• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdyńskie żeglowanie nocną porą

jag.
30 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Nocne żeglowanie w GdyniMiłośnicy żeglarstwa regatowego w Gdyni w ostatnich dniach nie narzekali na brak atrakcji. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) wygrali wyścig nocny, a potem także całe zmagania w 49er Grand Prix Gdynia. Natomiast mistrzem Europy mastersów w klasie Laser z kompletem zwycięstw został Maciej Grabowski (Stal Gdynia).W ostatnich dniach w Gdyni można było obserwować zmagania aż w trzech klasach olimpijskich. W Grand Prix miasta zaprezentowały się cztery skiffy 49er. Natomiast ponad 100 mastersów przez pięć dni rywalizowało w mistrzostwach Europy w specjalnościach Laser Standard (na igrzyskach startują na tych jachtach panowie) oraz Laser Radial (panie).

Tradycją trzydniowych regat klasy 49er jest wyścig nocny. Tym razem to on otworzył rywalizację. Sternicy do Energa Night Race ruszyli z plaży do jachtów, na których już na wodzie czekali ich załoganci. Gdy się na nich znaleźli, specjalnie oświetlone jednostki rozpoczęły wyścig. Zwyciężyli faworyci Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński. Brązowi medaliści tegorocznych mistrzostw Europy i olimpijczycy z Londynu nie mieli kłopotu również z wygranie w klasyfikacji generalnej, choć nie udało im się wygrać wszystkich wyścigów.

- Lubimy żeglować w Gdyni przy tak duże publice, dlatego nie odpuszczamy żadnego wyścigu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że nasi młodsi koledzy tak bardzo nas naciskają. W ostatnich dwóch wyścigach sobotnich musieliśmy uznać ich wyższość - ocenił Paweł Kołodziński, którego załoga ukończyła regaty z dorobkiem 11 punktów
Wyścig nocny 49er Grand Prix Gdyni. Wyścig nocny 49er Grand Prix Gdyni.
W sobotę załoga AZS AWFiS Gdańsk wygrała 4 z 6 wyścigów. W niedzielę zwyciężyła we wszystkich czterech startach. Drugą pozycję w regatach zdobyli Dominik Buksak/Grzegorz Goździk, którzy dzielnie walczyli o zwycięstwo w wyścigu nocnym, ale po błędzie na przedostatniej boi spadli na ostatnią pozycję. Natomiast w sobotę to im dwukrotnie udało się pokonać faworytów.

- Jesteśmy młodą załogą, zdecydowanie mniej doświadczoną od Łukasza i Pawła. Dlatego każdy wygrany z nimi wyścig to dla nas ogromna satysfakcja. Jak mogliśmy, staraliśmy się im napsuć krwi - mówił Buksak, kończący zmagania z 19 punktami na koncie
Najniższy stopień podium zajęła załoga, która miała kłopoty ze stabilizacją formy, gdyż i jej skład był nietypowy. Przemysławowi Filipowiczowi partnerował Cezariusz Piórczyk, trener w teamie RS:X reprezentacji Polski. Ten duet był drugi w wyścigu nocnych, po sobotnich startach spadł na ostatnią pozycję, by w niedzielę przebić się na 3. miejsce w końcowej punktacji (31 pkt).

Maciej Grabowski jako senior mistrzem Europy był raz, w 2001 roku. Jako masters, czyli żeglarz po 35. roku życia, po raz drugi odebrał już złoto. W Gdyni powtórzył osiągnięcie sprzed dwóch sezonów. Gdynianin na własnym akwenie mistrzem został w wielkim stylu. Wygrał komplet, 10 wyścigów.

Maciej Grabowski po raz trzeci w karierze, a po raz drugi wśród mastersów, został mistrzem Europy w olimpijskiej klasie Laser. Maciej Grabowski po raz trzeci w karierze, a po raz drugi wśród mastersów, został mistrzem Europy w olimpijskiej klasie Laser.
- Tytuł zapewniłem sobie już po 8 wyścigach, ale ostatniego dnia mistrzostw nie zamierzałem spędzić na lądzie. Zależało mi na wygraniu wszystkich wyścigów, a niewiele brakowało, aby ta sztuka mi się... nie udała. Kończące wyścigi odbywały się w loteryjnych warunkach. Wiatr cały czas kręci. Momentami byłem bezradny, bo często stałem bez najmniejsze podmuchu, podczas kiedy rywale płynęli ze sporą prędkością. W dodatku nagle mocniej przywiało i wywróciłem się. Potem jednak złapałem szkwał i udało mi się wygrać - relacjonował Grabowski.

Za jego plecami zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli Piotr Wojewski (Zatoka Puck) i Hiszpan Jose Luis Doreste Blanco. Obaj żeglarze zgromadzili po 28 punktów. O srebrze dla Polaka przesądziła większa liczba drugich miejsc. Na pocieszenie 59-letni mistrz olimpijski w klasie Finn z Seulu w 1988 roku, zwyciężył wśród Grand Mastersów (powyżej 55 lat).

