Gryglewski na podium Pucharu Europy

20 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Życiowy sukces w Pisie odniósł Krystian Gryglewski. Florecista Sietom AZS AWFiS Gdańsk w jednym z najsilniej obsadzonych zawodów Pucharu Europy kadetów do lat 17 we florecie zajął drugie miejsce, a w klasyfikacji generalnej awansował na piąte miejsce

.

Niespełna 17-letni Gryglewski czyni systematyczne postępy. W poprzednim sezonie w klasyfikacji generalnej uplasował się na 15. miejscu. W październiku ubiegłego roku w dwóch pucharowych zawodach, w Budapeszcie i Halle zajmował piątą pozycję. Natomiast we Włoszech podopieczny Stanisława Szymańskiego po raz pierwszy w tej rangi turnieju stanął na podium.

W zawodach wystartowało aż 191 florecistów. Gdańszczanin dotarł aż do ścisłego finału. Dopiero w pojedynku o pierwsze miejsce Krystian uległ Michele Del Macchia z Włoch 6:15. Na najniższym stopniu podium stanęli: Balint Matyas (Węgry) i pokonany przez naszego reprezentantka w półfinale 15:11 IIia Diegtiariew (Rosja).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Europy (dziesięć turniejów) Gryglewski z dorobkiem 70 skończył sezon 2010/11 punktów na piątym miejscu. Lepsi od niego są tylko: Alexander Coupenitch (Czech) 122 punkty, Baptiste Mourrain (Francja) 88, Nathan Kulhanek (Holandia) 82 i wspomniany Diegtiariew 78.

Sezon 2011/12 rozpocznie się dla kadetów we florecie 12 lutego zawodami w Warszawie. W tej kategorii wiekowej nie są rozgrywane zawody Pucharu Świata. Zatem kontynentalna rywalizacja jest głównym miernikiem możliwości poszczególnych zawodników przed mistrzostwami świata. W tym roku odbędą się one od 26 marca do 4 kwietnia w Mer Morte w Jordanii.