Idea Polish Youth Open Championships

11 czerwca 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Jeden złoty i sześć brązowych medali - to plon startu reprezentacji Polski w turnieju tenisa stołowego juniorów i kadetów Idea Polish Youth Open Championships. Dwukrotnie na najniższym stopniu podium stawał Alan Woś (MRKS Gdańsk). W hali OPO Cetniewo we Władysławowie przez cztery dni rywalizowało około 200 zawodniczek i zawodników z 13 krajów. Nowością w porównaniu z latami poprzednimi było wprowadzenie do programu rozgrywek drużynowych.

Zawody miały bardzo dobrą obsadę. Startowali reprezentaci Anglii, Białorusi, Czech, Danii, Francji, Japonii, Łotwy, Niemc, Rosji, Rumunii, Szwecji oraz Polacy, dla których był to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy w tych kategoriach wiekowych (12-21 lipca w Moskwie).

Z biało-czerwonych najlepiej spisały się Magdalena Cichocka i Renata Krawczyk. Ubiegłoroczne wicemistrzynie Europy juniorek w drużynie nad polskim morzem nie miały sobie równych w turnieju debla. W finale zawodniczki AZS AE Wrocław (ta druga jest wychowanką AZS AWF Gdańsk) pokonały po zaciętym boju Anastazję Woronową i Jewgienię Pietuchową (Rosja) 3:2 (11:4, 9:11, 11:13, 11:2, 12:10). Na najniższym stopniu podium stanęły pary niemiecka (Kristin Silbereisen/Alexandra Urban) i duńska (Mie Skov/Louise Stromberg).
W turnieju drużynowym Polki wprowadziły na podium aż dwie drużyny. Obie zdobyły brązowe medale. Anna Janta Lipińska i Agata Pastor uległy w półfinale późniejszym triumfatorkom z Niemiec 0:3, a Cichocka i Krawczyk przegrały z Czeszkami 2:3.

Indywidualnie Cichocka odpadła w ćwierćfinale, a Krawczyk w 1/8 finału. Triumfowała Iveta Vacenovska (Czechy) przed Woronową, a trzecie miejsce podzieliły Lenka Harabaszova (Czechy) i Katy Parker (Anglia).

W rozgrywkach juniorów dwukrotnie trzecie miejsce zajmował Alan Woś. W singlu gdańszczanin podzielił najniższy stopień podium z Loisem Bobillierem (Francja). W półfinale uległ 1:3 (11:3, 4:11, 8;11, 5:11) Christianowi Sussowi (Niemcy). Wygrał Johan Axelqvist (Szwecja). W deblu Wosia i Jakuba Perka powstrzymali dopiero późniejsi triumfatorzy. Minoru Muramori i Seiya Kishikawa (Japonia) pokonali Polaków 3:0 (11:4, 11:5, 11:7). Drugie miejsce dla Christope'a Bertina i Antony Peretti (Francja), a trzecie dla Tomasa Konecnego i Petra Davida (Czechy). W drużynie obie polskie ekipy sklasyfikowano na miejscach 5-8. Wygrali Japończycy przed Szwedami oraz Czechami i Niemcami.

W juniorkim mikście brąz przypadł w udziale Zbigniewowi Grześlakowi i Pastor. Nasza para przegrała w półfinale z późniejszymi zwycięzcami Davidem i Vacenowską 1:3 (13:15, 7:11, 11:5, 8:11). Drugie miejsce dla Andreasa Balla i Urban (Niemcy), a trzecie - wspólnie z Polakami - dla Patricka Bauma i Silbereisen.
W rozgrywkach kadetów Polska jedyny medal - brązowy - zawdzięcza Danielowi Bąkowi i Bogusławowi Koszykowi. W półfinale nasz debel przegrał z Taku Takakiwą (Japonia) i Stanisławem Gołowanowem (Rosja). Na miejscach 5-8 sklasyfikowano dwie drużyny dziewcząt i jedną chłopców oraz Daniela Bąka indywidualnie oraz w mikście z Natalią Bąk.

Zwycięzcy turniejów w kategorii kadetów drużynowo - Japonia (dziewczęta) i Niemcy (chłopcy); single - Mayuko Okamoto i Taku Takakiwa (oboje Japonia); deble - Yuri Yamanashi/Okamoto i Felix Reichard/Hampus Nordberg (Szwecja); mikst - Dmitri Bołtruszko/Maria Wikroczuk (Białoruś).

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!