Jaki wpływ na wynik derbów mieli kibice? Jan Biegański: Byliśmy cały czas wyzywani

Jacek Główczyński
27 listopada 2023, godz. 15:00
Opinie (144)

Jan Biegański (nr 6): Od 1. do 90. minuty byliśmy wyzywani. Wszystkie możliwe obelgi szły w naszą stronę. To nie było tak, że ktoś tego nie słyszał. Arka Gdynia tutaj miała przewagę. To że nie było naszych kibiców, na pewno było na minus dla nas. Jan Biegański (nr 6): Od 1. do 90. minuty byliśmy wyzywani. Wszystkie możliwe obelgi szły w naszą stronę. To nie było tak, że ktoś tego nie słyszał. Arka Gdynia tutaj miała przewagę. To że nie było naszych kibiców, na pewno było na minus dla nas.

- Od 1. do 90. minuty byliśmy wyzywani. Wszystkie możliwe obelgi szły w naszą stronę. To nie było tak, że ktoś tego nie słyszał. Wszyscy słyszeli, bo to miał miejsce już od rozgrzewki, od naszego pierwszego wyjścia na płytę boiska. Arka Gdynia tutaj miała przewagę. To że nie było naszych kibiców, na pewno było na minus dla nas. Wiemy, że kibice mają jeszcze zakaz, ale też wiemy, że nas wspierają, że nas kochają i my chcemy im za to odwdzięczyć się - mówił nam Jan Biegański, piłkarz Lechii Gdańsk po przegranej w derbach Trójmiasta 0:1.

Jak Szymon Marciniak sędziował w derbach Arka Gdynia - Lechia Gdańsk. Od zachwytów po kontrowersje. Zagłosuj i sam oceń Jak Szymon Marciniak sędziował w derbach Arka Gdynia - Lechia Gdańsk. Od zachwytów po kontrowersje. Zagłosuj i sam oceń

Jacek Główczyński: Czy brak kibiców Lechii Gdańsk na derbach Trójmiasta mógł być tym czynnikiem, który przeważył, że przegraliście właśnie o tę jedną bramkę?

Jan Biegański: Na pewno, jeśli chodzi o nasze głowy, to miało jakiś wpływ. Nie można powiedzieć, że nie. Cały stadion przyszedł, no bo Lechia przyjeżdża. Ja uważam, że gdyby Arka mierzyła się z innym zespołem, to kibiców byłoby tyle co ostatnio. Otoczka tego spotkania była wyjątkowa. Wiedzieliśmy jak to ważny mecz nie tylko dla nas, ale właśnie dla kibiców. Będę to powtarzać jak mantrę - mamy młody zespół i musimy wyciągnąć szybko wnioski, bo to było doświadczenie dla nas wszystkich. Od 1. do 90, minuty byliśmy wyzywani. Wszystkie możliwe obelgi szły w naszą stronę. To nie było tak, że ktoś tego nie słyszał. Wszyscy słyszeli, bo to miał miejsce już od rozgrzewki, od naszego pierwszego wyjścia na płytę boiska. Arka tutaj miała przewagę. To że nie było naszych kibiców, na pewno był na minus dla nas. Wiemy, że kibice mają jeszcze zakaz, ale też wiemy, że nas wspierają, że nas kochają i my chcemy im za to odwdzięczyć się. Do końca roku możemy zdobyć 9 punktów i chcemy to zrobić, aby także i oni mogli fajnie spędzić święta.

Gdyby śnieg nie padał, to taktyka Lechii Gdańsk na derby wyglądałaby inaczej, czy z grubsza staraliście się grać to, co było zaplanowane?

Na pewno inaczej. Chcieliśmy przede wszystkim budować akcje, starać się wykorzystywać boczne sektory. Aczkolwiek kończyło się na tym, że piłka gdzieś zostawała pod nogą, były niedokładności. Na pewno pogoda nie pozwalała na to, abyśmy się rozwinęli, czy w pewnym momencie, żebyśmy złapali większą pewność siebie. Piłka zostawała pod nogą, to były jakieś niedokładności. Wydaje mi się, że nie był to zbyt piękny mecz do oglądania. Dużo śniegu, przede wszystkim w pierwszej połowie. Mimo to uważam, że przed przerwą byliśmy drużyną lepszą. Powinniśmy strzelić bramkę na 1:0. Wtedy na pewno dużo łatwiej grałoby nam się w drugiej połowie. Arka gdzieś złapała wiatr w żagle właśnie po pierwszej bramce. Wówczas chciała nas przycisnąć, chciała zamknąć mecz.

Oprawy kibiców

* uwaga mogą być niecenzuralne przyśpiewki

Szymon Grabowski zdradził, że zdjął z boiska pana i Miłosza Kałahura, dlatego, że mieliście żółte karki. Czuł pan, że czerwona kartka wisi w powietrzu?

Nie, aczkolwiek to są derby. Miałem żółtą kartkę, Miłosz też ją miał. Oni chcieli wykorzystać właśnie naszą lewą stronę. Słyszeliśmy podpowiedzi z ławki Arki, aby grali tą stroną. Ja się nie przejmuję tą zmianą, bo wracam po kontuzji, od dłuższego czasu miałem problemy zdrowotne. Walczę z "Achillesem". To nie jest przyjemna sprawa, bo już ciągnie się to ósmy miesiąc. Ostatnio miałem podawany zastrzyk do tego ścięgna. Każdego dnia czeka mnie nad nim praca. Dzień po meczu też musiałem wykonać pewne ćwiczenia, zrealizować zalecenia fizjoterapeutów. Sam ich też trochę męczę, aby to jak najszybciej wyleczyć, ale najważniejsze, że czuję się coraz lepiej oraz coraz lepiej jestem przygotowany pod względem fizycznym.

Tego z derbów Trójmiasta nie pokazali w telewizji. Zobacz video, foto i statystyki Tego z derbów Trójmiasta nie pokazali w telewizji. Zobacz video, foto i statystyki

Jakie wnioski Lechia Gdańsk powinna wyciągnąć po przegranych derbach?

Mamy młody zespół. Będzie się uczyć każdego dnia, jak takie mecze rozgrywać. Praktycznie cała nasza "20" zaliczała pierwszy mecz derbowy. Mieliśmy wsparcie od naszych kolegów, którzy grali już te derby. W dniu meczu dzwonił do nas Flavio Paixao. On wie, jak się gra w Gdyni, jak się gra na Arkę. My to będziemy na pewno wiedzieli po tym meczu, gdzie będziemy mogliśmy poprawić się. Mamy te doświadczenie, wiemy, gdzie popełnili błędy. Przede wszystkim uważam, że w fazach przejściowych, gdzie traciliśmy piłki, powinniśmy szybciej się odbudowywać. No i ten błąd. Niestety, padło na Andrei Chindrisa. Za tydzień może ktoś inny to zrobić, ale będzie wszystko robić, aby tych błędów było jak najmniej. Każdy powinien własny rachunek sumienia zrobić, przeanalizować, gdzie mógł zachować się lepiej.

Gdybym zapytał o rachunek sumienia Jana Biegańskiego. Co by pan wymienił? Może ten strzał z pierwszej połowy, przy którego obronie miał trochę kłopotów bramkarz Arki, mógł pan bardziej dopieścić?

Nie. Uważam, że decyzja o strzale była dobra. Cieszę się, że się sprawdziłem z takim rywalem. Jeśli chodzi o rachunek? To może ta głupia żółta kartka. Potem przez nią nie mogłem "przyostrzyć" gry, a jestem takim zawodnikiem, że lubię grać w kontakcie. Na pozycji defensywnego pomocnika lepiej się gra, gdy nie ma kartki, a jak już ją trzeba złapać, to lepiej to niech to będzie pod koniec meczu. A co do reszty, to obejrzę sobie jeszcze ten mecz na spokojnie, zobaczę jak to wszystko wyglądało i sprawdzę, czy i gdzie można było zachować się lepiej.