Szymon Marciniak w derbach Arka Gdynia - Lechia Gdańsk. Od zachwytów po kontrowersje

Jacek Główczyński
26 listopada 2023, godz. 11:00
Opinie (127)
Szymon Marciniak rozdzielił przepychających się piłkarzy, a po chwili pokazał drugą żółtą kartkę Maksymowi Chłaniowi. Szymon Marciniak rozdzielił przepychających się piłkarzy, a po chwili pokazał drugą żółtą kartkę Maksymowi Chłaniowi.

Jak Szymon Marciniak sędziował 45. derby Trójmiasta? Zdania są podzielone. Można usłyszeć nawet skrajnie opinie, od zachwytów po kontrowersje. - Znamy się 20 lat. W juniorach razem graliśmy, więc nie mam zamiaru na niego narzekać, chociaż mam takie małe zastrzeżenie odnośnie rzutu karnego. Uważam, że była to stuprocentowa sytuacja, powinna być czerwona kartka - ocenił Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia. - Wszystkie kartki, łącznie z moją, zasłużone. Oby co tydzień sędziowali nam tacy ludzie - chwalił Szymon Grabowski. Inaczej to widzi podopieczny szkoleniowca Lechii Gdańsk. I Maksym Chłań wcale nie odnosi się do swojej czerwonej kartki, pisząc o "błędnej decyzji".

45. derby Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 1:0 na filmach i zdjęciach oraz w statystykach 45. derby Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 1:0 na filmach i zdjęciach oraz w statystykach

Czy Szymon Marciniak dobrze sędziował w 45. derbach Trójmiasta?

Szymon Marciniak miał bardzo dużo pracy w 45. derbach Trójmiasta. Arbiter, który niespełna rok temu sędziował finał piłkarskich mistrzostw świata pomiędzy Argentyną a Francją, podczas meczu Arka Gdynia - Lechia Gdańsk często używał gwizdka oraz sięgał po kartki.

Czy sędziował dobrze? Zdania są podzielone. Można usłyszeć nawet skrajnie opinie, od zachwytów po wskazywanie kontrowersyjnych decyzji. Co mówią statystyki?

Polski, eksportowy arbiter podyktował rzut karny, który przesądził o wygranej żółto-niebieskich 1:0. Łącznie odgwizdał 37 fauli, w tym 15 gospodarzom i 22 gościom. Trzykrotnie zauważył piłkarzy na spalonym, w tym dwukrotnie przyjezdnych.

Jak Szymon Marciniak sędziował w 45. derbach Trójmiasta? Zdania mocno podzielone, od zachwytów po kontrowersje i wskazywanie błędnych decyzji. Jak Szymon Marciniak sędziował w 45. derbach Trójmiasta? Zdania mocno podzielone, od zachwytów po kontrowersje i wskazywanie błędnych decyzji.
Ponadto pokazał aż 11 żółtych kartek, z których w trzech sytuacjach ukarani musieli przedwcześnie zakończyć mecz. Na cenzurowanym znaleźli się nie tylko piłkarze, ale i osoby przy ławkach rezerwowych.

- Zawody sędziował najlepszy sędzia na świecie, także zawody były prowadzone tak jak powinny. Wszystkie kartki, łącznie z moją, zasłużone. Oby co tydzień sędziowali nam tacy ludzie - chwalił Szymon Grabowski, szkoleniowiec Lechii Gdańsk, mimo że w trakcie meczu tak mocno protestował wobec jednej z decyzji sędziego, że otrzymał żółtą kartkę.
Przeczytaj, co o wygranej Arki Gdynia nad Lechią Gdańsk oraz wyrywaniem włosów i śpiewaniem z kibicami mówił Wojciech Łobodziński. Zagłosuj, czy wynik jest zasłużony Przeczytaj, co o wygranej Arki Gdynia nad Lechią Gdańsk oraz wyrywaniem włosów i śpiewaniem z kibicami mówił Wojciech Łobodziński. Zagłosuj, czy wynik jest zasłużony

Za tzw. całokształt pozytywną notę arbitrowi Marciniakowi wystawił również trener Arki.

- To jest tak doświadczony, najlepszy nasz sędzia, że ogólnie, mimo że było bardzo dużo emocji na boisku, to poradził sobie - podsumował Wojciech Łobodziński.

Szymon Marciniak wyprowadza piłkarzy Arki Gdynia i Lechii Gdańsk na 45. derby Trójmiasta

Szymon Marciniak podyktował rzut karny dla Arki Gdynia

Szymon Marciniak pokazuje trzecią czerwoną kartkę w derbach Trójmiasta

Szymon Marciniak gwiżdże po raz ostatni w 45. derbach Trójmiasta

Natomiast szkoleniowiec Arki Gdynia uważa, że Marciniak zbyt łagodnie potraktowałAndrei Chidrisa, po którego faulu na Karolu Czubaku podyktowany został rzut karny, a obrońca Lechii otrzymał żółtą kartkę.

- Nie lubię narzekać, szczególnie na Szymona, bo znamy się 20 lat. W juniorach razem graliśmy, więc nie mam zamiaru na niego narzekać, chociaż mam takie małe zastrzeżenie odnośnie rzutu karnego. Uważam, że była to stuprocentowa sytuacja, powinna być czerwona kartka - podkreślił trener Łobodziński.
Sędzia po meczu nie zgadzał się z taką oceną. Według niego żółta kartka była adekwatna, gdyż w pobliżu był Miłosz Kałahur, który mógł teoretycznie jeszcze przerwać atak napastnika Arki.

Dlaczego Lechia Gdańsk przegrała w derbach? Sprawdź, jak to tłumaczył trener Szymon Grabowski. Zagłosuj, czy wynik jest niespodzianką Dlaczego Lechia Gdańsk przegrała w derbach? Sprawdź, jak to tłumaczył trener Szymon Grabowski. Zagłosuj, czy wynik jest niespodzianką

Jeszcze inaczej tę sytuacje widział Maksym Chłań. Ukraiński skrzydłowy, który w 89. minucie otrzymał drugą żółtą kartkę i osłabił Lechię, w mediach społecznościowych wcale nie odnosił się do tej sytuacji, a właśnie do zasadności podyktowania rzutu karnego dla Arki. Jego zdaniem to była błędna decyzja.

Natomiast nikt nie kwestionował zasadności czerwonych kartek. Poza Chłaniem dotknęły oni przedstawicieli Arki: Michała Marcjanika i kierownika drużyny - Pawła Bednarczyka.

- Maks - wiadomo - ambitny chłopak i poszedł na wślizgu, na pewno na niebezpiecznym wślizgu. Kara na pewno zasłużona - tak zachowanie skrzydłowego biało-zielonych ocenił trener Grabowski.
Szymon Marciniak odesłał na trybuny Pawła Bednarczyka. Kierownik drużyny Arki Gdynia otrzymał dwie żółte kartki za krytykę orzeczeń sędziego. Szymon Marciniak odesłał na trybuny Pawła Bednarczyka. Kierownik drużyny Arki Gdynia otrzymał dwie żółte kartki za krytykę orzeczeń sędziego.

Szymon Marciniak podyktował rzut karny, którego na gola zamienił Michał Marcjanik. Kilkanaście minut później arbiter wyrzucił tego piłkarza z boiska po drugiej żółtej kartce. Szymon Marciniak podyktował rzut karny, którego na gola zamienił Michał Marcjanik. Kilkanaście minut później arbiter wyrzucił tego piłkarza z boiska po drugiej żółtej kartce.

- Takie rzeczy się zdarzają. To nie był głupi faul, a taktyczny, przerwanie akcji. Pretensji do Michała nie mogę mieć. Naszego kierownika musimy do lodu włożyć chyba, bo tak mu bardzo zależy, że czasami te emocje mu za bardzo puszczają - podsumował trener Łobodziński.
Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 1:0. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerom za 45. derby Trójmiasta Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 1:0. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerom za 45. derby Trójmiasta

Oficjalnie nie podnoszono sytuacji z drugiej połowy, o którą pretensje do arbitra miało wielu kibiców Arki. Wskazywali oni, że kilka minut przed zmianą, obrońca Lechii - Miłosz Kałahur popełnił faul, który kwalifikował się na drugą żółtą kartkę.