Dla porównania nasi reprezentanci, z których żaden nie skończył 40-tki, traktowani są w regatach mastersów jako... praktykanci.

Medaliści mistrzostw Europy Masters Gdynia 2015:
Laser Standard
Klasyfikacja generalna
1. Maciej Grabowski (YK Stal Gdynia) 8 punktów
2. Piotr Wojewski (Zatoka Puck) 28
3. Jose Luis Doreste Blanco (Hiszpania) 28

Praktykanci (35-44 lata)
1. Grabowski 8 pkt
2. Wojewski 8
3. Olof Lundqvist (Szwecja)

Masters (45-54 lata)
1. Tomas Nordqvist (Szwecja) 34 pkt
2. Stefan Nordstroem (Szwecja) 76
3. Antoni Roig (Hiszpania) 78

Grand Masters (55-64 lata)
1. Doreste Blanco 28 pkt
2. Wolfgang Gerz (Niemcy) 61
3. Miguel Noguer (Hiszpania) 73

Laser Radial
Klasyfikacja generalna
1. Jon Emmett (Wielka Brytania) 10 pkt
2. Ian Jones (Wielka Brytania) 14
3. Ian Escritt (Wielka Brytania) 38

Kobiety
1. Lesley Hotchin (Wielka Brytania) 184 pkt
2. Dirma Eisenga (Holandia) 196
3. Kristin Wilhelmsson (Szwecja) 201

Praktykanci (35-44 lata)
1. Emmett 10 pkt
2. Arnaud Bonhomme (Belgia) 124
3. Isidre Puigdevall (Hiszpania) 154

 Masters (45-54 lata)
1. Jones 14 pkt
2. Oriol Cornudella (Hiszpania) 53
3. Pieter Van Laer (Belgia) 53

 Grand Masters (55-64 lata)
1. Escritt 38 pkt
2. Jeff Loosemore (Australia) 40
3. Thomas Leukel (Niemcy) 59

 Great Grand Masters (65-74 lata)
1. Henk Wittenberg (Holandia) 106 pkt
2. Jaap Mazereeuw (Holandia) 126
3. Alvarez Miguel (Hiszpania) 147

Legendy (powyżej 75 lat)
1. Heini Wellmann (Szwajcaria) 270 pkt
2. George Vezyroglou (Grecja) 419
3. Rene Bright (Niemcy) 461
jag.

Wydarzenia

Opinie (7) 1 zablokowana

 • super widowiskowe regaty

  brawo Gdynia, swietny pomysł

  • 2 0

 • co prawda niezbyt rozumiem, dlaczego informacja i zdjecia z nocnych regat nie pojawiły sie w sobotę (5)

  skoro odbyły się w piątek, ale dobrze, ze w ogóle o tym napisaliście
  -\
  to jest niesamowicie spektakularna impreza i naprawdę dziwię się, że nie trąbi się o tym głośno i wszędzie, bo jest unikalna na skalę światową

  • 2 1

  • do tego wyzej

   jak spektakularna impreza
   4 lodki wystartowaly w tym jedna tylko ktora wie o co chodzi
   a druga ktora sie uczy
   reszta to zbieranina

   dlaczego nie bylo chlopakow z Olsztyna jak to taka spektakularna impreza nikogo zza granicy?

   • 2 3

  • zanim zaczniesz pisac glupoty (3)

   sprawdz jaka date ma film i kiedy sie ukazal?

   • 0 3

   • zanim zaczniesz pieprzyć, to zagladaj na ten portal (2)

    film ma datę taka w jakiej go nakręcono, trudnio zeby krecono go nastepnego dnia od wydarzenia - myslałem że do kazdego KOŁKA dotarło co napisałem, że 'informacja' o tym zdarzeniu nie pojawia sie nastepnego dnia ale 2 dni później

    30 sierpnia to niedziela - regaty niocne odbyły sie w PIĄTEK - pomiedzy piątkiem a niedzielą jest cos takiego jak sobota i ma 24 godziny

    • 2 1

    • film ma te date kiedy sie ukazal (1)

     i to byl pokazywany na glownej stronie trojmiasto.pl

     zreszta nadal tam jest

     trzeba byc wyjatkowym kolkiem by tego nie widziec

     jak masz honor powiedz przepraszam i wypad...

     • 0 2

     • nie interesuje mnie głowna podrzedna czy ukryta strona

      napisałem wyraźnie - informacja - to jest dział wiadomości - innego nie otwieram - a sprawdzałem w sobote specjalnie sport i tez niczego nie było

      ale pień się dalej gimbusie - na zdrowie od jutra będziesz kwiczał pod tablicą

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane