Gruchała znów na podium Pucharu Świata!

9 lutego 2009 (artykuł sprzed 15 lat)
Sylwia Gruchała wróciła na floretowe wyżyny! Sylwia Gruchała wróciła na floretowe wyżyny!

To był bardzo dobry weekend dla gdańskiego floretu. Sylwia Gruchała w pierwszych tegorocznych zawodach Pucharu Świata zajęła drugie miejsce. Natomiast w Pucharze Świata do lat 20 Paweł Osmański, a w Pucharze Europy kadetek Natalia Gołębiowska awansowali do ćwierćfinałów

.

Gruchała w 2006 roku zwyciężyła w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata, ale od tamtego czasu nie stała na podium po walkach indywidualnych nawet w pojedynczych turniejach. Ta niemoc została przełamana w niedzielę. Sylwia dopiero w finale uznała wyższość drużynowej mistrzyni olimpijskiej z Pekinu. Wiktorii Nikiszinie z Rosji uległa 4:12. Wcześniej w serbskim Zrenjaninie podopieczna Adama Kaszubowskiego (klub) i Longina Szmita (kadra) pokonała Julie Groslambert (Belgia) 15:4, Carolinę Erbę (Włochy) 15:8, Cristinę Stahl (Rumunia) 11:6 i Gabriella Varga (Węgry) 15:8. Ze wspomnianą Rumunką jedynym trafieniem (10:11) walkę o wejście do "8" przegrała Anna Rybicka.

-Ten wynik utwierdza mnie w przekonaniu, że po nieudanych igrzyskach poszłam dobrą drogą. Postawiłam na sport i zmieniłam trenera. Adam Kaszubowski w klubie bardzo dobrze przygotował mnie pod względem mentalnym. Natomiast trener reprezentacji, Longin Szmit udzielał mi podczas walk trafnych wskazówek taktycznych. Było to szczególnie cenne, gdyż większość walk rozstrzygało się w ostatniej tercji - podkreśla Gruchała.

Kolejność:
1. Wiktoria Nikiszina (Rosja)
2. Sylwia Gruchała (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
12. Anna Rybicka
19. Katarzyna Kryczało (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
22. Natalia Rajczak (AZS-AWF Warszawa)
27. Magdalena Knop
33. Małgorzata Wojtkowiak (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk)

Podczas rozegranego w Moedling turnieju Pucharu Świata Juniorów (do lat 20) we florecie, kolejny bardzo dobry występ zanotował Paweł Osmański (Sietom AZS AWFiS Gdańsk). Podopieczny trenera Łukasza Szymańskiego dotarł do ćwierćfinału, gdzie zaledwie jednym trafieniem 14:15 uległ Rosjaninowi Timurowi Arsłanowowi.

W Jenie odbył się Fair Resort-Cup turniej Pucharu Europy Kadetek (do lat 17). Bezkonkurencyjna okazała się Węgierka Fanni Biro. Na najniższym stopniu podium znalazły się zaś dwie Polki: Marta Ciesielska (AZS AWF Poznań) i Martyna Jelińska (Budowlani Toruń). Na 6 pozycji uplasowała się ponadto Natalia Gołębiowska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk).