Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Polska po trzech dniach bez medalu

ras., jag.
25 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 11:59 (25 lipca 2021)
Piotr Myszka po pierwszym dniu regat żeglarskich zajmuje 7. miejsce w klasie RS:X. Piotr Myszka po pierwszym dniu regat żeglarskich zajmuje 7. miejsce w klasie RS:X.

Po trzech dniach Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 Polska pozostaje wciąż bez medalu. W niedzielę, 25 lipca najbliżej podium była Anna Plichta. W wyścigu kolarskim uciekała przez ponad 100 kilometrów, ale została doścignięta na 5 kilometrów przed metą. Pierwszy sportowiec z trójmiejskiego klubu - Piotr Myszka rozpoczął rywalizację w klasie RS:X od 7. miejsca. Deskarz AZS AWFiS Gdańsk celuje w medal, a na poprawę pozycji ma jeszcze 10 wyścigów. Kolejne w poniedziałek, 26 lipca od godziny 8:05 czasu polskiego. Transmisje z igrzysk można oglądać na kanałach TVP i Eurosport.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda już piszą historię i spełniają marzenia. Poznaj olimpijskie debiutantki

Po trzech dniach Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 polscy sportowcy wciąż pozostają bez medalu, mimo że cieszyły się z nich już 42 państwa. W niedzielę, 25 lipca w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego kobiet blisko podium była Anna Plichta. Niemal od startu uciekła peletonowi razem z Austriaczką Anną Kiesenhofer i reprezentantką Izraela Omer Shapirą. Momentami ich przewaga przekraczała 8 minut.

Austriaczka dojechała do mety jako pierwsza, zostając sensacyjną triumfatorką. Polka i Izraelka po ponad 130 km ucieczce zostały doścignięte na 5 km przed metą. Ostatecznie była 27. Przed nią finiszowały dwie inne Polki: Katarzyna Niewiadoma 14., Marta Lach - 18.

Dzień wcześniej nie udało się też naszym kolarzom. Najlepszy z nich Michał Kwiatkowski był 11.

Nie zabrakło znacznie większych rozczarowań. Od porażki rozpoczęli udział w igrzyskach polscy siatkarze. Na otwarcie przegrali 2:3 (25:18, 22:25, 22:25, 25:22, 21:23) z reprezentacją Iranu. W tie-braku obronili aż siedem piłek meczowych, ale nie zdołali sięgnąć po zwycięstwo. Niepokojące są też kłopoty zdrowotne kapitana - Michała Kubiaka.

W poniedziałek o godzinie 7:20 biało-czerwoni zmierzą się z Włochami. Z 6-drużynowej grupy do ćwierćfinałów awansują cztery najlepsze.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński po raz trzeci olimpijczykami. Na co liczą w Tokio?

Drugiej porażki doznali koszykarze 3x3 prowadzeni przez trenera Politechniki Gdańskiej Piotra Renkiela. Biało-czerwoni ulegli Serbom 12:15, choć prowadzili 10:5. Wcześniej nasi reprezentanci przegrali z Łotwą (14:21) i ograli Japonię (20:19 po dogrywce). Bilans zwycięstw i porażek wyrównali wygrywając z reprezentacją Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 21:16. Wciąż mają szanse na awans do strefy medalowej.

Rywalizacja ośmiu drużyn toczy się systemem każdy z każdym. Dwa najlepsze zespoły awansują bezpośrednio do półfinałów, a kolejne cztery zagrają o to ćwierćfinałach. W poniedziałek biało-czerwoni zagrają z: Chinami (godz. 12:05 czasu polskiego) i Holandią (15:25).

Na torze wioślarskim medalowe szanse pogrzebali nasi mistrzowie świata. W czwórce bez sternika: Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin BrzezińskiMichał Szpakowski zakwalifikowali się tylko do finału B, czyli mogą zająć co najwyżej 7. miejsce.

W tej dyscyplinie mamy jednak już cztery osady w finale A, a piąta ma jeszcze szanse, by do niego awansować. Walka o medale jednak z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych została opóźniona. Obecna data startu to 28 lipca od godziny 2:30. Zacznie dwójka podwójna, w której wiosłuje m.in. Mateusz Biskup, były zawodnik AZS AWFiS Gdańsk.

Z turnieju deblowego tenisa już w pierwszej rundzie odpadli Huber HurkaczŁukasz Kubot. Z rozgrywkami pożegnała się też Magda Linette, która w ciągu kilku godzin przegrała w singlu oraz w deblu wspólnie z Alicją Rosolską.

Natomiast w singlu Hurkacz pokonał Luke'a Saville'a 6:2, 6:4 i jako pierwszy Polak na igrzyskach awansował do II rundy turnieju olimpijskiego.

Dalej gra także Iga Świątek, która na kort wyjdzie w poniedziałek, do trzeciej gry w turze, która rozpocznie się o godz. 4 czasu polskiego. W planie ma ona również występ w mikście wspólnie z Kubotem.

Przy tenisowym stole w drugiej rundzie odpadła Natalia Partyka, która przegrała z z Egipcjanką Diną Meshref 2:4 (15:13, 10:12, 9:11, 4:11, 11:7, 11:13). Wychowanka MRKS Gdańsk w Tokio zagra jeszcze 1 sierpnia w turnieju drużynowy, a następnie zaprezentuje się w paraigrzyskach olimpijskich, w których zdobyła wcześniej już 5 złotych medali.

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020 - wszystko, co warto wiedzieć

Walkę o medal w niedzielę rozpoczął Piotr Myszka, który zapowiadał, że Tokio nie interesuje go żaden inny wynik. Gdański żeglarz nie mógł być więc zadowolony z pierwsze startu na akwenie w Enoshimie. Zawodnik AZS AWFiS zajął w nim dopiero 11. pozycję. Polski deskarz poprawił się jednak w dwóch kolejnych odsłonach. Zaliczył w nich kolejno 4. i 5. miejsce, dzięki czemu po pierwszym dniu rywalizacji w klasie RS:X zajmuje 7. miejsce.

- Jak to zwykle bywa na regatach, dzisiaj wiatr przyszedł z zupełnie innej strony niż wiało tutaj przez ostatnie dni. W pierwszym wyścigu na pierwszej halsówce nie trafiłem w zmianę wiatru i później trudno było nadrobić stratę. W drugim wyścigu wróciłem do gry, a w trzecim miałem trochę pecha. Gdy już odrobiłem straty i płynąłem na trzecim miejscu, coś przyczepiło mi się do statecznika i mocno mnie spowolniło. Zanim udało mi się to zrzucić, zostałem wyprzedzony przez dwóch zawodników i ostatecznie finiszowałem szósty. To dopiero pierwszy dzień ścigania, jestem w czołówce, mam niewielką stratę, a jutro ma wiać silniejszy wiatr, co bardzo mi odpowiada - podsumował Myszka.
Liderem jest Mateo Sanz Lanz, który wygrał dwa pierwsze wyścigi. Dopiero w trzeciej odsłonie zwyciężył aktualny mistrz świata Holender Kiran Badloe, który zajmuje trzecie miejsce. Drugi jest Hiszpan Angel Granda Roque.

Deskarze do rozegrania mają jeszcze dziewięć wyścigów podzielonych na trzy dni startowe, zanim przystąpią do wyścigu medalowego. W nim wystartuje najlepszych dziesięciu. Każdemu zawodnikowi z klasyfikacji generalnej odliczany jest wynik z jego najsłabszego wyścigu.

Lepiej od Myszki w tej samej specjalności,spisała się w rywalizacji kobiet Zofia Nocet-Klepacka. Deskarka Legii Warszawa po trzech wyścigach jest druga za Francuzką Charline Picon, do której traci 2 pkt. Polka zajmowała kolejno 4., 1. i 14. miejsce.

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Piotr Myszka przed startem: Jest gaz. Celem medal