zależy na zgraniu zespołu, na stworzeniu identycznej współpracy między piłkarzami jaką mają w swoich zagranicznych klubach. Oni, czyli piłkarze - przyjeżdżają nie do gry w piłkę, a do uzyskania poświadczenia iż nadal są najlepszym towarem eksportowym PZPN.
    A co do tego ma Młoda Ekstraklasa ? Ano sporo ma. To konkurencyjna dla seniorów arena wyprzedaży. Tu się kupuje świeżaka objawiającego talent i zapędza się do intensywnego treningu ale tylko za granicą. Straty dla posiadaczy piłkarzy są jednak znaczne, bo za nie obrobiony talent płaci się dużo, dużo mniej. Eksport surowców jest zawsze wymuszaną domeną krajów słabych politycznie i utrzymywanych na niskim poziomie ekonomicznym. Jeżeli tego się chce uniknąć to najpierw trzeba stworzyć warunki do obróbki takich talentów w Polsce. Coś co P. Gładysz pięknie robi. Trzeba stworzyć zapory prawne przed trzebieniem pokazywanych w Młodej Ekstraklasie talentów i to zarówno przez polujących selekcjonerów zagranicznych, jak i przez lobujących wybranych piłkarzy w reprezentacji.
    Pozostawić młodych z ich rozgrywkami bo to jednak bardzo motywujące, ale za to ograniczyć
    durnowate zgrupowania reprezentacji na tydzień czy dwa przed meczem. Górski z Gmochem pokazali nam jak to się robi. Potrafili okiełznać takich indywidualistów jak Gadocha czy Lato. Boniek to już nie ich produkt nauczył się grać dopiero we Włoszech. Niewłaściwe podejście do zgrania zespołu stwarza widowisko jak Polska Ukraina, gdzie wychodzą na boisko gwiazdy, prężą mięśnie by dobrze wyglądać, a za ich plecami przeciwnik pakuje nam piłki do siatki.
    Jeżeli ktoś tam z polskich decydentów chronionych przez Platiniego tego nie rozumie to niech idzie po naukę robienia swego interesu do naszego Premiera. Uczyć się należy u Mistrzów !

    • 3 1

  • skandal?

    Cóż,na to nie ma lekarstwa.Są ludzie i taborety więc nie będzie zaskoczenia jak skopią babcię oczywiście w grupie bo to siła. Zal

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

80% LECHIA Gdańsk
11% REMIS
9% GKS Tychy

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 31 63 64.5%
2 Łukasz Gawlik 31 62 58.1%
3 Mariusz Kamiński 31 61 61.3%
4 Mirosław P. 31 60 64.5%
5 Mateo Wycz 31 60 61.3%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 30 18 5 7 50:26 59
2 Arka Gdynia 30 17 7 6 50:31 58
3 GKS Tychy 30 16 3 11 40:34 51
4 GKS Katowice 30 14 8 8 51:31 50
5 Wisła Kraków 30 13 10 7 56:37 49
6 Motor Lublin 30 14 7 9 41:36 49
7 Wisła Płock 30 13 9 8 43:39 48
8 Odra Opole 30 13 7 10 36:30 46
9 Górnik Łęczna 30 11 13 6 30:26 46
10 Stal Rzeszów 30 12 6 12 45:47 42
11 Miedź Legnica 30 10 11 9 39:32 41
12 Znicz Pruszków 30 11 4 15 28:37 37
13 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 30 8 10 12 43:45 34
14 Chrobry Głogów 30 9 7 14 30:47 34
15 Polonia Warszawa 30 7 9 14 36:44 30
16 Resovia 30 8 5 17 34:54 29
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 30 4 10 16 24:50 22
18 Zagłębie Sosnowiec 30 2 9 19 19:49 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 30 kolejki

  • ARKA GDYNIA - Resovia 3:2 (2:1)
  • Stal Rzeszów - LECHIA GDAŃSK 4:2 (1:0)
  • Wisła Kraków - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:1 (2:1)
  • GKS Tychy - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (1:0)
  • Polonia Warszawa - GKS Katowice 1:2 (1:0)
  • Miedź Legnica - Znicz Pruszków 1:2 (0:0)
  • Górnik Łęczna - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:1 (0:0)
  • Odra Opole - Motor Lublin 0:2 (0:2)
  • Chrobry Głogów - Wisła Płock 0:2 (0:1)

Ostatnie wyniki Lechii

27 kwietnia 2024, godz. 17:30
7% Stal Rzeszów
15% REMIS
78% LECHIA Gdańsk
Polonia Warszawa
93% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
3% Polonia Warszawa

Relacje LIVE

Najczęściej czytane