Gdynia gości żeglarskie ME mastersów

24 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Maciej Grabowski po dwóch latach może odzyskać tytuł najlepszego mastersa Europy w żeglarskiej klasie Laser. Maciej Grabowski po dwóch latach może odzyskać tytuł najlepszego mastersa Europy w żeglarskiej klasie Laser.

Ponad 100 zawodniczek i zawodników z 17 państw od poniedziałku do piątku rywalizować będzie w Gdyni w żeglarskich mistrzostwach Europy mastersów w klasie Laser i Laser Radial. Faworytem gospodarzy do zwycięstwa jest trzykrotny olimpijczyk Maciej Grabowski.

W regatach mastersów startują żeglarze, którzy ukończyli 35 lat. Tego typu imprezy często gromadzą na starcie więcej uczestników niż rywalizacja seniorska. W poprzednim sezonie około ćwierć tysiąca osób przyjechało na mistrzostwa świata klasy Finn do Sopotu. Teraz najlepszych mastersów z Europy gości Gdynia, a na wodę zejdą przedstawiciele innych olimpijskich specjalności - Laser (mężczyźni) i Laser Radial (kobiety).

MAIR MISTRZEM ŚWIATA MASTERSÓW NA FINNIE

Od poniedziałku do piątku na wodach Zatoki Gdańskiej ma się odbyć 10 wyścigów. Codziennie start wyznaczony jest na godzinę 11. Na liście startowej znajduje się 12 zawodniczek i 105 zawodników z 17 państw. Polska wystawia 15-osobową reprezentację.

Faworytem gospodarzy jest Maciej Grabowski. To 37-letni żeglarz YK Stal Gdynia, który w przeszłości reprezentował barwy także innych trójmiejskich klubów (Arki, YKP Gdynia, SKŻ Sopot).

- Jestem dobrze przygotowany. Sporo pływałem i z powodzeniem rywalizowałem nie wśród mastersów, ale w seniorskim gronie. W maju wygrałem w Pucku regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, natomiast później zająłem w Holandii drugie miejsce w zawodach Pucharu Europy - przypomina Maciek.
Grabowski to trzykrotny olimpijczyk. W 2000 roku w Sydney zajął 7. miejsce, w roku 2004 w Atenach był 11., a w 2008 roku, w Pekinie - 16. Na koncie ma ponad 20 tytułów mistrza Polski. Jest polskim żeglarzem, który w jednym sezonie zdobył złote medale mistrzostw Polski w dwóch różnych klasach olimpijskich: Laser i Star (z Arkadiuszem Ornowskim). Było to w 2012 roku. Czterokrotnie stawał na podium mistrzostw Europy seniorów, w tym w 2001 roku sięgnął po złoto w tej rangi regatach.

- Zawsze trzeba stawiać sobie najwyższe cele. Nie będą to jednak łatwe regaty, bo ten akwen jest bardzo wymagający, zatem cały czas trzeba być niezwykle skoncentrowanym. Ta impreza jest dla mnie jednym z etapów przygotowań do mistrzostw Polski seniorów, które w połowie września rozegrane zostaną w Gdańsku. W Górkach Zachodnich również planuję odegrać czołową rolę i ponownie pokonać, albo co najmniej ścigać się jak równy z równym, ze znacznie młodszymi zawodnikami - podkreśla Grabowski.
GRABOWSKI WICEMISTRZEM ŚWIAT MASTERSÓW W KLASIE LASER

Żeglarz zdążył już sięgać po medale wśród mastersów. W ubiegłym roku w stawce ponad pół tysiąca laserowców został wicemistrzem świata. Natomiast w 2013 roku sięgnął po miano najlepszego żeglarza powyżej 35 lat tej klasy w Europie.